Nowo wydany film NASA prowadzi Cię wokół czarnej dziury lub wewnątrz czarnej dziury

Nowo wydany film NASA prowadzi Cię wokół czarnej dziury lub wewnątrz czarnej dziury

Korzystając z superkomputera i przez większą część tygodnia, naukowiec z NASA odbył podróż w nieznane

Treść artykułu

Jak by to było wpaść do czarnej dziury, najgęstszego obiektu we wszechświecie? Astrofizyk NASA i jego sprawdzony superkomputer Dałeś niesamowitą odpowiedź A nawet sposób, aby tego doświadczyć – bez miażdżących sił grawitacji i pewnej śmierci, jakie towarzyszyłyby takiej podróży.

Wideo, to było Przesłano do YouTube Zarówno w wersji na płaski ekran, jak i w wersji VR 360 stopni, widzowie mogą doświadczyć zapierających dech w piersiach (i zakrzywiających światło) wizji latania wokół czarnej dziury lub, w przypadku bardziej odważnych, nurkowania prosto w nią. Jednym słowem jest to trylogia.

Reklama 2

Treść artykułu

Treść artykułu

„Ludzie często o to pytają, a symulowanie tych trudnych do wyobrażenia procesów pomaga mi połączyć matematykę relatywistyczną z rzeczywistymi konsekwencjami w prawdziwym wszechświecie” – powiedział w komunikacie prasowym astrofizyk NASA Jeremy Schnittman. „Symulowałem więc dwa różne scenariusze, jeden, w którym kamera – zajmując miejsce śmiałego astronauty – minie horyzont zdarzeń i wraca z procą, oraz drugi, w którym przekracza granicę, przesądzając o swoim losie”.

W pierwszej wersji kamera wykonuje zbliżenie na coś, co przypomina czarną kulę otoczoną świecącym pomarańczowym pierścieniem. W miarę zbliżania się pierścień wydaje się rozszerzać, a następnie wywracać na lewą stronę, po czym zwija się jak ognista skakanka zawieszona w przestrzeni. W drugim lina staje się cieńsza i rozciąga się, aż znika w całkowitej ciemności.

Film NASA przedstawiający czarną dziurę
Na nagraniu NASA, gdy kamera zbliża się do supermasywnej czarnej dziury, ognisty pierścień wydaje się rozszerzać, a następnie wywracać na lewą stronę. Zdjęcie NASA

Tak czy inaczej, obiekt jest supermasywną czarną dziurą o masie 4,3 miliona mas Słońca. Podobny obiekt znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. Nazywa się Sagittarius A* (wymawiane „gwiazda”) i znajduje się w odległości ponad 25 000 lat świetlnych, czyli 235 biliardów kilometrów. daleko.

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

„Gdybyś miał wybór, chciałbyś wpaść w masywną czarną dziurę” – powiedział Schnittman. (Chociaż w prawdziwym życiu „ani, ani to” może być lepszą opcją.) Sięgają horyzontu.” Ten proces, podczas którego rozciągane są przedmioty takie jak makaron, zyskał naukową nazwę „makaron”.

Chociaż istnieją krótkie wersje filmów, które pozwalają jedynie zobaczyć orbitę kamery lub wejście do czarnej dziury, nieco dłuższe klipy zawierają więcej informacji o tym, co dokładnie się dzieje.

Wyjaśniają, że cienki wewnętrzny krąg światła nazywany jest pierścieniem fotonowym i jest wytwarzany przez światło krążące wokół czarnej dziury przed ponownym ucieczką. Jest to obszar poza tak zwanym horyzontem zdarzeń, czyli punktem, powyżej którego nic, nawet światło, nie jest w stanie uciec przed ogromną grawitacją czarnej dziury.

Redakcja zaleca

Reklama 4

Treść artykułu

W wersji, w której kamera zanurza się w czarną dziurę, wideo sugeruje, że prawdziwa kamera w rzeczywistości uległaby zniszczeniu na ułamek sekundy przed dotarciem do środka lub osobliwości czarnej dziury.

Do stworzenia wizualizacji Schnittman i inny naukowiec z NASA, Brian Powell, wykorzystali superkomputer Discover w Centrum Symulacji Klimatu agencji. Przetworzenie 10 terabajtów danych na standardowym laptopie zajęłoby ponad dekadę, ale superkomputer był w stanie stworzyć wideo w zaledwie pięć dni, wykorzystując jedynie ułamek swojej mocy obliczeniowej.

READ  NASA opracowuje szczegółowy plan otrzymania próbek asteroid

Symulacje pokazują również efekt dylatacji czasu przebywania w pobliżu czarnej dziury, a Schnittman zauważył, że w symulacji orbity sześciogodzinna podróż wokół czarnej dziury zakończy się powrotem astronautki o 36 minut młodszej niż jej wiek. Przyjaciele przygód.

Dodał: „Ta sytuacja może być bardziej ekstremalna”. „Gdyby czarna dziura obracała się szybko, jak ta pokazana w filmie Interstellar z 2014 roku, wróciłaby o wiele lat młodsza od swoich towarzyszy”. Dobrze wiedzieć, że reżyser Christopher Nolan dostał za to swoją naukową ocenę.

Treść artykułu

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *