Nowy marszałek Polski zamienia debaty parlamentarne w szaleństwo

Nowy marszałek Polski zamienia debaty parlamentarne w szaleństwo

Kadarzyna Kurkowska (30 l.) była jedną z setek osób, które w zeszłym miesiącu wypełniły warszawski teatr, aby obejrzeć na żywo transmisję najnowszego polskiego hitu: prawnego poparcia powrotu Donalda Tuska na stanowisko premiera.

Kiedy Tusk po raz pierwszy doszedł do władzy w 2007 roku, wielu jego kolegów było za młodych, aby głosować. Jednak po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), które obejmowały ataki na prawa do aborcji i zaciekły spór z Brukselą w sprawie erozji praworządności w Polsce, kibicowali jego obietnicy „historycznej zmiany” i ślubowali przywrócenie wartości liberalnych.

„Widzę szansę, aby Polska stała się lepsza” – powiedziała Kurkowska na grudniowym pokazie. Poszła do kina, bo „chciała poczuć tę atmosferę. Po raz pierwszy w Polsce wiele osób mówi tym samym językiem, zwłaszcza ludzie z mojego pokolenia”. Pokolenie.

Wielu Polaków dołączyło do wydarzenia online, aby być świadkami transformacji politycznej, którą należy postrzegać jako telewizyjny dramat. Kanał YouTube Sejmu, izby niższej polskiego parlamentu, zgromadził 650 000 subskrybentów, pięć razy więcej niż niemiecki Bundestag.

Ale kiedy Tusk kieruje rządem, jest showmanem tego, co nazywa się Polską Sejmflix Nowy marszałek parlamentu Simon Holownia stoi także na czele partii Polska 2050 w nowej koalicji rządzącej. Wykorzystał euforię, jaka nastąpiła po 74-procentowej frekwencji w październikowych wyborach.

Po objęciu sterów Sejmu w listopadzie 47-letnia Holownia była gospodarzem polskiej edycji. Mieć talent Program telewizyjny radził obywatelom, aby „zaopatrzyli się w popcorn” i oglądali bardziej ekscytujące i inspirujące debaty parlamentarne niż kiedykolwiek wcześniej.

Jego dowcip i spontaniczność sprawiły, że jego rola jako mówcy stała się sensacją w mediach społecznościowych, a on sam był porównywany do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który zanim zajął się polityką, był także gwiazdą telewizji.

Hołownia powiedziała Financial Times, że Sejm jest obecnie „najpopularniejszym parlamentem na świecie”, ponieważ ludzie z niecierpliwością czekają na oczekiwane zmiany legislacyjne w kraju. Ci sami wyborcy, którzy ustawili się przed lokalami wyborczymi, aby w październiku pokonać PiS, teraz „chcą, aby ta zmiana nastąpiła i dzieje się ona na ich oczach w Sejmie” – powiedział.

READ  Polska Belgia Liga Narodów Piłka nożna | Sporty

Sesja parlamentarna, podczas której głosowano nad Zmierzchem, uzyskała w serwisie YouTube 4,2 mln wyświetleń w porównaniu do 93 tys. przemówienia poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego do Sejmu po zwycięstwie PiS w wyborach w 2019 roku.

Ale Morawiecki skrytykował odrodzenie sejmu hołowni. „Polityka to nie spektakl, ale służba Polsce i Polsce” – stwierdził w nagraniu opublikowanym w zeszłym miesiącu w mediach społecznościowych.

Trójstronna koalicja Duska ma większość 248 z 460 mandatów w Sejmie. Największą partią pozostaje jednak PiS, który w październiku zdobył 35 procent głosów i zdobył 194 mandaty.

Od czasu zmiany rządu PiS pokazał, że będzie stanowczo walczył z planami Tuska zakładającymi usunięcie lojalistów PiS ze wszystkich instytucji państwowych, w tym z publicznej telewizji TVP. Prezydent Andrzej Duda poparł także PiS, próbując zablokować reformę mediów premiera.

Premier Donald Tusk, środkowy przód, za nim marszałek Simone Hołownia © Jakub Porzycki/NurPhoto/Reuters

Jednak pomimo głębokiej polaryzacji polskiej polityki i ostrego sprzeciwu PiS wobec przejścia na Zmierzch, Hołownia przewiduje, że Sejm będzie bardziej otwarty i konstruktywny.

„Z parlamentu prowadzonego z pogardą dla opozycji, z wyłączonym mikrofonem i powtarzającymi się głosowaniami, gdy władza wykonawcza nie jest usatysfakcjonowana, wróciliśmy do korzeni parlamentaryzmu” – stwierdziła Hołownia.

„Chcę, żeby ludzie wyrobili sobie nawyk oglądania obrad Sejmu, choć wiem, że na bieżąco trudno jest utrzymać oglądalność. Obywatelski monitoring urzędników to podstawa demokracji.

Podnosząc rangę Sejmu, Hołownia zwiększa własne szanse na zastąpienie Dudy. Upublicznił swoje ambicje wejścia do polityki poprzez kandydowanie w wyborach prezydenckich w 2020 r. i podjęcie drugiej próby prezydentury w 2025 r., w której Duda wygra wybory prezydenckie w 2020 r., a Hołownia zajmie trzecie miejsce.

Według sondażu Ibris opublikowanego w grudniu przez polskie media Onet, Holownia jest obecnie najbardziej zaufanym politykiem w Polsce, wyprzedzając zarówno Tuska, jak i Dudę.

READ  Zwalczanie infekcji na kredyt. Ile to kosztuje za biegun

„Holovnia jest tą jedyną, ponieważ widzę takie rzeczy [Sejm] zajęć” – powiedziała Zuzanna Solarska, nauczycielka siedząca wśród publiczności kinowej. „Może tak naprawdę jest showmanem i stara się zwrócić na siebie uwagę, aby zostać prezydentem, ale radzi sobie nieźle”.

Hołownia to także powiew świeżości w polskiej polityce, ponieważ nie jest bezpośrednio uwikłana w trwający od kilkudziesięciu lat spór między Tuskiem (66 l.) a liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim (74 l.). Z kolei niewielu nowych ministrów Tuska było wieloletnimi lojalistami. W swoim poprzednim rządzie.

Jednak rosnąca popularność spikera może w przyszłości wywołać napięcia w nieuchwytnej koalicji nowego premiera.

„Donald Tusk nie jest kimś, kto chce dzielić się władzą, ma teraz trudną sytuację ze swoimi koalicjantami, Szymon Hołownia z pewnością jest jednym z nich” – powiedział w wywiadzie szef gabinetu Dudy Marcin Mastalerek.

Ale w kinie warszawskim widzowie woleli celebrować przemiany ustrojowe w Polsce, niż martwić się o kolejne wyzwania stojące przed Tuskiem.

Obserwowanie, jak ustawodawcy zamieniają Morawieckiego na Tuska, „jest jak oglądanie meczu na stadionie lub pójście na koncert” – stwierdziła nauczycielka jogi Sylwia Pietrasewicz. „Sejm znów jest modny, zachwyca i podnosi na duchu”.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *