Polska usuwa kontrowersyjny system prawny potępiony przez UE | Polska

Polska usuwa kontrowersyjny system prawny potępiony przez UE |  Polska

Polscy ustawodawcy zaaprobowali zniesienie kontrowersyjnego organu dyscyplinarnego wykorzystywanego przez prawicowy rząd do umożliwienia sędziom otwartego wypowiadania się. Otrzymał potępienie z Unii Europejskiej.

Polski rząd oczekuje, że usunięcie izby regulacyjnej Sądu Najwyższego zakończy walkę z UE, co utoruje drogę do porozumienia z Brukselą o przekazaniu miliardów euro w zamrożonych funduszach amortyzacyjnych. Polska.

Głosowanie w niższej izbie w czwartek było 231-208, 13 wstrzymało się. Koalicja rządząca była za tym posunięciem, podczas gdy partie opozycyjne sprzeciwiły się temu, twierdząc, że zmiany są w większości kosmetyczne.

Premier Mateusz Morawiecki ma 2 czerwca w Warszawie podpisać porozumienie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w parlamencie przed głosowaniem.

Za obecnego rządu stosunki Warszawy z Brukselą stały się napięte, głównie z powodu kontroli sądowej, umieszczania wierzących w najwyższych instytucjach i karania sędziów, którzy sprzeciwiają się tym posunięciom.

Ale Relacje nagrzewają się, bo Polska odgrywa poważną rolę we wspieraniu Ukrainy W walce z rosyjską inwazją. Polska przyjęła z Ukrainy 3,6 mln uchodźców, a rząd zabiega o fundusze unijne na przyjęcie i integrację uchodźców.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w zeszłym roku uznał Polskę za organ regulacyjny, który naruszył zasady Unii Europejskiej i wezwał Polskę do jej usunięcia. Polska została ukarana grzywną w wysokości 1 miliona (850 000 funtów) dziennie Dopóki ciało trwa.

Krytycy twierdzą, że zmiana jest powierzchowna i nietrafna, gdyż sporny organ zastąpi izba odpowiedzialności zawodowej w Sądzie Najwyższym, której członków wybierze prezydent Andrzej Duda.

Nowe przepisy nadal wymagają zatwierdzenia przez Senat, gdzie partie opozycyjne mają wąski margines i muszą uzyskać zgodę swojego redaktora naczelnego, Dudy.

Nie jest jasne, czy te zezwolenia zostaną wydane przed 2 czerwca.

READ  Bramkarz ognia Słonina odrzucił polskie zaproszenie do pozostania w Stanach Zjednoczonych

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *