Putin mówi Tuckerowi Carlsonowi, że Rosji nie da się pokonać na Ukrainie Aktualności

Putin mówi Tuckerowi Carlsonowi, że Rosji nie da się pokonać na Ukrainie  Aktualności

Prezydent Rosji twierdzi, że porozumienie w sprawie uwolnienia reportera „Wall Street Journal” Iwana Gerszkowicza jest możliwe, jeśli zostaną podjęte „wspólne kroki”.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że pokonanie Rosji na Ukrainie jest „z definicji niemożliwe”, ale upierał się, że nie dąży do rozszerzania wojny na kraje sąsiednie, takie jak Polska i Łotwa.

W głośnym wywiadzie udzielonym byłemu gospodarzowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi Putin powtórzył swoje twierdzenie, że inwazja na Ukrainę jest konieczna, aby kraj ten nie groził Rosji przystąpieniem do NATO, zaprzeczył jakoby miał ambicje terytorialne w całej Europie i nalegał, aby jedynie wysłać wojska. Do krajów sąsiednich, jeśli zostaną zaatakowane jako pierwsze.

„To absolutnie wykluczone. Angażowanie się w jakąś wojnę światową jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem” – stwierdził Putin w czwartkowym wywiadzie opublikowanym w mediach społecznościowych i na osobistej stronie internetowej Carlsona.

„Wojna światowa zepchnie całą ludzkość na skraj zagłady. To oczywiste”.

Podczas dwugodzinnego wywiadu, w którym Putin obszernie opowiedział o historii Europy Wschodniej i Rosji, rosyjski przywódca powiedział, że jego rząd pozostaje w kontakcie ze Stanami Zjednoczonymi i że osiągnięcie pokojowego rozwiązania wojny nie będzie możliwe chyba że Waszyngton przestanie to robić. Dostawy broni na Ukrainę.

Putin powiedział: „Powiem wam, co mówimy w tej sprawie i co przekazujemy amerykańskim przywódcom”. „Jeśli naprawdę chcesz zaprzestać walk, musisz zaprzestać dostarczania broni. Za kilka tygodni to się skończy i wtedy będziemy mogli uzgodnić pewne warunki. Zanim to zrobisz, przestań.”

Putin powiedział, że „nigdy nie odmówił” negocjacji pokojowych z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ale Moskwa nie osiągnęła jeszcze swoich celów na Ukrainie, w tym „denazyfikacji”, odnosząc się do jego twierdzenia, że ​​Kijów dopuszcza się ludobójstwa na etnicznych Rosjanach.

Zapytany przez Carlsona, czy byłby skłonny zwolnić uwięzionego reportera „Wall Street Journal” Iwana Gerszkowicza „na znak swojej moralności”, rosyjski prezydent odpowiedział, że porozumienie jest możliwe i nie ma żadnego „tabu” w rozwiązaniu tej kwestii.

READ  Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Zrobiliśmy wiele gestów dobrej woli wynikających z przyzwoitości i myślę, że już ich zabrakło. Nie, nie widzieliśmy, żeby ktoś się odwzajemnił. Teoretycznie jednak możemy powiedzieć, że nie wykluczamy takiej możliwości, jeśli nasi partnerzy podejmą wzajemne kroki”.

Gershkovitch jest przetrzymywany w Rosji od marca 2023 r. pod zarzutem szpiegostwa, który Waszyngton określił jako „bezpodstawny”.

Kreml powiedział, że Putin zgodził się porozmawiać z Carlsonem, ponieważ przedstawił on mniej stronniczy pogląd na wojnę na Ukrainie.

Carlson wielokrotnie kwestionował uzasadnienie wsparcia USA dla Kijowa, a w nagraniu opublikowanym w tym tygodniu w mediach społecznościowych skrytykował amerykańskie media za „pochlebcze” relacje na temat Zełenskiego.

Po wyemitowaniu wywiadu z Putinem Carlson powiedział w nagraniu wideo zamieszczonym na swojej stronie internetowej, że każdy, kto myśli, że Putin zrezygnuje z Krymu w imię pokoju, jest „szalony” i „chce słabego przywództwa w Rosji”.

Przed rozmową Carlson spotkał się z krytyką za wyjazd do Moskwy w celu przeprowadzenia wywiadu z rosyjskim przywódcą, a była sekretarz stanu USA Hillary Clinton oskarżyła byłą prezenterkę telewizyjną o bycie „pożytecznym idiotą”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *