Premier Ontario wzywa Bank of Canada do rozpoczęcia obniżania stóp procentowych

Premier Ontario wzywa Bank of Canada do rozpoczęcia obniżania stóp procentowych

Premier Ontario Doug Ford powiedział, że ludzie „potrzebują przerwy” od wysokich stóp procentowych na dzień przed ogłoszeniem decyzji Banku Kanady.

„Ludzie cierpią. Potrzebują przerwy” – powiedział premier w poście udostępnionym na X, wcześniej na Twitterze. „Nadszedł czas, aby Bank of Canada zaczął jutro obniżać stopy procentowe”.

W środę rano Bank of Canada ma ogłosić stopy procentowe i oczekuje się, że utrzyma podstawową stopę procentową na poziomie pięciu procent, przy czym większość spodziewa się, że pierwsza obniżka stóp nastąpi około czerwca.

Tymczasem raport parlamentarnego urzędnika ds. budżetu przewiduje, że pierwsza obniżka stóp nastąpi nieco wcześniej, a ma nastąpić gdzieś w kwietniu.

Część ekonomistów spodziewa się, że Bank of Canada rozpocznie obniżki stóp procentowych około połowy roku.

„W zeszłym roku zaobserwowaliśmy bardzo niewielki wzrost gospodarczy, wręcz żadnego wzrostu gospodarczego” – powiedział w styczniu CTV News David MacDonald, starszy ekonomista w Kanadyjskim Centrum Alternatyw Politycznych. „Nic nie wskazuje na to, że od razu na początku tego roku odnotujemy wzrost”.

W czwartym kwartale gospodarka Kanady rosła w tempie 1 procent rocznie, przewyższając najnowsze prognozy banku centralnego i prognozy ekonomistów. W przeliczeniu na mieszkańca realny PKB spadł w tym samym okresie.

Roczna stopa inflacji w kraju spadła w styczniu do 2,9 procent, co mieści się w docelowym przedziale Banku Kanady wynoszącym 1–3 procent. Bank centralny wyjaśnił jednak, że docelowa stopa inflacji wynosi 2 proc.

Biuro Budżetowe podaje, że gospodarka prawdopodobnie wzrośnie w tym roku o 0,8 proc., nieco poniżej prognozy banku centralnego na poziomie 1 proc. Oczekuje również, że deficyt federalny wzrośnie o 46,8 miliarda dolarów w bieżącym roku budżetowym, o ile nie zostaną podjęte żadne nowe działania, co oznacza, że ​​przekroczy prognozę rządu Kanady na jesień wynoszącą 40 miliardów dolarów.

READ  Ceny gazu GTA mogą w niedzielę spaść o 11 centów

To już trzeci raz w ciągu ostatnich miesięcy, gdy Ford zwraca się do banku centralnego o podjęcie działań w sprawie stóp procentowych. We wrześniu Ford nalegał, aby Tiff Macklem, prezes banku centralnego, „rozważył wpływ, jaki wyższe stopy procentowe wywierają na zwykłych ludzi”.

Następnie w październiku powiedział: „Po prostu nie ma powodu, aby zwiększać i tak już miażdżącą presję, jaką poprzednie podwyżki stóp procentowych wywierały na wiele rodzin i przedsiębiorstw”.

Od marca 2022 r. Bank of Canada podniósł podstawowe stopy procentowe 10 razy, próbując sprowadzić inflację do celu i zacieśnić aktywność gospodarczą.

Bank centralny ma opublikować swoje prognozy dotyczące kanadyjskiej gospodarki i inflacji 10 kwietnia.

Z plikami Phila Tsikourasa i The Canadian Press

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *