Niemcy zwracają się do Polski z prośbą o odpowiedź w związku ze skandalem dotyczącym oszustw wizowych z udziałem migrantów z Azji i Afryki

Niemcy zwracają się do Polski z prośbą o odpowiedź w związku ze skandalem dotyczącym oszustw wizowych z udziałem migrantów z Azji i Afryki

BERLIN (AP) – Urzędnicy niemieckiego rządu przeprowadzili we wtorek rozmowy ze swoimi polskimi odpowiednikami, aby wyjaśnić, ile wiz wydano w ramach nielegalnego programu, w ramach którego niektóre polskie ambasady w Afryce i Azji wydawały wizy w zamian za łapówki – powiedział urzędnik.

Od tygodni krążą doniesienia, że ​​od 2021 r. polskie jednostki konsularne zaoferowały około 250 000 wiz migrantom z Azji i Afryki w zamian za łapówki po kilka tysięcy dolarów każda. Polska jest członkiem strefy bezwizowej Unii Europejskiej, zwanej Schengen, a migranci przybywający do Polski mogą swobodnie przekraczać granice Europy, w tym sąsiednich Niemiec.

Ta reklama nie została jeszcze załadowana, ale dalszy ciąg artykułu znajduje się poniżej.

Konserwatywny rząd Warszawy potwierdza, że ​​doszło do pewnych nadużyć, a władze dokonały kilku aresztowań i zwolnień, ale podkreślają, że skala nie jest tak duża, jak twierdzą polskie media.

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Fasser rozmawiała telefonicznie z polskim przedstawicielem Mariuszem Kamińskim we wtorek po południu, a ambasador Polski Dariusz Pavlos został zaproszony na rozmowę z sekretarzem stanu Berndem Krausserem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Berlinie, powiedział The Associated Press urzędnik rządowy.

Władze niemieckie zwróciły się do swoich polskich odpowiedników o przekazanie informacji na temat terminu i liczby wydanych wiz oraz narodowości osób otrzymujących wizy. Urzędnik niemieckiego rządu powiedział, że polskim urzędnikom powiedziano, że rząd niemiecki oczekuje, że poważne zarzuty dotyczące możliwych oszustw wizowych zostaną wyjaśnione. Niemieccy urzędnicy pytali także, jakie środki zaradcze podejmuje rząd warszawski.

Urzędnik, który ze względu na drażliwość problemu wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, zauważył również, że niemiecka Policja Federalna znacznie zwiększyła działania straży granicznej na granicach Niemiec, w szczególności na granicy niemiecko-polskiej, ze względu na obecną sytuację migracyjną. . Niedawne zwiększenie liczby operacji związanych z ochroną granic nie zostało jednak bezpośrednio powiązane z upublicznieniem doniesień o rzekomej korupcji w wizach.

READ  Tenis: Polak Świdek dotarł do 1/8 finału US Open w sekcji angielskiej

Szczegóły skandalu korupcyjnego wyszły na jaw na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi w Polsce zaplanowanymi na 15 października, kiedy rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość walczyła o powstrzymanie szkód we własnym kraju.

___

Vanessa Zera relacjonuje z Warszawy.

___

Śledź relację AP na temat globalnej migracji pod adresem https://apnews.com/hub/migration

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *