Kanadyjski nadawca publiczny nr 1 potrzebuje 3 milionów dolarów do października, aby utrzymać się na antenie

Kanadyjski nadawca publiczny nr 1 potrzebuje 3 milionów dolarów do października, aby utrzymać się na antenie

Publiczna stacja radiowa w Albercie utrzymuje się z datków, aby utrzymać się na antenie.

CKUA, pierwszy w kraju nadawca publiczny, od lat w dużym stopniu opiera się na finansowaniu społecznościowym. Jednak w budżecie federalnym i prowincjonalnym na 2024 rok nie przeznaczono na nią żadnych pieniędzy, a stacja musi zebrać 3 miliony dolarów do 30 września, bo inaczej wyczerpią się jej rezerwy.

„To prawdziwa burza” – powiedział dyrektor generalny Mark Carnes. „Nie jesteśmy odporni na tę samą rzeczywistość finansową, jakiej doświadcza obecnie wiele domów i firm, wraz z rosnącą inflacją, kosztami kredytów i mediów”.

CKUA jest także właścicielem hotelu Alberta przy Jasper Street w centrum Edmonton. Połowa budynku to powierzchnie komercyjne do wynajęcia, a większość z nich jest pusta po tym, jak w zeszłym roku główny najemca stał się niewypłacalny, powiedział Carnes.

Jak na ironię, 96-letnia stacja nadal działa dobrze. Liczba odbiorców rośnie, a jej przychody pozostają na stałym poziomie.

Dyrektor generalny CKUA, Mark Carnes, szuka funduszy na uratowanie stacji radiowej, która nadawana jest od 1927 roku. (Nick Brizuela/CBC)

„Już istnieją podstawy. To po prostu rzeczy, które teraz przydarzają się każdemu” – powiedział.

Krytyk sztuki i kultury opozycji NDP, Joe Cisse, poruszył w czwartek w legislaturze trudną sytuację CKUA. W okresie pytań naciskał na rząd Zjednoczonych Konserwatystów, czy prześle pieniądze stacji i w jaki sposób będzie je promował.

W odpowiedzi Minister Sztuki, Kultury i Statusu Kobiet Tanya Fair zauważyła, że ​​w 2012 roku rząd Alberty przyznał CKUA 5 milionów dolarów na zakup i remont hotelu Alberta. Od 2019 roku stacja otrzymała 450 000 dolarów z dotacji społeczności regionalnych.

Fir zdał sobie sprawę, jak ważne jest CKUA dla prowincji Alberta w zachowaniu i wzmacnianiu jej kultury i historii. Powiedziała jednak, że wszelkie dolary z prowincji zostaną wykorzystane przede wszystkim na pokrycie zobowiązań dłużnych stacji, co jest niezgodne z celem państwowych dotacji kapitałowych.

„Używają różnych miarek do różnych celów” – Cisse powiedział później CBC News.

Biała kobieta o brązowych włosach, ubrana w garnitur.  Ona przemawia na scenie.
Minister sztuki, kultury i statusu kobiet Tanya Fair odpowiedziała na opozycyjny NPR podczas czwartkowej tury pytań na temat CKUA. (CBC)

Dodał, że rząd zwraca uwagę, że zadłużenie szkodzi sektorowi sztuki i kultury, ale pomogło innym branżom, gdy tego potrzebowały – mianowicie ropie i gazowi.

READ  Historia samochodu Apple – i dlaczego zawiódł

Sekretarz prasowy prowincji Spruce Garrett Koehler powiedział później CBC News, że rząd dowiedział się o sytuacji finansowej rozgłośni we wrześniu i że minister spotkał się z CKUA, aby omówić jej sytuację.

Carnes wyraził nadzieję, że dialog z rządem prowincji będzie kontynuowany.

Powiedział, że nalega także na finansowanie ze strony rządu federalnego, ale to było trudniejsze.

Zarówno on, jak i Vere wskazali, że najnowszy budżet federalny wykluczył CKUA z milionów dolarów przeznaczonych dla CBC – kanadyjskiego nadawcy publicznego – i innych usług programowych interesu publicznego.

Carnes powiedział, że CKUA ma nadzieję wykorzystać fakt, że kupując hotel Alberta, Ottawa nie uzyskała kwoty finansowania od miasta Edmonton ani rządu Alberty. Władze miejskie i powiatowe wydały po 5 milionów dolarów; Rząd federalny wydał 500 000 dolarów.

„Puls sceny muzycznej Alberty”

21 listopada 1927 r., po wielu pracy zespołowej i lobbowaniu, nadawca radiowy HP Brown przemówił do mikrofonu na Uniwersytecie Alberty w Edmonton – z okazji inauguracyjnej audycji Uniwersytetu Alberty.

Stacja rozpoczęła swoją działalność głównie jako program edukacyjny z udziałem pracowników uniwersytetu, ale przez dziesięciolecia rozrosła się, aby dzień po dniu informować i bawić mieszkańców Alberty. Jako pierwszy obejmował działalność ustawodawczą w formie regularnego rytmu, oprócz transmisji meczów piłkarskich na żywo.

Dziś w Edmonton słynie Biblioteka Muzyczna CKUA, w której znajdują się nagrania sprzed 140 lat. Stacja nadaje także wschodzących i bardziej uznanych artystów, powiedział Carnes.

„Jeśli się ściemni, dzień w hrabstwie będzie bardzo spokojny i smutny” – powiedział Carnes.

Półka zawalona płytami.
Słynna jest biblioteka CKUA, zawierająca 140 lat nagrań. (Nick Brizuela/CBC)

Trevor Mann, członek zespołu Scenic Route to Alaska, uważa CKUA za „kształtującą część” podniesienia rangi zespołu, ponieważ był on jednym z pierwszych, którzy grali ich muzykę.

„Naprawdę czujemy, że bez wsparcia CKUA nie bylibyśmy nawet w pobliżu miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj” – powiedział.

READ  Eksperci twierdzą, że mandaty COVID-19 i problemy z dostawami spowodowały gwałtowny wzrost cen gazu w całej Kanadzie

Mann nazwał tę stację „biciem serca sceny muzycznej Alberty”, ale stwierdził, że można ją uważać za oczywistość, a jej prawdziwy wpływ zostanie osiągnięty tylko wtedy, gdy zniknie.

CKUA rozpoczęło już zbieranie potrzebnych 3 milionów dolarów, rozpoczynając w piątek 10-dniową akcję zbiórki datków. Do godziny 15:30 czasu wschodniego w sobotę zebrano ponad 467 000 dolarów, osiągając docelowy poziom 775 000 dolarów.

słuchaj | CKUA potrzebuje 3 milionów dolarów do października, aby pozostać na antenie:

Aktywne radio6:02CKUA potrzebuje 3 milionów dolarów do października, aby pozostać na antenie

Dowiedz się, dlaczego historyczny nadawca publiczny Alberty ma trudności

Carnes powiedział, że 3 miliony dolarów pomogą stacji przetrwać. Stacja ma już plany przyciągnięcia większej liczby najemców do budynku w Edmonton i pokrycia wyższych kosztów operacyjnych.

Pieniądze pomogą także CKUA w zorganizowaniu oddzielnej kampanii zbierania funduszy w 2027 r. – w setną rocznicę jej istnienia – w celu ustanowienia funduszu, który zapewni stabilność stacji w dłuższej perspektywie – powiedział.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *