Stany Zjednoczone podejmują „nadzwyczajne środki”, aby uniknąć niewypłacalności, gdy osiągnięto pułap zadłużenia

Stany Zjednoczone podejmują „nadzwyczajne środki”, aby uniknąć niewypłacalności, gdy osiągnięto pułap zadłużenia

Rozpoczęło się odliczanie do możliwej niewypłacalności rządu USA, a nieporozumienia między prezydentem Joe Bidenem a Republikanami Izby Reprezentantów budzą obawy, czy Stany Zjednoczone mogą zapobiec potencjalnemu kryzysowi gospodarczemu.

Departament Skarbu powiedział w czwartek w liście do przywódców Kongresu, że zaczął podejmować „nadzwyczajne środki”, ponieważ rząd zmaga się z 38,381 bilionów dolarów legalnej zdolności pożyczkowej. Sztucznie narzucony pułap, pułap zadłużenia został zwiększony około 80-krotnie od lat 60. XX wieku.

Na razie rynki pozostają spokojne, biorąc pod uwagę, że rząd może tymczasowo polegać na korektach księgowych, aby pozostać otwartym, a wszelkie zagrożenia dla gospodarki będą oddalone o kilka miesięcy. Nawet wielu zaniepokojonych analityków zakładało, że dojdzie do porozumienia.

Ale ten szczególny moment wydaje się bardziej napięty niż poprzednie starcia z limitem zadłużenia ze względu na duże różnice między Bidenem a nowym przewodniczącym Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym, który przewodniczy burzliwemu klubowi republikańskiemu.

Różnice te zwiększają ryzyko, że rząd nie wywiąże się ze swoich zobowiązań z powodów politycznych. Może to zachwiać rynkami finansowymi i pogrążyć największą gospodarkę świata w recesji, której można w pełni zapobiec.

Biden i McCarthy, republikanin z Kalifornii, mają kilka miesięcy na osiągnięcie porozumienia, na mocy którego Departament Skarbu nałoży „nadzwyczajne środki”, aby rząd mógł funkcjonować co najmniej do czerwca. Jednak lata rosnącej wrogości partyjnej doprowadziły do ​​​​sprzecznego zestawu żądań, które zagrażają zdolności ustawodawców do wspólnej pracy nad podstawową misją.

Biden nalega na „czyste” zwiększenie limitu zadłużenia, aby można było dotrzymać obecnych zobowiązań fiskalnych i odmawia nawet podjęcia rozmów z Republikanami. McCarthy opowiada się za negocjacjami, które jego zdaniem doprowadzą do cięć wydatków. Nie jest jasne, jak daleko chce się ograniczyć i czy koledzy Republikanie poprą jakąkolwiek umowę po trudnym początku nowego Kongresu, który wymagał 15 rund głosowania, aby wybrać McCarthy’ego na prezydenta.

READ  Ukraina krytykuje atak Rosji na Kijów podczas wizyty lidera ONZ

Dwukrotnie zapytana w środę, czy istnieją dowody na to, że republikanie w Izbie Reprezentantów mogą zagwarantować, że rząd uniknie niewypłacalności, sekretarz prasowa Białego Domu, Karen Jean-Pierre, powiedziała, że ​​ich „konstytucyjnym obowiązkiem” jest ochrona pełnej wiary i kredytu Stanów Zjednoczonych. Nie powiedziała, czy Biały Dom widział w tym momencie oznaki, że niewypłacalność została usunięta ze stołu.

„Nie będziemy o tym negocjować” – powiedział Jean-Pierre. „Powinni czuć się odpowiedzialni”.

McCarthy powiedział, że Biden musi uznać realia polityczne, które wiążą się z podzielonym rządem. Mówca utożsamia pułap zadłużenia z limitem karty kredytowej i wzywa do takiego poziomu fiskalnej powściągliwości, jakiego nie widziano za czasów prezydenta Donalda Trumpa, republikanina, który w 2019 roku podpisał ponadpartyjne zawieszenie limitu zadłużenia.

„Po co robić z tego powodu kryzys?” McCarthy powiedział w tym tygodniu. „Mam na myśli, że mamy Senat Republikański, Senat Demokratyczny. Mamy tam prezydenta. Myślę, że arogancją jest mówić:„ Och, nie będziemy prawie niczego negocjować ”, zwłaszcza jeśli chodzi o finansowanie”.

Republikański lider Izby Reprezentantów Kevin McCarthy (z lewej) i przywódca większości w Senacie Chuck Schumer przygotowują się do walki o pułap zadłużenia. (Kevin LaMarque/Reuters)

Każde porozumienie musi przejść przez Senat kierowany przez Demokratów. Wielu demokratycznych prawodawców kwestionuje możliwość współpracy z republikanami powiązanymi z ruchem Trumpa Make America Great Again. Ruch MAGA twierdził, że przegrane przez Trumpa wybory w 2020 roku zostały sfałszowane, kłamstwo, które przyczyniło się do powstania 6 stycznia 2021 roku na Kapitolu USA.

„Nie powinno być przegrywania z limitem zadłużenia” – powiedział przywódca większości w Senacie, Chuck Schumer. „To lekkomyślne ze strony mówcy McCarthy’ego i republikanów MAGA próba wykorzystania pełnej wiary i uznania Stanów Zjednoczonych jako politycznej karty przetargowej”.

Trwają „środki nadzwyczajne”.

Aby utrzymać otwartość rządu, Departament Skarbu przeprowadził w czwartek serię manewrów księgowych, które zawiesiłyby składki i zwróciły inwestycje do funduszy emerytalnych i zdrowotnych dla pracowników rządowych, dając rządowi wystarczająco dużo przestrzeni fiskalnej, aby poradzić sobie z jego dniem. – Dzienne wydatki do około czerwca.

READ  Czas letni powraca w ten weekend

Nie wiadomo, co się stanie, jeśli środki te zostaną wyczerpane bez umowy limitu zadłużenia. Przedłużająca się niewypłacalność może być druzgocąca, z załamaniem się rynków i spanikowanymi zwolnieniami, jeśli zaufanie do kamienia węgielnego światowej gospodarki wyparuje, zauważa Departament Skarbu USA.

Analitycy z Bank of America ostrzegali w raporcie z zeszłego tygodnia, że ​​„istnieje wysoki stopień niepewności co do szybkości i wielkości szkód dla gospodarki USA”.

Podstawowym wyzwaniem jest to, że rząd będzie musiał codziennie bilansować swoje księgi, jeśli nie będzie miał zdolności do emisji długu. Jeśli rząd nie będzie mógł wyemitować długu, będzie musiał corocznie nakładać cięcia równej wielkości do 5 procent całej gospodarki USA. Analitycy twierdzą, że najważniejsze jest to, że Stany Zjednoczone unikają niewypłacalności.

Mimo to, jeśli wcześniejsze konfrontacje z pułapem zadłużenia, takie jak ta z 2011 r., Mogą być jakąś wskazówką, Waszyngton może być w nerwowym stanie zawieszonej animacji z niewielkimi postępami do „terminu”, czyli terminu, w którym wyczerpane zostaną „nadzwyczajne środki” Departamentu Skarbu.

W przeciwieństwie do konfrontacji z 2011 r., Rezerwa Federalna aktywnie podnosi stopy procentowe w celu obniżenia inflacji i roluje swoje amerykańskie papiery dłużne, co oznacza, że ​​wśród konsumentów, przedsiębiorstw i inwestorów wzrosły już obawy przed recesją.

Urzędnicy administracji Bidena powiedzieli, że nie będą traktowali priorytetowo płatności dla posiadaczy obligacji, jeśli państwo przekroczy „10. termin” bez porozumienia. Przez lata urzędnicy rozważali tę awaryjną opcję, która zdaniem urzędników skarbu w całej administracji jest niepraktyczna ze względu na rządowy system płatności.

„Do pewnego stopnia „nadzwyczajne środki” to plan wsparcia, a kiedy te środki zostaną wyczerpane, następnym krokiem jest główny znak zapytania” – napisali ekonomiści Wells Fargo w czwartkowej analizie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *