Przejęcie Shaw przez Rogersa, pod pewnymi warunkami, zostało zatwierdzone

Przejęcie Shaw przez Rogersa, pod pewnymi warunkami, zostało zatwierdzone

Rząd federalny zatwierdził wielomiliardową fuzję firm telekomunikacyjnych Rogers i Shaw, ale na warunkach, które Ottawa nalega, aby transakcja była korzystna dla konsumentów.

Francois-Philippe Champagne, minister innowacji, nauki i przemysłu, powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że rząd zatwierdził proponowaną umowę po raz pierwszy w 2021 roku.

W ramach umowy firma Freedom Mobile firmy Shaw zostanie sprzedana firmie Videotron z Quebecu.

Zatwierdzenie zawiera 21 warunków, które według rządu są „prawnie wykonalne”, w tym, że Videotron zacznie oferować plany podobne do tych, które są obecnie dostępne w Quebecu, i że nie może sprzedawać zasobów bezprzewodowych nikomu innemu przez co najmniej dekadę.

Videotron powinien również:

  • dostarczyć usługę 5G wszędzie tam, gdzie obecnie działa Freedom w ciągu dwóch lat;
  • świadczenie usługi w Manitobie za pośrednictwem MVNO;
  • Zwiększono alokację danych dla obecnych klientów Freedom o 10%.

„Dzisiaj informuję Kanadyjczyków, że zapewniłem w ich imieniu bezprecedensowe, prawnie wiążące zobowiązania od Rogers i Videotron. Po nałożeniu surowych warunków licencje na widmo zostaną przeniesione z Freedom Mobile do Videotron” – powiedział Champagne.

„Ten transfer jest następstwem szeregu umów podpisanych przez strony, które zapewnią, że ten nowy czwarty narodowy gracz będzie w nim na dłuższą metę, będzie mógł iść naprzód z wielką trójką i faktycznie obniżyć ceny biletów w całej Kanadzie”.

Prezes Rogers, Edward Rogers, po prawej, i dyrektor generalny Shaw, Brad Shaw, po lewej, próbują sfinalizować fuzję swoich firm od ponad dwóch lat. (David Kawai/Bloomberg)

Podczas gdy mobilny biznes Shawa i jego ponad 2 miliony klientów bezprzewodowych przeniesie się do Quebecor, Rogers przejmie aktywa medialne i kablowe Shawa, głównie w zachodniej Kanadzie. Ale Champagne twierdzi, że te aktywa podlegają również kilku warunkom.

Obejmują one wymóg stworzenia 3000 miejsc pracy w zachodniej Kanadzie, wydawania miliardów na rozbudowę sieci szerokopasmowych i bezprzewodowych, a także oferowania konsumentom w obu nowych, tanich planów.

„Jeśli strony nie wywiążą się z któregokolwiek ze swoich zobowiązań, nasz rząd użyje wszelkich dostępnych nam środków, aby wyegzekwować warunki w imieniu Kanadyjczyków” – powiedział Champagne, zauważając, że Rogers podlega karom finansowym w wysokości do 1 miliarda dolarów za nie- zgodność.

READ  Pracownicy Bank of Canada otrzymali 26,7 miliona dolarów premii i podwyżek

Champaign przedstawił umowę jako wygraną dla konsumentów, ale grupa monitorująca konsumentów OpenMedia nazwała tę wiadomość „ciemnym dniem dla kanadyjskiego Internetu”.

„Dzisiejsza decyzja jest największym ciosem dla konkurencji telekomunikacyjnej i przystępności cenowej, jaki kiedykolwiek widzieliśmy” – powiedziała dyrektor generalna Laura Tribe po ujawnieniu wiadomości.

Zatwierdzenie przez rząd jest ostatnim krokiem w długotrwałym procesie, który rozpoczął się 746 dni temu, kiedy Rogers z Toronto po raz pierwszy zaproponował przejęcie Shaw z Calgary za 26 miliardów dolarów.

Umowa od samego początku spotkała się z ostrym sprzeciwem, a kilka organów regulacyjnych wkroczyło. Kanadyjska Komisja ds. Radiofonii i Telewizji i Telekomunikacji podpisała w zeszłym roku część umowy dotyczącą transmisji, ale Kanadyjskie Biuro ds. Konkurencji zaciekle walczyło z umową, ostatecznie przegrywając orzeczenie sądu w zeszłym roku.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *