Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmuje uchwałę żądającą natychmiastowego zakończenia zawieszenia broni w Gazie Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmuje uchwałę żądającą natychmiastowego zakończenia zawieszenia broni w Gazie  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zażądała natychmiastowego zawieszenia broni między Izraelem a palestyńskim ruchem Hamasem w Strefie Gazy i uwolnienia wszystkich więźniów, podczas gdy Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu.

Pozostałych 14 członków Rady głosowało za przyjęciem uchwały zaproponowanej przez 10 wybranych członków Rady. Po poniedziałkowym głosowaniu w sali rady rozległy się brawa.

W rezolucji wzywa się do natychmiastowego zawieszenia broni w miesiącu Ramadan, który kończy się za dwa tygodnie, a także żąda uwolnienia więźniów Hamasu przetrzymywanych 7 października, kiedy przewodził atakom na Izrael.

„Rozlew krwi trwa bardzo długo” – powiedział Ammar Benjameh, ambasador Algierii, obecny członek Rady Bezpieczeństwa bloku arabskiego i jeden ze sponsorów rezolucji. Wreszcie Rada Bezpieczeństwa ponosi swoją odpowiedzialność.”

Stany Zjednoczone wielokrotnie blokowały rezolucje Rady Bezpieczeństwa wywierające presję na Izrael, lecz okazywały rosnącą frustrację w stosunku do swojego sojusznika w miarę wzrostu ofiar wśród ludności cywilnej oraz ostrzegania Organizacji Narodów Zjednoczonych przed nieuchronną klęską głodu w Gazie.

W przemówieniu po głosowaniu ambasador USA Linda Thomas-Greenfield oskarżyła Hamas o opóźnienie w przyjęciu uchwały o zawieszeniu broni.

„Nie zgodziliśmy się ze wszystkim w rezolucji” – stwierdziła, co jej zdaniem było powodem, dla którego Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu.

„Niektóre kluczowe poprawki zostały zignorowane, w tym nasza prośba o dodanie potępienia Hamasu” – powiedział Thomas-Greenfield. Podkreśliła, że ​​uwolnienie izraelskich więźniów doprowadzi do zwiększenia dostaw pomocy humanitarnej docierającej do oblężonej enklawy przybrzeżnej.

Ambasador Palestyny ​​Riyad Mansour wygłasza przemówienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ [Andrew Kelly/Reuters]

Biały Dom stwierdził, że ostateczna uchwała nie zawiera sformułowań uznawanych przez Stany Zjednoczone za konieczne i że wstrzymanie się od głosu nie oznacza zmiany polityki.

Jednak biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu stwierdziło, że brak zawetowania uchwały przez Stany Zjednoczone stanowi „wyraźne odejście” od jej poprzedniego stanowiska i zaszkodzi wysiłkom wojennym przeciwko Hamasowi, a także wysiłkom mającym na celu uwolnienie izraelskich więźniów przetrzymywanych w Gazie.

READ  Trump chce, aby Sąd Najwyższy przeczytał wywiad Washington Post z Bennym Thompsonem

Jego biuro poinformowało również, że Netanjahu nie wyśle ​​delegacji wysokiego szczebla do Waszyngtonu w świetle nowego stanowiska USA.

Prezydent USA Joe Biden poprosił o spotkanie z izraelskimi urzędnikami w celu omówienia izraelskich planów inwazji lądowej na Rafah w południowej Gazie, gdzie przebywa ponad milion wysiedlonych Palestyńczyków.

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone są „rozczarowane” decyzją Netanjahu.

„Jesteśmy bardzo rozczarowani, że nie przybędą do Waszyngtonu, aby umożliwić nam odbycie z nimi długiej rozmowy na temat realnych alternatyw dla ich obecności na miejscu w Rafah” – powiedziała Kirby reporterom.

Dodał, że wyżsi urzędnicy amerykańscy spotkają się w celu oddzielnych rozmów z izraelskim ministrem obrony Yoavem Galantem, który przebywa obecnie w Waszyngtonie, na temat takich kwestii, jak więźniowie, pomoc humanitarna i ochrona ludności cywilnej w Rafah.

W zeszłym tygodniu Netanjahu obiecał przeciwstawić się apelom USA i rozszerzyć izraelską kampanię wojskową tak, aby objęła Rafah, nawet bez wsparcia swojego sojusznika.

„Kryzys się nie skończył”

James Bays, redaktor dyplomatyczny Al Jazeery, powiedział, że głosowanie nadal stanowi „bardzo ważny” rozwój wydarzeń.

„Po prawie sześciu miesiącach… głosowanie prawie jednomyślne” zażądało trwałego i natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie.

„Stany Zjednoczone trzykrotnie skorzystały ze swojego weta” – powiedział Baez. „Tym razem Stany Zjednoczone odpuściły”.

„Rezolucje Rady Bezpieczeństwa są prawem międzynarodowym. Zawsze są postrzegane jako wiążące dla wszystkich państw członkowskich ONZ” – dodał.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres w poście na stronie internetowej X stwierdził, że rezolucja „musi zostać wdrożona”, dodając, że „porażka będzie niewybaczalna”.

Głosowanie odbyło się pośród międzynarodowych wezwań do zakończenia konfliktu, który trwa od prawie sześciu miesięcy, podczas którego siły izraelskie bombardują Gazę, a warunki humanitarne w oblężonej enklawie osiągnęły krytyczny poziom.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​ponad 90 procent populacji Gazy liczącej 2,3 miliona ludzi zostało wysiedlonych oraz że warunki izraelskiego oblężenia i bombardowań zepchnęły Gazę na skraj głodu.

READ  Oligarcha mówi, że Rosji może zabraknąć pieniędzy w 2024 roku

Według palestyńskich władz ds. zdrowia od 7 października w izraelskim ataku zginęło ponad 32 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci.

Według izraelskich statystyk Izrael rozpoczął swój atak militarny na Gazę po tym, jak Hamas poprowadził atak na południowy Izrael 7 października, zabijając co najmniej 1139 osób, w większości cywilów, i biorąc około 250 innych jako zakładników.

Przywódcy palestyńscy z zadowoleniem przyjęli przyjęcie rezolucji, stwierdzając, że jest to krok we właściwym kierunku.

„To musi być punkt zwrotny” – powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ ambasador Palestyny ​​Riyad Mansour, powstrzymując łzy. „To musi oznaczać koniec tego ataku i okrucieństw wobec naszego narodu”.

W oświadczeniu palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało państwa członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ do wypełnienia swoich prawnych obowiązków w celu natychmiastowego wdrożenia rezolucji.

„Głosuj za pokojem”

Ministerstwo podkreśliło znaczenie wzmożenia wysiłków na rzecz osiągnięcia trwałego zawieszenia broni wykraczającego poza miesiąc Ramadan, zapewnienia napływu pomocy, działań na rzecz uwolnienia palestyńskich więźniów z izraelskich więzień oraz zapobieżenia przymusowym wysiedleniom Palestyńczyków.

Hamas z zadowoleniem przyjął tę decyzję i w oświadczeniu stwierdził, że „potwierdza swoją gotowość do udziału w natychmiastowej wymianie więźniów z obu stron”.

Francja wezwała do wzmożenia wysiłków w celu zapewnienia trwałego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem.

„Ten kryzys jeszcze się nie skończył. Nasza rada będzie musiała pozostać zmobilizowana i natychmiast wrócić do pracy. Po Ramadanie, który kończy się za dwa tygodnie, będzie musiała osiągnąć trwałe zawieszenie broni” – powiedział ambasador Francji Nicolas de Rivière.

Ostatnie głosowanie odbyło się po tym, jak Rosja i Chiny zawetowały w piątek sponsorowaną przez USA rezolucję, która wspierałaby „natychmiastowe i trwałe zawieszenie broni”.

Ambasador Rosji Wasilij Aleksiejewicz Nebenzia powiedział, że jego kraj ma nadzieję, że poniedziałkowa decyzja zostanie wykorzystana „w interesie pokoju”, zamiast wzmacniać „nieludzką izraelską operację przeciwko Palestyńczykom”.

READ  Sojusznicy Ukrainy zobowiązali się do przekazania 1 miliarda euro na pomoc Ukrainie w sprostaniu wyzwaniom zimy

Powiedział: „Niezwykle ważne jest, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz pierwszy zażądała od stron natychmiastowego zawieszenia broni, nawet jeśli będzie ono ograniczone do miesiąca Ramadan”. „Niestety, co stanie się po upływie tego okresu, nadal nie jest jasne”.

Rosja próbowała nalegać na użycie słowa „na stałe” w odniesieniu do zawieszenia broni. Skarżyła się, że pominięcie tego słowa mogłoby pozwolić Izraelowi „na wznowienie operacji wojskowej w Strefie Gazy w dowolnym momencie” po miesiącu Ramadan, który kończy się 9 kwietnia.

„Jesteśmy rozczarowani, że nam się to nie udało” – powiedziała Nebenzia.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *