Polska góruje nad Rosją w sprawie „manipulacji” światowym gazem | Aktualności

Polska znacząco ograniczyła wymianę gazu za pośrednictwem swojego gazociągu.

Władimir Putin przybył do Europy w wyniku ciśnienia gazu o zatwierdzenie gazociągu Nord Stream 2.

North Stream 2 powstał po zgodzie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i rosyjskich prezydentów na eksport gazu z Rosji do Niemiec, z wyłączeniem Polski i Ukrainy.

Ale Rosja odcięła dostawy gazu do Europy innymi rurociągami, w tym Polską, w nadziei na przyspieszenie certyfikacji niemieckich organów regulacyjnych, zamiast egzekwowania przepisów UE w całym systemie Nord Stream 2.

Polska argumentuje teraz, że rury nie są obecnie w pełni wykorzystywane, co oznacza, że ​​North Stream 2 jest niepotrzebny, a Putin uzbraja gazociąg i wykorzystuje go do geopolitycznych korzyści.

W liście z Polski do unijnej komisarz ds. konkurencji Margaret Vestager zarzuca się: „Cel jest jasny – nadużycie uprzywilejowanej pozycji dominacji na rynku dla Gospromu i Nort Stream 2, organizacji podważającej unijne prawo”.

19 października w liście podpisanym przez polskiego ministra klimatu i środowiska Mikasa Kurtikę stwierdza się, że Kreml stara się powiązać zwiększenie dostaw gazu do Europy z zakończeniem budowy Nortstream 2. Pokaż narzędzia dostaw gazu przez Rosję do osiągnięcia celu politycznego.

Cosprom, państwowa spółka gazowa i operatorzy gazociągów, są obecnie przesłuchiwani przez Polskę.

Polska wezwała teraz Komisję Europejską do zbadania zachowania Gospromu.

A Polska nie jest jedynym krajem dotkniętym ciśnieniem gazu.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny gazu w Europie osiągnęły szczyt i wywołały obawy, że kryzys energetyczny ogarnia Europę.

Czytaj więcej: Octopus Energy obiecuje obniżyć ceny pomp ciepła do 2022 r.

Jednak ostatnie komentarze Kremla sugerują, że Rosja będzie dostarczać towary dopiero po uzyskaniu certyfikatu North Stream 2.

Warszawa uważa, że ​​Gosprom nadużywa swojej pozycji na unijnym rynku energetycznym z naruszeniem unijnego prawa.

Polska informuje, że Gosbrom nie rezerwuje dodatkowej przepustowości za pośrednictwem Gazociągu Jamalskiego ani Ukraińskiego Systemu Przesyłowego Gazu (UGDS), dostawy przez Nort Stream 1 są ograniczone, a europejskie magazyny gazu obsługiwane przez Gasprom zostały zredukowane do bezprecedensowych poziomów.

READ  Polska wydali swoich obywateli z Izraela

W liście czytamy: „Tworzy to fałszywe poczucie pilności rozpoczęcia działalności North Stream 2 i tworzy obraz celowych działań podejmowanych w wyniku dostaw gazu z kierunku rosyjskiego”.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *