Porozumienie w sprawie przywrócenia porozumienia nuklearnego z Iranem „w zasięgu ręki” | Wiadomości z Bliskiego Wschodu

Negocjatorzy mają nadzieję, że kolejna runda rozmów w Wiedniu doprowadzi Stany Zjednoczone do zniesienia sankcji i przywrócenia Iranowi pełnej zgodności.

Teheran, Iran – Pod koniec kolejnych dwóch tygodni negocjacji przedstawiciele światowych mocarstw zaangażowanych w porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 r. Wydają się być bardziej przekonani, że prace nad przywróceniem historycznego porozumienia wkrótce zakończą się sukcesem.

Czwarta runda rozmów rozpoczęła się w Wiedniu wcześniej w maju, trzy lata po wycofaniu Stanów Zjednoczonych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa z umowy zwanej formalnie Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), która nałożyła na Iran surowe sankcje.

Po środowym spotkaniu komisji między Iranem, Chinami, Rosją, Francją, Niemcami, Wielką Brytanią i Unią Europejską w Grand Hotelu – w innym hotelu ze Stanami Zjednoczonymi – negocjatorzy wyrazili optymizm.

Michaił Uljanow, główny negocjator Rosji, powiedział na Twitterze: „Podczas dzisiejszego spotkania uczestnicy JCPOA zauważyli, że osiągnięto„ dobry ”lub„ znaczący ”postęp, a porozumienie jest„ w zasięgu ręki ”.

Koordynator Unii Europejskiej, Enrique Moura, podziela te same odczucia, mówiąc, że „formuje się porozumienie” i osiągnięto wspólne porozumienie w sprawie środków niezbędnych do zniesienia sankcji USA i ograniczenia kroków, które Iran podjął od 2019 r., Aby przyspieszyć swój program nuklearny. .

Po wyjściu z hotelu Mora powiedział dziennikarzom: „Jestem pewien, że wkrótce dojdzie do ostatecznego porozumienia”.

Negocjatorzy powrócą teraz do swoich krajów, aby omówić postępy, i wrócą do stolicy Austrii na początku przyszłego tygodnia, aby przeprowadzić ostatnią rundę negocjacji w sprawie przywrócenia porozumienia nuklearnego.

READ  Sprawa Kaitlin Armstring: Kobieta oskarżona o zabicie Any Moria „Mo” Wilson używała wielu pseudonimów w Kostaryce, twierdzą władze

Jednak nie wszystkie z wielu przeszkód na drodze do zwrotu JCPOA zostały usunięte.

Na kilka godzin przed rozpoczęciem spotkania w środę wiceminister spraw zagranicznych Abbas Araghchi, główny negocjator Iranu, powiedział, że osiągnięto duży postęp, ale kilka kluczowych kwestii wymaga dalszej oceny przed kolejną rundą rozmów.

Powiedział: „Mamy nadzieję dojść do konkluzji w tych kwestiach również w najbliższych tygodniach po powrocie do kolejnej rundy negocjacji”.

Kolejne dwa terminy wywarły presję na rozmowy: 21 maja na trzymiesięczne porozumienie, które Iran podpisał z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w lutym oraz irańskie wybory prezydenckie 18 czerwca.

Umiarkowany irański rząd podpisał porozumienie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, pomimo silnego sprzeciwu twardogłowych parlamentów. Stwierdziła, że ​​Iran zatrzyma nagrania z kamer w swoich obiektach jądrowych do czasu całkowitego zniesienia sankcji USA, w przeciwnym razie zostaną one usunięte, pozostawiając lukę w monitorowaniu.

Na początku tego miesiąca Araghchi wskazał, że Iran jest otwarty na odnowienie umowy, jeśli to konieczne.

Irańscy prawodawcy nadal starają się wpływać na rozmowy, a kilku przedstawicieli wskazało, że sprzeciwiają się odnowieniu porozumienia MAEA.

We wtorek blisko 200 prawodawców podpisało oświadczenie, w którym stwierdza, że ​​„jeśli sankcje nie zostaną zniesione o 100 procent, sankcje nie zostaną zniesione”.

W środę prezydent Hassan Rouhani obiecał irańskiemu narodowi, że „koniec negocjacji wiedeńskich będzie zwycięstwem narodu”.

W odpowiedzi na twardogłowych, którzy twierdzą, że JCPOA jest porażką rządu, Prezydent zapewnił, że każdy krok porozumienia nuklearnego i wysiłki zmierzające do jego przywrócenia odbywały się „na rozkaz” i pod „kierownictwem” Najwyższego Przywódcy Alego Hosseiniego. Chamenei.

Dzieje się tak, podczas gdy duża liczba kandydatów wzięła udział w nadchodzących wyborach prezydenckich – w których Rouhani zastąpi po dwóch kadencjach – a organ rewizyjny konstytucji znany jako Rada Strażników będzie miał czas do 27 maja na rozważenie liczby osób uprawnionych do startu. .

READ  USA sugerują, że w rozmowach z Rosją są otwarte na ograniczenie ćwiczeń wojskowych i rozmieszczania rakiet”

Konserwatywny naczelny sędzia Ibrahim Raisi jest faworytem.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *