W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o udział w atakach sojuszników Nawalnego na Litwie

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o udział w atakach sojuszników Nawalnego na Litwie

W piątek w Polsce aresztowano dwóch podejrzanych pod zarzutem zaatakowania w zeszłym miesiącu na Litwie rosyjskiego działacza opozycji Leonida Wołkowa.

Reklama

W Polsce zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o atak na polskiego sojusznika, rosyjskiego działacza opozycji Leonida Wołkowa. Nieżyjący już działacz Aleksiej NawalnyOgłosił to w piątek prezydent Litwy.

Wołkow został zaatakowany w marcu przed swoim domem w Wilnie, stolicy Litwy, gdzie mieszka na wygnaniu.

Policja podała wówczas, że napastnik rozbił jedną z szyb jej samochodu, spryskał jej oczy gazem łzawiącym i uderzył młotkiem.

Prezydent Litwy Kitanas Nauseta ogłosił aresztowanie reporterom w Wilnie i podziękował Polsce za jej pracę.

Stwierdzono, że podejrzani zostaną poddani ekstradycji na Litwę, ale nie podano, kiedy.

„W Polsce zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie lidera rosyjskiej opozycji Leonida Wołkowa. Dziękuję Rzeczypospolitej Polskiej za znakomitą pracę. Rozmawiałem o tym z polskim prezydentem i podziękowałem mu za doskonałą współpracę” – powiedziała Nausėda.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony polskiego prezydenta Andrzeja Dudy ani żadnych innych polskich urzędników.

W Wołkowie X oświadczył, że nie zna szczegółów zatrzymania, ale „widziałem, jak aktywnie i pilnie litewska policja pracowała nad tą sprawą przez ostatni miesiąc”.

Powiedział, że jest bardzo szczęśliwy, że ta praca doszła do skutku.

„Jeśli chodzi o szczegóły, wkrótce je znajdziemy. Nie mogę się doczekać, żeby się dowiedzieć! ” napisał Wołkow.

Wołkow trafił do szpitala ze złamaną ręką w wyniku brutalnego ataku.

On Oskarżony „Poplecznicy” prezydenta Rosji Władimira Putina przyznali się do ataku i zapowiedzieli, że będą kontynuować jego opór.

Atak na Wołkowa nastąpił prawie miesiąc po niewyjaśnionej śmierci Nawalnego w odległej arktycznej kolonii karnej.

Jest czołową postacią rosyjskiej opozycji i zagorzałym krytykiem Putina.

Nawalny przebywa w więzieniu od stycznia 2021 r. i odsiaduje 19 lat więzienia pod zarzutami terroryzmu, powszechnie uważanymi za motywowane politycznie.

READ  Niemcy odrzucają żądanie Polski w wysokości 1,4 biliona dolarów reparacji wojennych za II wojnę światową

Przedstawiciele opozycji i zachodni przywódcy obwiniają Kreml za jego śmierć, czemu urzędnicy w Moskwie stanowczo zaprzeczają.

Jego procesja pogrzebowa w stolicy Rosji, która odbyła się 1 marca, przyciągnęła tysiące zwolenników, co stanowi rzadki przejaw buntu w putinowskiej Rosji pośród bezlitosnego i bezwzględnego tłumienia sprzeciwu.

Wdowa po Nawalnym, Julia, obiecała kontynuować dzieło zmarłego męża.

Reklama

Wołkow odpowiadał za biura regionalne Nawalnego i kampanię wyborczą. W 2013 r. kandydował na burmistrza Moskwy i starał się rzucić wyzwanie Putinowi w wyborach prezydenckich w 2018 r. Wołkow opuścił Rosję kilka lat temu pod naciskiem władz.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *