Porozumienie w sprawie przywrócenia porozumienia nuklearnego z Iranem „w zasięgu ręki” | Wiadomości z Bliskiego Wschodu

Negocjatorzy mają nadzieję, że kolejna runda rozmów w Wiedniu doprowadzi Stany Zjednoczone do zniesienia sankcji i przywrócenia Iranowi pełnej zgodności.

Teheran, Iran – Pod koniec kolejnych dwóch tygodni negocjacji przedstawiciele światowych mocarstw zaangażowanych w porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 r. Wydają się być bardziej przekonani, że prace nad przywróceniem historycznego porozumienia wkrótce zakończą się sukcesem.

Czwarta runda rozmów rozpoczęła się w Wiedniu wcześniej w maju, trzy lata po wycofaniu Stanów Zjednoczonych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa z umowy zwanej formalnie Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), która nałożyła na Iran surowe sankcje.

Po środowym spotkaniu komisji między Iranem, Chinami, Rosją, Francją, Niemcami, Wielką Brytanią i Unią Europejską w Grand Hotelu – w innym hotelu ze Stanami Zjednoczonymi – negocjatorzy wyrazili optymizm.

Michaił Uljanow, główny negocjator Rosji, powiedział na Twitterze: „Podczas dzisiejszego spotkania uczestnicy JCPOA zauważyli, że osiągnięto„ dobry ”lub„ znaczący ”postęp, a porozumienie jest„ w zasięgu ręki ”.

Koordynator Unii Europejskiej, Enrique Moura, podziela te same odczucia, mówiąc, że „formuje się porozumienie” i osiągnięto wspólne porozumienie w sprawie środków niezbędnych do zniesienia sankcji USA i ograniczenia kroków, które Iran podjął od 2019 r., Aby przyspieszyć swój program nuklearny. .

Po wyjściu z hotelu Mora powiedział dziennikarzom: „Jestem pewien, że wkrótce dojdzie do ostatecznego porozumienia”.

Negocjatorzy powrócą teraz do swoich krajów, aby omówić postępy, i wrócą do stolicy Austrii na początku przyszłego tygodnia, aby przeprowadzić ostatnią rundę negocjacji w sprawie przywrócenia porozumienia nuklearnego.

READ  W miarę zbliżania się trzeciej fali epidemii Dania ponownie rozważa swój „Korytarz Korony”

Jednak nie wszystkie z wielu przeszkód na drodze do zwrotu JCPOA zostały usunięte.

Na kilka godzin przed rozpoczęciem spotkania w środę wiceminister spraw zagranicznych Abbas Araghchi, główny negocjator Iranu, powiedział, że osiągnięto duży postęp, ale kilka kluczowych kwestii wymaga dalszej oceny przed kolejną rundą rozmów.

Powiedział: „Mamy nadzieję dojść do konkluzji w tych kwestiach również w najbliższych tygodniach po powrocie do kolejnej rundy negocjacji”.

Kolejne dwa terminy wywarły presję na rozmowy: 21 maja na trzymiesięczne porozumienie, które Iran podpisał z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w lutym oraz irańskie wybory prezydenckie 18 czerwca.

Umiarkowany irański rząd podpisał porozumienie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, pomimo silnego sprzeciwu twardogłowych parlamentów. Stwierdziła, że ​​Iran zatrzyma nagrania z kamer w swoich obiektach jądrowych do czasu całkowitego zniesienia sankcji USA, w przeciwnym razie zostaną one usunięte, pozostawiając lukę w monitorowaniu.

Na początku tego miesiąca Araghchi wskazał, że Iran jest otwarty na odnowienie umowy, jeśli to konieczne.

Irańscy prawodawcy nadal starają się wpływać na rozmowy, a kilku przedstawicieli wskazało, że sprzeciwiają się odnowieniu porozumienia MAEA.

We wtorek blisko 200 prawodawców podpisało oświadczenie, w którym stwierdza, że ​​„jeśli sankcje nie zostaną zniesione o 100 procent, sankcje nie zostaną zniesione”.

W środę prezydent Hassan Rouhani obiecał irańskiemu narodowi, że „koniec negocjacji wiedeńskich będzie zwycięstwem narodu”.

W odpowiedzi na twardogłowych, którzy twierdzą, że JCPOA jest porażką rządu, Prezydent zapewnił, że każdy krok porozumienia nuklearnego i wysiłki zmierzające do jego przywrócenia odbywały się „na rozkaz” i pod „kierownictwem” Najwyższego Przywódcy Alego Hosseiniego. Chamenei.

Dzieje się tak, podczas gdy duża liczba kandydatów wzięła udział w nadchodzących wyborach prezydenckich – w których Rouhani zastąpi po dwóch kadencjach – a organ rewizyjny konstytucji znany jako Rada Strażników będzie miał czas do 27 maja na rozważenie liczby osób uprawnionych do startu. .

READ  Protesty przeciwko Bolsonaro w Brazylii, gdy liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekracza 500 000

Konserwatywny naczelny sędzia Ibrahim Raisi jest faworytem.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *