Jeśli nasza wnuczka pożycza nam samochód dwa razy w tygodniu, czy powinniśmy powiedzieć o tym ubezpieczycielowi?

Chcemy pożyczyć naszej wnuczce nasz samochód. Ma 18 lat, prawo jazdy Ontario G2 i 18 miesięcy czystego prowadzenia pojazdu. Mieszka w tym samym mieście, ale nie z nami. Czy może pożyczyć go na kilka dni w tygodniu bez konieczności dodawania go do naszej polisy ubezpieczeniowej i płacenia za okazjonalne ubezpieczenie kierowcy? – Winnie

Eksperci ubezpieczeniowi twierdzą, że jeśli ktoś regularnie pożycza Twój samochód, powinieneś poinformować o tym swoją firmę ubezpieczeniową.

W zależności od historii jazdy pożyczkobiorcy lub tego, czy posiada on ubezpieczenie w innym miejscu, być może nie będziesz musiał płacić dodatkowo.

„Istnieje różnica pomiędzy ujawnieniem sterownika a koniecznością jego umieszczenia na liście [on your policy as an occasional driver]powiedział Alex Gimmetti, dyrektor zespołu serwisowego w Mitchell & Whale Insurance Brokers Ltd. z siedzibą w Whitby w Ontario, która prowadzi działalność pod nazwą Mitch Insurance. „Zawsze najlepiej jest powiedzieć o tym swojej firmie ubezpieczeniowej… Istnieje obowiązek ujawnienia informacji każdemu, kto może to zrobić [regularly] Korzystanie z samochodu.”

W Ontario i innych prowincjach, które nie mają ubezpieczenia rządowego, gdy ktoś pożycza Twój samochód, pożycza także Twoje ubezpieczenie.

Jeśli więc zdarzy się wypadek z jego winy, roszczenie zostanie zapisane w Twojej historii ubezpieczenia, a stawki ubezpieczenia mogą wzrosnąć w ciągu najbliższych sześciu lat. To tak samo, jakbyś był przyczyną wypadku.

Pod warunkiem, że posiadają oni ważne prawo jazdy – w przeciwnym razie szkody mogą w ogóle nie zostać pokryte.

Jeśli chodzi o firmę ubezpieczeniową, istnieje różnica między okazjonalnym pożyczaniem komuś samochodu – na przykład pożyczaniem pickupa raz lub dwa razy w roku w celu przewiezienia sklejki – a robieniem tego regularnie.

Jeśli ktoś często jeździ Twoim samochodem, Twoja firma ubezpieczeniowa chce to wiedzieć, powiedziała Anne-Marie Thomas, dyrektor ds. relacji konsumenckich i branżowych w Biurze Ubezpieczeń Kanady.

READ  Ford mówi, że Ontario „ogranicza biurokrację” w projektach mieszkaniowych, gdy ceny domów rosną

„Kluczem jest regularność i częstość. Jeśli kierowca jest częstym, częstym użytkownikiem pojazdu, będzie uważany za kierowcę okazjonalnego” – napisał Thomas w e-mailu. „Za dodatkowe narażenie na korzystanie z Twojego pojazdu może zostać naliczona opłata. pojazd.”

Jak często to się zdarza? To zależy od Twojej firmy ubezpieczeniowej.

„To będzie decyzja ubezpieczeniowa” – powiedział Thomas. „Ale podając kilka przykładów, gdyby ktoś jechał w każdy wtorek, to by tak było [considered] Normalny czynnik.”

Zważ ryzyko

Dlaczego Twoja firma ubezpieczeniowa chce to wiedzieć? „Na wypadek, gdyby ten kierowca był bardziej niebezpieczny od ciebie” – powiedział Gemetti.

„Firma ubezpieczeniowa ustala stawkę na podstawie tego, kto ma najgorszy wynik za kierownicą” – powiedział Gemetti. „Jeśli dodasz osobę z historią jazdy, która jest niepożądana dla tej firmy ubezpieczeniowej [than you do]„Mogą otrzymać premię”.

Najważniejsze jest, aby poinformować firmę ubezpieczeniową, kto prowadzi Twój samochód i jak często. Mogą to zauważyć, ale nie proszą o dodanie tego do polisy lub dodatkową opłatę, powiedział Gimetti.

Na przykład, jeśli stały kredytobiorca ma ubezpieczenie gdzie indziej – jeśli ma własną polisę lub okazjonalnie jeździ na cudzej polisie – Twoja firma ubezpieczeniowa może nie pobrać od Ciebie dodatkowej opłaty.

Jeśli musisz zapłacić dodatkowo, ile może to wynosić dodatkowa kwota? Eksperci ds. ubezpieczeń, z którymi rozmawialiśmy, powiedzieli, że trudno to określić, ale może to podnieść stawkę o 500 do 1000 dolarów rocznie – lub więcej, w zależności od pożyczkobiorcy.

Jeśli nie powiesz swojej firmie ubezpieczeniowej, że ktoś regularnie jeździ Twoim samochodem, możesz zostać aresztowany, jeśli ta osoba ulegnie wypadkowi, powiedział Gemetti.

„Jeśli w wypadku bierze udział nieujawniony kierowca, firma ubezpieczeniowa będzie chciała wiedzieć, kim jest ten kierowca, jaki jest stan jego prawa jazdy i jak często pojazd był używany” – powiedział.

READ  Konflikt płacowy między BC Ferries a pracownikami pogłębił się

To dochodzenie może spowolnić proces ubiegania się o odszkodowanie. Dlatego naprawa lub płatność może potrwać dłużej.

Co gorsza, jeśli firma zdecyduje, że nie powiedziałeś jej o stałym pożyczkobiorcy, ponieważ nie chcesz płacić dodatkowo, prawdopodobnie nie będzie w stanie pokryć roszczenia, a nawet może anulować Twoją polisę, mówi.

„Celowe ukrywanie kierowcy to oszustwo ubezpieczeniowe. To zupełnie co innego niż nieświadomość konieczności powiadomienia firmy ubezpieczeniowej” – powiedział Gemetti. „Jeśli firma ubezpieczeniowa anuluje Twoją polisę, zostanie to odnotowane w Twojej historii ubezpieczenia i może mieć wpływ na przyszłe stawki i uprawnienia.”

Zasady dotyczące wypożyczania pojazdów obowiązują odmiennie w trzech prowincjach, w których obowiązuje rządowe ubezpieczenie samochodu.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ktoś pożyczy Twój samochód i ulegnie wypadkowi w Kolumbii Brytyjskiej, Saskatchewan i Manitobie, wypadek wynikający z jego winy zostanie odnotowany w jego historii ubezpieczenia, a nie Twojej. Twoje ceny nie wzrosną, ale ich ceny wzrosną.

W Kolumbii Brytyjskiej stali pożyczkobiorcy Powinien być uwzględniony w Twojej polisie– poinformowała firma ubezpieczeniowa z Kolumbii Brytyjskiej.

Jeśli ktoś regularnie jeździ Twoim samochodem, zazwyczaj nie trzeba go dodawać do polisy w Manitobie – chociaż ma obowiązek przestrzegać Twoje wymagania polityczne (Na przykład nie mogą używać Twojego samochodu jako Ubera, jeśli nie pozwala na to Twoja polisa) – twierdzi Manitoba General Insurance.

W Saskatchewan nie trzeba uwzględniać kredytobiorców w podstawowym ogólnym ubezpieczeniu, chociaż jeśli masz dodatkowe ubezpieczenie w prywatnej firmie, być może będziesz musiał uwzględnić każdą osobę, która jeździ Twoim samochodem przez ponad połowę czasu, twierdzi Saskatchewan State Insurance Corporation.

Czy masz pytanie dotyczące jazdy? Wyślij to do mnie [email protected] W temacie wiadomości wpisz „Obawy dotyczące przywództwa”. Na e-maile, które nie mają prawidłowego tematu, nie można odpowiedzieć. Kanada to duże miejsce, więc powiedz nam, gdzie się znajdujesz, abyśmy mogli znaleźć właściwą odpowiedź dla Twojego miasta i prowincji.

READ  Nissan GT-R 2024 przechodzi lifting i powraca specyfikację T

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *