Od 1 maja obowiązują zasady ograniczające najem krótkoterminowy

Od 1 maja obowiązują zasady ograniczające najem krótkoterminowy

Ale premier powiedział, że jeśli ktoś będzie chciał wynająć swój dom podczas dużej imprezy, to nadal będzie mógł to zrobić

Premier David Eby ostrzegł inwestorów i spekulantów na rynku nieruchomości, że jego rząd pochyla zasady w stronę rodzin poszukujących domów, zaostrzając przepisy dotyczące wynajmu krótkoterminowego.

Zmiany przepisów wprowadzone 1 maja ograniczą krótkoterminowy wynajem lokali w głównym domu gospodarza, ale to posunięcie nie oznacza zakazu na platformach takich jak Airbnb, jeśli nie są one wykorzystywane do tworzenia stacjonarnych hoteli z zasobów mieszkaniowych BC, Eby powiedział w czwartek.

„Jeśli jest duże wydarzenie [such as a] „Koncert Taylor Swift, który przypomina wydarzenie FIFA, a ktoś chce wynająć swoje główne miejsce zamieszkania i wyjechać na weekend, aby uniknąć tłumów, nadal może to zrobić” – powiedział Eby.

Rząd ogłosił zmiany wiosną ubiegłego roku, dając osobom wynajmującym krótkoterminowym rok na dostosowanie się.

Eby powiedział, że zmiany pozwolą zarówno władzom prowincjonalnym, jak i lokalnym rozprawić się ze spekulantami.

„Jeśli zamieniasz domy, kupujesz na wynajem krótkoterminowy, jeśli kupujesz dom, aby pozostawić go pustym, konsekwentnie i publicznie wysyłamy wiadomość: nie konkuruj z rodzinami i pojedynczymi osobami szukasz miejsca do życia za swoje pieniądze z inwestycji.

Eby przedstawił swój komentarz, gdy władze prowincji ogłosiły nowe dane zebrane w marcu, z których wynikało, że ponad 19 000 całych domów zostało objętych wynajmem krótkoterminowym.

Minister mieszkalnictwa Rafi Kahlon powiedział, że nowe przepisy nakładają również na platformy wynajmu krótkoterminowego, takie jak Airbnb, obowiązek udostępniania danych o nieruchomościach władzom prowincji i samorządom lokalnym.

Powiedział, że spodziewają się, że duża liczba domów prezentowanych na portalach krótkoterminowych powróci do puli wynajmu długoterminowego.

„Uważamy, że nawet jeśli połowa tych jednostek wróci na rynek, będzie to wielka sprawa” – powiedział Kahlon. „Koszt budowy nowych mieszkań, gdy uda się przywrócić połowę z 19 000 domów na rynek, miałby ogromne znaczenie w naszych społecznościach”.

READ  Większość kradzionych samochodów w Ontario w 2021 r.

Poprzednie wysiłki mające na celu ograniczenie wynajmu krótkoterminowego doprowadziły w niektórych miejscach do nadpodaży mieszkań – dodał.

„Już jesteśmy świadkami tego działania w wielu społecznościach” – powiedziała Kahlon. „Słyszeliśmy wiele historii o ludziach poszukujących wynajmu ze względu na możliwości, jakie oferuje rynek, jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy”.

Nowy wymóg dotyczący głównego miejsca zamieszkania w przypadku wynajmu krótkoterminowego umożliwi samorządom lokalnym zwrócenie się do platformy o usunięcie ofert, które nie zawierają ważnego zezwolenia na prowadzenie działalności.

Gospodarze uprawnieni do wynajmu krótkoterminowego będą również zobowiązani do umieszczenia numeru licencji na prowadzenie działalności w swoich ofertach, jeśli władze lokalne wymagają takiej licencji.

Nowe zasady będą miały zastosowanie do ponad 60 społeczności w Kolumbii Brytyjskiej, a Kahlon powiedział, że jednostka ds. egzekwowania prawa będzie tworzona etapami, aby pomóc gminom radzić sobie z naruszeniami przepisów.

Jednak znaczna część monitorowania i egzekwowania przepisów będzie odbywać się online za pośrednictwem nowego portalu danych dotyczących wynajmu, który umożliwi samorządom lokalnym śledzenie ofert i żądanie ich usunięcia z platform.

„Dzięki temu nowemu portalowi cyfrowemu samorządy lokalne będą mogły w ciągu kilku chwil przesłać listy, które ich zdaniem działają nielegalnie w ich społeczności” – powiedziała Kahlon.

Powiedział, że platforma będzie miała pięć dni na usunięcie wpisów niezgodnych z zasadami, a jeśli tego nie zrobi, zostanie ukarana grzywną, przy czym za każdy wpis grozi kara do 10 000 dolarów dziennie. Platformy, które nie współpracują.

„Uważamy, że stanowi to wystarczający środek odstraszający platformy od współpracy z samorządami” – stwierdził Kahlon.

Uruchomiona w czwartek strona internetowa umożliwi gospodarzom uzyskanie informacji o ich wymaganiach od prowincji i gmin oraz o ich obowiązku powiadamiania wszystkich osób, które otrzymały rezerwację.

„To gospodarze i platformy mają obowiązek powiadamiać każdą osobę dokonującą rezerwacji o wszelkich nadchodzących zmianach” – powiedziała Kahlon. „Byli o tym powiadamiani od września lub października, kiedy uchwalono ustawodawstwo, i mieli mnóstwo czasu na wprowadzenie odpowiednich zasad”.

READ  Enbridge sprzedaje swoje udziały w Alliance i Aux Sable firmie Pembina Pipeline za 3,1 miliarda dolarów

Zasady przewidują pewne wyjątki, w tym niektóre wielopoziomowe hotele i motele, które działały przed grudniem ubiegłego roku, są zwolnione, jeśli spełnione są określone kryteria.

Eby stwierdził, że nadrzędny komunikat dla inwestorów w nieruchomości poszukujących krótkoterminowych zysków jest jasny: budujcie domy, których ludzie potrzebują, a rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby przyspieszyć ten proces.

„Ale jeśli stoisz z rodziną i szukasz miejsca do życia i próbujesz dokonać spekulacyjnej inwestycji, [while] „Szukają miejsca do życia i za każdym razem będziemy przechylać szalę w stronę tej rodziny” – powiedział Eby. „I będziemy to robić nadal”.

Eby stwierdził również, że pozytywnym skutkiem ubocznym regulacji dotyczących wynajmu krótkoterminowego jest odrodzenie się budownictwa hotelowego, w którym w Vancouver znajduje się 1400 pokoi „w przygotowaniu”.

„Inwestorzy w te pokoje hotelowe nie mogli podjąć decyzji o dalszym rozwoju” – powiedział Eby, wskazując na konkurencję ze strony wynajmu krótkoterminowego w przeszłości. „Jest bardzo jasne, że po wejściu w życie tych przepisów goście będą zatrzymywać się w pokojach hotelowych, a gdy podejmą decyzję o kontynuowaniu działalności, pojawi się rynek na pokoje hotelowe. To bardzo dobra wiadomość”.

Firma Property Rights BC z siedzibą w Wiktorii pozwała prowincję i miasto Victoria, aby walczyć z nowym systemem regulacyjnym.

Twierdzi, że hrabstwo przekroczyło swoje uprawnienia i koncentruje swój pozew na zachowaniu praw do posiadania i obsługi krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego. Organizacja stara się również opóźnić wdrożenie.

Zapytany o pozew Eby powiedział, że nie może komentować sprawy rozpatrywanej przez sąd, „ale mogę powiedzieć, że mamy duże zaufanie do kompetencji prawnych hrabstwa do regulowania sektora mieszkaniowego w ten sposób i sprawimy, że argumenty niezbędne w sądzie, aby rozwiązać tę kwestię.”

Wybrano więcej społeczności początkowo zwolnionych z nowych przepisów prowincji, w tym Gabriola Island, Mill Bay/Salines, Cobble Hill, Cowichan Station/Sahtlam/Glenora, South Lake Cowichan/Scott's Falls, Saltaire/Gulf Islands i North Oyster/Diamond. Tovino już wcześniej ogłosiła, że ​​zostanie wybrana.

READ  Kanadyjskie Biuro ds. Konkurencji nakazano zapłacić Rogersowi Shawowi prawie 10 milionów dolarów

Gminy liczące mniej niż 10 000 mieszkańców, wspólnoty wypoczynkowe i obszary regionalne są zwolnione z wymogu ograniczenia wynajmu krótkoterminowego do głównych rezydencji i apartamentu dodatkowego lub apartamentu w domu/ogrodzie.

– Z aktami Carli Wilson i Cindy Harnett

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *