Polski rząd wyda 150 mln zł na remont akademików

Polski rząd wyda 150 mln zł na remont akademików

Minister szkolnictwa wyższego w nowym polskim rządzie ogłosił plany przekazania uniwersytetom 150 mln zł (34,5 mln euro) na modernizację i remont akademików.

„Ministerstwo chce wspierać rehabilitację schronisk, bo dzięki nim to wiemy [poor] Stan 30% tych schronów jest niewykorzystanych” – powiedział Dariusz Wysorek. Rzeczpospolita środowa gazeta.

„Tu jest realna szansa – zamiast mieszkać w wynajętym mieszkaniu i płacić 3000 zł miesięcznie, student powinien mieć mieszkanie” – dodał.

Następnego dnia jego ministerstwo opublikowało plany zapewnienia takiego finansowania. Pieniądze zostaną rozdzielone pomiędzy wszystkie 87 uczelni w Polsce, w których znajdują się mieszkania studenckie, które już otrzymują dotacje państwowe. Będzie to płatność jednorazowa i nie będzie miała wpływu na jakąkolwiek inną dotację.

Każda uczelnia otrzyma część środków w zależności od liczby posiadanych miejsc noclegowych, maksymalnie do 4 mln slodi na uczelnię.

W czwartek powiedział, że jego ministerstwo przygotowało projekt ustawy o odpłatności i obecnie omawia z ministerstwem rozwoju jej ostateczny kształt. Wyraził nadzieję, że uda się to zakończyć w styczniu.

Pytanie padło także do ministra Rzeczpospolita O możliwości Polska 2050 (Polska 2050), partii nowej koalicji rządzącej, realizującej jedno ze swoich przedwyborczych obietnic. Obiecała także wprowadzenie programu „Akademik za złotówkę” dla studentów przeprowadzających się z małych miast na studia do dużych miast.

Wysorek z Nowej Lewicy (Nova Levica), kolejnej z nowych partii rządzących, zauważył, że taki program wymagałby „zmiany całego systemu finansowania”.

READ  Polski nadawca publiczny TVP EFM wkracza w komedię romantyczną, wprowadzając do sprzedaży „The Love Buzz”.

„Najpierw musimy stworzyć warunki, aby to schronisko mogło istnieć [places]Tam są Potem zastanawiamy się, w jaki sposób powinny być one finansowane i ile student powinien za nie płacić – dodał.

W Polsce studiuje około 1,2 miliona studentów, ale mniej niż 10% z nich ma odpowiednie zakwaterowanie, czyli poniżej średniej europejskiej wynoszącej 13%, jak wynika z raportu firmy doradczej CBRE, opublikowanej na początku tego roku. Liczba schronisk spadła ze 144 000 w 2008 r. do 112 000 obecnie.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: KGGucwa/Wikimedia Commons (poniżej CC BY-SA 3.0)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *