Pełne oświadczenie Banku Kanady dotyczącego marcowej decyzji w sprawie stóp procentowych

Pełne oświadczenie Banku Kanady dotyczącego marcowej decyzji w sprawie stóp procentowych

Do natychmiastowej publikacji

Bank of Canada utrzymał dziś docelową stopę procentową jednodniową na poziomie 5%, stopę bankową na poziomie 5¼% i stopę depozytową na poziomie 5%. Bank kontynuuje politykę zaostrzenia ilościowego.

Globalny wzrost gospodarczy spowolnił w czwartym kwartale. Wzrost PKB w USA również zwolnił, ale pozostał zaskakująco silny i ma szeroki zakres, przy silnym udziale konsumpcji i eksportu. Po spowolnieniu w trzecim kwartale wzrost gospodarczy w strefie euro na koniec roku pozostał płaski. Inflacja w Stanach Zjednoczonych i strefie euro w dalszym ciągu spadała. Rentowność obligacji wzrosła od stycznia, natomiast spready kredytowe dla przedsiębiorstw zawęziły się. Giełdy gwałtownie wzrosły. Światowe ceny ropy naftowej są w styczniu nieco wyższe niż oczekiwano Raport dotyczący polityki pieniężnej (MPR).

W Kanadzie gospodarka odnotowała w czwartym kwartale większy wzrost niż oczekiwano, chociaż tempo pozostało słabe i poniżej potencjalnego. Realny PKB wzrósł o 1% po spadku o 0,5% w trzecim kwartale. Konsumpcja wzrosła o skromny 1%, a końcowy popyt krajowy spadł wraz ze znacznym spadkiem inwestycji przedsiębiorstw. Silny wzrost eksportu pobudził wzrost gospodarczy. Zatrudnienie w dalszym ciągu rośnie wolniej niż liczba ludności i obecnie pojawiają się pewne oznaki wskazujące, że presja płacowa może słabnąć. Ogólnie rzecz biorąc, dane sugerują gospodarkę z umiarkowaną nadpodażą.

Inflacja CPI spadła w styczniu do 2,9%, przy dalszym spowolnieniu inflacji cen surowców. Inflacja cen schronisk pozostaje wysoka i ma największy wpływ na inflację. Utrzymuje się podstawowa presja inflacyjna: roczne i trzymiesięczne miary inflacji bazowej wahają się od 3% do 3,5%, a udział składników CPI rosnących powyżej 3% spadł, ale pozostaje powyżej średniej historycznej. Bank w dalszym ciągu oczekuje, że inflacja w pierwszej połowie tego roku utrzyma się w pobliżu 3%, po czym będzie stopniowo spadać.

Rada Gubernatorów podjęła decyzję o utrzymaniu stopy procentowej na poziomie 5% i kontynuowaniu normalizacji bilansu banku. Rada pozostaje zaniepokojona ryzykiem dla oczekiwań inflacyjnych, w szczególności utrzymującą się inflacją bazową. Rada Prezesów pragnie dalszego łagodzenia inflacji bazowej i w dalszym ciągu koncentruje się na równowadze między popytem i podażą w gospodarce, oczekiwaniach inflacyjnych, wzroście płac oraz zachowaniach cenowych przedsiębiorstw. Bank pozostaje niezachwiany w swoim zaangażowaniu w przywrócenie stabilności cen dla Kanadyjczyków.

READ  Google pozywa Nche Noel Ntse za rzekome „oszustwo szczeniąt”

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *