Naukowcy usiłują wyjaśnić, dlaczego długi i ciężki lądownik spadł na powierzchnię Księżyca

Naukowcy usiłują wyjaśnić, dlaczego długi i ciężki lądownik spadł na powierzchnię Księżyca

„Gdybyśmy mieli dalmierze laserowe, wylądowalibyśmy”.

Księżycowy Tyber

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy dwa różne lądowniki księżycowe pomyślnie przetrwały wstrząsającą podróż na powierzchnię Księżyca, ale żadnemu z nich nie udało się wylądować, w wyniku czego oba niezdarnie upadły.

W zeszłym miesiącu lądownik NASA Odysseus, zbudowany i obsługiwany przez firmę lotniczą Intuitive Machines z siedzibą w Houston, po dotarciu na powierzchnię nadal poruszał się na boki, zakopując się w powierzchni i ostatecznie przewracając.

Jak New York Timesa RaportyMoże to mieć coś wspólnego z samą wysokością wynoszącą 4 metry, łącznie z panelami słonecznymi; Coś tak wysokiego i ciężkiego z pewnością będzie miało trudności z utrzymaniem się w pozycji pionowej.

Niestety, w lądowniku brakowało także kilku ważnych danych. Podczas opadania instrumenty laserowe służące do pomiaru wysokości przestały działać, co spowodowało, że statek kosmiczny kontynuował ruch na boki, przypieczętowując jego los.

„Gdybyśmy mieli dalmierze laserowe, wylądowalibyśmy” – powiedział Steve Altemus, dyrektor generalny Intuitive Machines. Powiedział reporterom zeszły tydzień.

Podróż i potknięcie

Były inżynier NASA Philip Metzger Na Twitterze zamieścił własne wyjaśnienia Dlaczego „środowisko księżycowe sprawia, że ​​wszystko jest bardziej zmienne”.

Doszedł do wniosku, że „ruch boczny, który mógłby przewrócić lądownik tej wielkości, przy grawitacji księżycowej wynosi nie więcej niż kilka metrów na sekundę”.

W rezultacie Metzger argumentował, że nogi do lądowania powinny być dwa i pół razy większe na dnie Księżyca niż na Ziemi.

„Jestem pewien [NASA’s Commercial Lunar Payload Services] „Kontrahenci o tym wiedzą i są do tego stworzeni. Chodzi mi o to, że Księżyc robi to samo ze sprzętem, więc gdy coś pójdzie nie tak (a tak się dzieje), wywrócenie się zdarza się częściej niż na Ziemi” – powiedział.

Oczywiście Intuitive Machines doskonale zdawała sobie sprawę z wysokości swojego pojazdu. Projektując go, inżynierowie musieli wziąć pod uwagę cały szereg czynników, w tym całkowitą masę i powierzchnię izolacji.

READ  Zegar atomowy Deep Space zmierza w kierunku zwiększenia autonomii statków kosmicznych

Altimos tak powiedział New York Timesa W ubiegłym roku wzrost był w dużej mierze spowodowany utworzeniem zbiorników na ciekły metan i paliwo tlenowe, które dla równowagi ustawiono jeden na drugim.

Według raportu rozłożenie obciążenia na kilka zbiorników prawdopodobnie spowodowałoby znaczną złożoność i spowodowałoby potencjalne punkty awarii.

Jednak wzrost Odyseusza miał również potencjalną zaletę: jeśli pozostawał w pozycji pionowej, panele słoneczne na górze byłyby w stanie dłużej pozostać poza długimi cieniami Księżyca, gdy zachodziło słońce.

Jednak z powodu katastrofalnego upadku nigdy nie miała okazji stanąć dumnie.

Więcej o lądowaniu: Nowe zdjęcia pokazują katastrofalne uszkodzenia lądownika księżycowego NASA

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *