Polscy wyborcy wybierają burmistrzów w setkach miast

WARSZAWA, Polska — W niedzielę polscy wyborcy wybrali burmistrzów w setkach miast, w których dwa tygodnie temu w pierwszej turze wyborów samorządowych nie zwyciężył żaden kandydat.

W sumie wybrano 748 prezydentów, w tym miasta Kraków, Poznań, Rzeszów i Wrocław. Są to mandaty, w przypadku których żaden z kandydatów nie uzyskał w pierwszej turze 7 kwietnia co najmniej 50% głosów.

Sondaże opublikowano po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielny wieczór, ale od razu nie ogłoszono wyników. W Krakowie, jednym z najchętniej obserwowanych wyścigów, sondaże wyjściowe stawiały obu kandydatów w granicach błędu, a wyścig nie mógł zostać rozstrzygnięty.

Wybory samorządowe i regionalne, które odbyły się cztery miesiące po dojściu do władzy na szczeblu krajowym, odebrane zostały jako sprawdzian prounijnego rządu premiera Donalda Tuska.

Partia Zmierzchu dobrze radziła sobie w dużych miastach, m.in. w Warszawie, gdzie dwa tygodnie temu kandydat jego partii Rafał Drzaszkowski wywalczył reelekcję na burmistrza.

Jednakże, Zmierzch się nie udał Ogólnie rzecz biorąc, należy odnieść zdecydowane zwycięstwo. Największy procent głosów w sejmikach wojewódzkich zdobyła główna opozycyjna partia Prawo i Sprawiedliwość, która sprawowała władzę na szczeblu krajowym w latach 2015-23.

Społeczno-liberalny Sojusz Obywatelski Duska ma silne poparcie w miastach, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość ma silną bazę na konserwatywnej wsi, szczególnie we wschodniej Polsce.

W wyborach do rad wojewódzkich Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w całym kraju 34,3% głosów, a Sojusz Obywatelski Tuska 30,6%.

READ  Prezydent RP ogłasza dwóch kandydatów na premiera - EURACTIV.com

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *