„Niekorzystne” i „rozczarowujące”: reakcja ekonomistów na grudniową inflację

„Niekorzystne” i „rozczarowujące”: reakcja ekonomistów na grudniową inflację

Roczna stopa inflacji zasadniczej w Kanadzie osiągnęła w grudniu 3,4 procent, podczas gdy miary inflacji bazowej nieoczekiwanie wzrosły, pozostawiając ekonomistów podzielonych co do tego, kiedy spodziewać się obniżek stóp procentowych.

„To trochę rozczarowujące, że widzimy nieco większą presję inflacyjną, niż oczekiwano” – powiedział BNN Bloomberg Sal Guatieri, główny ekonomista w BMO Capital Markets, w wywiadzie we wtorek po opublikowaniu miesięcznego indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI) kanadyjskiego urzędu statystycznego. raport. .

Zauważył, że choć główna liczba była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, miary podstawowe i pośrednie, które Bank of Canada uważnie monitoruje, odnotowały niespodziewany wzrost, a nie oczekiwany spadek.

Guatieri powiedział, że odczyt pokazuje, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, zanim Bank Kanady nabierze pewności, że inflacja osiągnie swój cel na poziomie 2 procent, co utwierdza jego zespół w przekonaniu, że bank centralny prawdopodobnie nie obniży stóp procentowych wcześniej niż w czerwcu.

Przycinanie bazowe i wskaźniki średniej inflacji odfiltrowują komponenty o bardziej zmiennych wahaniach cen.

Łącznie wzrosły one w zeszłym miesiącu średnio o 3,65 procent, w porównaniu ze skorygowanymi w górę 3,55 procentami w poprzednim miesiącu. To więcej niż oczekiwane przez ekonomistów 3,35 proc.

Ekonomiści są podzieleni co do terminu obniżek stóp procentowych

Ekonomiści byli zaskoczeni tymi liczbami, ale niektórzy nadal wzywali do obniżek stóp procentowych na początku roku.

Zmienna stopa procentowa Banku Kanady wynosi obecnie pięć procent, a większość ekonomistów spodziewa się obniżek stóp w pewnym momencie w 2024 r.

„W dzisiejszym raporcie o inflacji nie było zbyt wielu dobrych wiadomości” – powiedział Randall Bartlett, starszy dyrektor ds. ekonomii Kanady w Desjardins Group.

„Kiedy odkryjesz, co kryje się pod maską przyspieszenia inflacji zasadniczej, zobaczysz, że inflacja bazowa, mierząc szeregiem różnych miar, wzrosła znacznie wyżej”.

READ  Błąd Bidena może spowodować wzrost cen ropy do 100

Pomimo niekorzystnych danych Bartlett powiedział BNN Bloomberg, że jego zdaniem inflacja wkrótce powróci do trendu spadkowego i spodziewa się, że Bank of Canada obniży stopy procentowe na wiosnę.

W wywiadzie telewizyjnym powiedział: „Dzisiejszy odczyt nie zmienia naszego wezwania do obniżenia stóp procentowych w kwietniu tego roku”.

„Spodziewamy się, że presja inflacyjna będzie nadal spadkowa i wierzymy, że kanadyjska gospodarka prawdopodobnie wpadnie w krótką i płytką recesję w pierwszej połowie 2024 r., dlatego wierzymy, że te elementy łącznie wystarczą, aby pomóc kanadyjskiej gospodarce”. Bank Kanady uzasadnia obniżenie stóp procentowych.”

Bank Kanady „powinien rozpocząć obniżki stóp procentowych już w kwietniu” – stwierdził Tu Nguyen, ekonomista w firmie podatkowej i konsultingowej RSM Canada, argumentując, że w tym momencie inflacja jest napędzana głównie przez koszty ochrony.

„Utrzymywanie wyższych stóp procentowych przez dłuższy czas nie pomoże. Inflacja schronisk jest spowodowana dwoma czynnikami: wysokim wzrostem czynszów wynikającym z niedoborów mieszkań oraz wysokimi ratami odsetek od kredytów hipotecznych” – stwierdziła Nguyen w pisemnym oświadczeniu.

„Niedobór mieszkań to problem strukturalny, którego rozwiązanie zajmie wiele lat… Wysokie odsetki od kredytów hipotecznych wynikają bezpośrednio z polityki pieniężnej.”

Kolejnym czynnikiem inflacyjnym wpływającym na CPI są rosnące ceny najmu. W grudniu wzrosły one o 7,7 procent rok do roku, po wzroście o 7,4 procent w listopadzie, podał w swoim raporcie Statistics Canada, zauważając, że wysokie stawki utrzymują potencjalnych nabywców na rynku wynajmu.

„Między innymi czynnikami wysokie stopy procentowe, które mogą tworzyć bariery w posiadaniu domów, wywierają presję na wzrost indeksu” – stwierdziła agencja.

Wzrost płac i niższa produktywność

Bartlett zauważył, że produktywność w Kanadzie pozostaje w tyle za wzrostem płac, tworząc znaczące źródło presji inflacyjnej, która jego zdaniem będzie trudna do pokonania.

„Musimy zobaczyć więcej ogólnych inwestycji, czy to w technologie cyfrowe, czy w produkcję sprzętu, aby zacząć zwiększać ogólną produktywność Kanady” – powiedział.

READ  Założyciel Alibaba, Jack Ma, rzadko pojawia się publicznie w Chinach Wiadomości z nauki i technologii

Z drugiej strony, wzrost populacji Kanady prawdopodobnie w przyszłości będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu przewyższał stopę zatrudnienia, stwierdził Bartlett, zwiększając stopę bezrobocia i zmniejszając presję płacową, co pomogłoby złagodzić inflację.

Guatieri przyznał, że we wtorek pojawiły się pewne oznaki spowolnienia inflacji CPI, a niektóre zmienione miary „łagodzą” negatywny raport.

Guatieri zauważył, że inflacja ogółem, po wyłączeniu żywności i energii, odnotowała w grudniu spadek inflacji.

„(To) jest trochę mieszane. To naprawdę będzie zależeć od tego, na co Bank of Canada będzie nadal zwracać największą uwagę” – powiedział.

Bank of Canada ma wydać kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych 24 stycznia.

Z plikami z Bloomberg News

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *