Niechętny olej po osiągnięciu 70 USD, gdy rajd zderzakowy zaczyna się ochładzać

(Bloomberg) – Cena ropy niewiele się zmieniła po tym, jak po raz pierwszy od października 2018 r. osiągnęła poziom 70 dolarów za baryłkę w Nowym Jorku, ponieważ zwyżka osłabła w wyniku oznak zacieśniania się rynku.

Kontrakty terminowe wzrosły w zeszłym tygodniu o 5%, ale w poniedziałek nie były w stanie wzrosnąć powyżej 70 USD. Europejskie miasta są tak samo zatłoczone jak w 2019 r., a liczba pasażerów przechodzących przez punkty kontroli bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych stale rośnie. Są to najnowsze oznaki ożywienia popytu na ropę w świecie zachodnim, a według BP Plc ogólna konsumpcja powinna pozostać wysoka.

Silne ożywienie po wirusie w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie spowodowało w tym roku wzrost cen o ponad 40%. Ale ożywienie popytu było niejednolite, ponieważ epidemia nadal rozprzestrzenia się w niektórych częściach Azji. Import ropy naftowej do Chin, będący głównym powodem wzrostu, spadł w maju do najniższego poziomu od pięciu miesięcy, gdy prywatne rafinerie wycofały się z zakupów w związku z kontrolą rządowych kwot zamówień publicznych.

„Dane o imporcie z Chin przyspieszyły od dołu po tym, jak WTI sprzedało się do 70 dolarów za baryłkę”, powiedział Bob Yoger, szef kontraktów terminowych w Mizuho Securities. Jednak „istnieje wiele zachęt do udzielania wskazówek”.

„Dla wielu sygnał cenowy 70 USD/bbl może wystarczyć inwestorom, aby wcześnie wyrwać się z hossy – najprawdopodobniej dzisiaj – co może zdławić trajektorię wzrostu cen przewidywaną przez nasze zwyżkowe bilanse ropy” – powiedziała Louise Dixon. Analityk w Rystad Energy.

Ropa wzrosła najbardziej od połowy kwietnia ubiegłego tygodnia, czemu sprzyjało niepowodzenie Iranu i mocarstw zachodnich w osiągnięciu porozumienia, które zniosłoby amerykańskie sankcje na ropę w państwie Zatoki Perskiej. Ameryka poinformowała, że ​​może odbyć się jeszcze kilka rund rozmów na temat powrotu do umowy nuklearnej z 2015 r., podczas gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w poniedziałek, że dialog wszedł w krytyczną fazę, zanim dalsze dyskusje będą mogły odbyć się w tym tygodniu.

READ  Tesla obniża oceny gamy Model 3 w Europie ze względu na dodatkowy pobór mocy procesora AMD Ryzen

Mike Mueller, szef Grupy Vitol w Azji, powiedział, że OPEC+ wydaje się kontrolować ceny ropy, a produkcja w USA wciąż jest poniżej poziomu sprzed pandemii. Mueller of Vitol powiedział na niedzielnej konferencji, że spadek wierceń i produkcji w Stanach Zjednoczonych ułatwia OPEC+ zarządzanie rynkami.

Jednak ponieważ ceny zbliżają się do najwyższych poziomów od dwóch i pół roku, handlowcy z Morza Północnego nadal przechowują ropę w tankowcach na morzu. Według danych dotyczących śledzenia statków zebranych przez Bloomberg, około 6 milionów baryłek standardowej ropy naftowej krąży obecnie wokół, co jest możliwą oznaką słabego popytu w Azji.

Więcej takich historii jest dostępnych na bloomberg.com

Zapisz się teraz Aby wyprzedzić konkurencję dzięki najbardziej wiarygodnemu źródłu informacji biznesowych.

© 2021 Bloomberg LP

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *