Pierwsza Republika: nowy właściciel JP Morgan zwalnia 1000 miejsc pracy

Pierwsza Republika: nowy właściciel JP Morgan zwalnia 1000 miejsc pracy
  • autorstwa Annabelle Liang
  • Reporter biznesowy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Gigant z Wall Street, JPMorgan Chase, zdecydował się na redukcję etatów w US First Republic Bank po zakupie firmy w tym miesiącu.

BBC rozumie, że około 1000 stanowisk, czyli 15% siły roboczej Pierwszej Republiki, zostanie zwolnionych.

Również w tym tygodniu firma First Citizens, która kupiła amerykański oddział innego borykającego się z problemami pożyczkodawcy, ogłosiła redukcje zatrudnienia.

Na początku tego roku problemy w amerykańskich bankach regionalnych wywołały obawy przed szerszym kryzysem.

JPMorgan potwierdził, że zmniejszyłoby to role pracowników w banku z San Francisco, ale nie podał liczby utraconych miejsc pracy.

Pracownicy, których to dotyczy, otrzymają pensję i świadczenia przez 60 dni, wraz z pakietem obejmującym jedną płatność i inne świadczenia.

JP Morgan powiedział również, że pomaga im znaleźć nowe miejsca pracy w firmie lub poza nią.

„Od czasu przejęcia Pierwszej Republiki 1 maja byliśmy transparentni wobec ich pracowników i dotrzymaliśmy obietnicy poinformowania ich o statusie zatrudnienia w ciągu 30 dni” – powiedział rzecznik JPMorgan w oświadczeniu.

„Zdajemy sobie sprawę, że od marca są w stresie i niepewności i mamy nadzieję, że dzisiejszy dzień przyniesie jasność i wnioski” – dodał rzecznik.

First Republic, najbardziej znana ze świetnej działalności w zakresie kredytów mieszkaniowych i załatwiania zamożnych klientów, była pod koniec ubiegłego roku 14. największym pożyczkodawcą w Stanach Zjednoczonych. Na początku kwietnia był wart ponad 20 miliardów dolarów (16,2 miliarda funtów).

Jednak znalazł się pod presją po upadku kilku amerykańskich pożyczkodawców, w tym zorientowanego na technologię Silicon Valley Bank (SVB), wywołując obawy o stan systemu bankowego.

Na początku tego miesiąca JPMorgan powiedział, że zapłaci 10,6 miliarda dolarów za przejęcie First Republic w ramach transakcji pośredniczonej przez organy regulacyjne.

Na szerszym rynku pojawiły się również obawy co do wartości obligacji posiadanych przez banki, ponieważ rosnące stopy procentowe obniżyły ich wartość.

Klęska Pierwszej Republiki jest drugą co do wielkości klęską w historii Stanów Zjednoczonych. Na początku tego miesiąca 84 biura banku w ośmiu stanach zostały ponownie otwarte jako oddziały JPMorgan Chase po tym, jak organy regulacyjne przejęły kontrolę i sprzedały je firmie z Wall Street.

W międzyczasie operacje SVB w USA zostały przejęte przez First Citizens, a jej działalność w Wielkiej Brytanii została wykupiona przez londyńskiego giganta bankowego HSBC.

Jak rozumie BBC, First Citizens planuje również zlikwidować około 500 stanowisk zajmowanych przez byłych pracowników SVB.

W e-mailu, do którego dotarła BBC w tym tygodniu, Frank Holding, dyrektor generalny First Citizens, zwrócił uwagę na problemy, z jakimi borykała się SVB na początku tego roku i powiedział, że cięcia wpłyną na: „Wybieraj stanowiska SVB i nie uwzględniaj żadnych pracowników na stanowiskach”. „

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *