Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. | Węgiel

Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. |  Węgiel

Polska planuje zamknąć najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do końca 2036 roku, wynika z projektu dokumentu udostępnionego przez władze lokalne.

Niniejszy dokument, podlegający konsultacjom społecznym, jest częścią wniosku województwa łódzkiego o wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego celem jest pomoc regionom w przyjęciu kosztów przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu.

Z dokumentu wynika, że ​​po tym, jak grupa energetyczna BGE zrezygnowała z planu budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Geoxie, projekt miałby zasilać elektrownię Pieczatowa, po uznaniu, że projekt przyniesie straty.

Dokument stwierdza, że ​​Pieczatow, który miał rozszerzyć swoją działalność poza lata 30. XX wieku wraz ze zwolnieniem z kopalni, zostanie teraz wycofany w latach 2030-2036.

„Planowane terminy zamknięcia bloków energetycznych Elektrowni Pechato… [and] Rezygnacja z planu eksploatacji złoża GeoQ ma fundamentalne znaczenie dla planowania przyszłości kampusu Peachatov, jego pracowników i mieszkańców regionu ”- powiedział prezes Fojiche Wojciech Debrowski.

„Są symboliczne, bo powodzenie tego projektu w dużej mierze zadecyduje o powodzeniu polskiej transformacji energetycznej”.

Węglowe aktywa BGE, w tym Pechatov i Zhavoku, mają zostać w ciągu kilku miesięcy zdemontowane i przekazane państwowej spółce w ramach polskiego planu uwolnienia wykorzystania węgla.

Polska produkuje większość energii elektrycznej z węgla, ale pod presją UE i rosnące koszty emisji dwutlenku węgla zachęciły do ​​większych inwestycji w źródła niskoemisyjne.

READ  Podgląd: Mołdawia vs Polska - prognozy, wiadomości o drużynach, składy

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *