Polska i Holandia zapewniły sobie miejsce w Pucharze Świata w hokejowym finale Euro 5: Europejska Federacja Hokeja

Zarówno Polska, jak i Holandia zakwalifikowały się do Hockey 5 World Cup 2024 po tym, jak wygrały swoje półfinały w Valais, zapewniając sobie miejsce w pierwszej trójce mistrzostw Euro Hockey 5.

Wygrali odpowiednio z Ukrainą i Szwajcarią, a te dwa narody będą musiały walczyć o brąz i trzecie miejsce w Pucharze Świata w sobotę.

Wielki dramat został odłożony na później, gdy gospodarze zostali zepchnięci do granic możliwości przez Ukrainę w pełnym napięcia remisie 3-2.

Szanse płynęły od samego początku, a obie strony znajdowały mocne strzały na bramkę z dystansu. Polki objęły prowadzenie w piątej minucie, kiedy Magdalena Prabiniak wyrównała z Sandrą Tadarczuk po odbiciu od lewego słupka.

Tuż przed przerwą Karina Leonova nie wyrównała strzałem z tyłu, gdy Polska utrzymała niewielką przewagę do przerwy, a heroiczna postawa Marty Kucharskiej po strzale Oksany Ponomarenko utrzymała ją w nienaruszonym stanie.

Polska podwyższyła swoje prowadzenie na 2:0 niecałe dziewięć minut później, kiedy Amelia Katerla odczytała odbicie piłki Marliny Rybacha od listwy przypodłogowej.

Ukraina wróciła do gry po wysokim woleju Kariny Leonovej na pięć minut przed końcem, po czym Julia Balcesak przeleciała przez środek pola i strzeliła trzecią polską bramkę na 100 sekund przed końcem.

Ponownie Ukraina wróciła z ostrym jak brzytwa odbiciem od Kateryny Shokalenko, zmniejszając dystans, ale Polska utrzymała się, aby rozpocząć świętowanie.

Holenderska rozkosz

Holandia zapewniła sobie miejsce na przyszłorocznych Mistrzostwach Świata po tym, jak ostatecznie pokonała Szwajcarię.

W piątej minucie strzał Tonika van der Wiertonga odbił się od obrońcy i wpadł do bramki.

Ale zastali bramkarza Ursinę Fassi w doskonałej formie, która powstrzymała serię strzałów mocnym batworkiem.

Kapitan Karina Zimmermann również świetnie broniła poza linią, podczas gdy Marloz Timmermans z Holendra uderzył w poprzeczkę i na 10 minut przed końcem podtrzymał remis 1:0.

READ  Tusk przedstawił w Brukseli plan odbudowy wiarygodności Polski

Następnie Holendrzy przypieczętowali swoje zwycięstwo trafieniem van der Wiertonka i osiągnęli wynik 2:0, po wspaniałym zagraniu Daphne Nickels. Piękny obrót Bente van der Velta i wykończenie sprawiły, że zniknęli im z pola widzenia, a po zwolnieniu zaworu ciśnieniowego Nur de Pat ustawił Lanę Calce na zanikający dotyk i wyrównał 4-0.

Timmermans doszedł do siebie po wyzwaniu, aby osiągnąć wynik 5: 0, ostatnie miejsce i jeden z biletów na Mistrzostwa Świata zarezerwowany.

Podsumowanie fazy grupowej

Wcześniej tego dnia Ukraina zapewniła sobie miejsce w ostatniej czwórce dzięki zdecydowanemu zwycięstwu 7:2 nad Austrią, zaczynając powoli 3:1 do przerwy i wyglądając na drugą miejsce w grupie A.

Holandia zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie, wygrywając 17:0 z piątą Słowacją.

W grupie B zwycięstwo Szwajcarii nad Walią 7:0 sprawiło, że siostry Trösch, Elena (trzy gole) i Tamara (dwa), zdobyły łącznie pięć bramek i zapewniły sobie miejsce w play-offach.

Oznaczało to, że Türkiye miał zewnętrzną szansę na awans do pierwszej czwórki, ale do tego potrzebowali dużej wygranej z Polską. Mieli doskonały start, gdy Berihan Sinar wyprowadził ich na 2-1.

Jednak szybkie bramki Moniki Polewczak, Amelii Kaderli i Magdaleny Babiniak szybko dały Polsce wygodne prowadzenie 4:2. Fazę grupową zakończyły Julia Balcerzak i Sandra Tatarchuk, wygrywając 6:2.

Playoff o miejsca od 5 do 8

W meczach eliminacyjnych Austria i Turcja zagrają w niedzielę o piąte miejsce, a Szwecja zmierzy się z siódmą Walią.

Jeśli chodzi o Austrię, dotarli do tego etapu po błyskawicznym zwycięstwie 8:4 nad Walijczykami. Linia wyników wyglądała na komfortową, ale wcale tak nie było. Austria prowadziła do przerwy 3:1, ale trzy gole Walii w ciągu dwóch minut dały jej prowadzenie 4:3, a szkody wyrządzili Joe Westwood, Katie Partridge i Jessica Lea.

Jednak Austria odpowiedziała pięcioma własnymi zawodnikami, aby odwrócić losy meczu w ciągu ostatnich 10 minut; Isabella Glasbruckner strzeliła cztery gole, co dało jej w sumie 15 punktów w turnieju.

READ  Powstańcie do domów z ogrodami. Deweloperzy nigdy nie tworzą wiele

W międzyczasie Türkiye przedostał się przez Szwecję z minimalnym zamieszaniem. Siedem goli w pierwszej połowie dało wynik 12-1, a Berihan Sinar zdobył 7 z nich.