Naukowcy odkrywają sekrety wspaniałych ziemskich pustynnych wydm gwiezdnych

Otwórz ten obraz w galerii:

Widok na wydmy gwiazdowe Lalla Lalia na Saharze, Erg Chebbi, Maroko, jak widać na niedatowanym zdjęciu z 2008 roku uzyskanym przez Reuters 1 marca.Charlie Bristow – Reuters

Są jednym z cudów naszych pustyń: wydmami gwiazdowymi, tajemniczymi formacjami piaskowymi w kształcie piramid, które osiągają wysokość około 300 metrów i których ramiona wystają od centralnego szczytu, co nadaje im wygląd przypominający gwiazdę, patrząc z góry .

W poniedziałek naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe badania wydm gwiaździstych, ujawniając wewnętrzną strukturę tych obiektów geologicznych i pokazując, ile czasu zajęło ich uformowanie – szybciej niż oczekiwano, ale jest to proces rozwijający się przez wiele stuleci.

Badania skupiały się na gwiezdnych wydmach we wschodnim Maroku, zwanych Lala Lalia, co w lokalnym języku berberyjskim oznacza „najwyższy święty punkt”, położonych na Saharze w małym piaszczystym morzu zwanym Erg Chebbi, około 5 km od miasto Merzouga, niedaleko granicy z Marokiem, Algieria.

Lala Lala wznosi się około 330 stóp (100 m) nad otaczającymi je wydmami i ma około 2300 stóp (700 m) szerokości i zawiera około 5-1/2 miliona ton piasku.

Naukowcy wykorzystali radar penetrujący ziemię, aby zajrzeć do wnętrza wydm i wykorzystali datowanie scyntylacyjne, aby określić, ile czasu zajęło utworzenie się Lala Lala. Metoda ta opiera się na ilości energii uwięzionej w ziarnach piasku. Odpowiedź: około 900 lat, gromadząc około 6400 ton rocznie, gdy wiatry nieustannie przenoszą piasek przez pustynię.

Wydmy gwiaździste stanowią niecałe 10% wydm piaszczystych występujących na pustyniach Ziemi i są najwyższymi, przewyższając inne typy, takie jak wydmy barchan w kształcie półksiężyca i długie, proste wydmy liniowe. Dostrzeżono je także na Marsie i na Tytanie, dużym księżycu Saturna.

„Po raz pierwszy zetknąłem się z wydmami gwiaździstymi w Namibii 20 lat temu i od razu uderzyła mnie ich wielkość. „Mam żywe wspomnienia z długiej wspinaczki na szczyt” – powiedział geograf Geoff Dowler z Aberystwyth University w Walii, który jest współautorem badania opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports: „I zmagam się z bardzo luźnym piaskiem w upalny dzień”.

READ  W Polinezji odkryto osiem nowych, pięknych gatunków pszczół „skaczących po wyspach”.

„Uważam, że pustynne wydmy są bardzo piękne” – dodał Doler. „Widzenie krętych krzywizn oraz sposobu, w jaki światło i cień zmieniają się wraz ze słońcem, oznacza, że ​​zawsze wyglądają inaczej, niezależnie od tego, czy jest to chłodny poranek, popołudniowe słońce, czy w pobliżu zachodu słońca. Różne kolory piasku na różnych pustyniach również bardzo rzucają się w oczy” łowienie ryb z wydmami Żółte, białe, czerwone, a nawet czarne w różnych częściach świata.

Radar penetrujący grunt ujawnił warstwy wydm Lala Lala, pokazując, w jaki sposób budowały się one z biegiem czasu w wyniku gromadzenia się piasku oraz jak części ich wewnętrznej struktury przypominają inne typy wydm.

Sedymentolog z Uniwersytetu Birkbeck w Londynie powiedział: „Wydmy gwiezdne powstają na obszarach o złożonych warunkach wiatrowych, co oznacza, że ​​wiatry wieją z różnych kierunków, gromadząc czysty piasek. Są to miejsca na pustyni, z których duże stosy piasku mogą zdmuchnąć, tworząc gigantyczne wydmy.” Oraz współautor badania, Charlie Bristow.

Naukowcy ustalili również, że Lala Lala przemieszcza się na zachód z prędkością około 0,5 metra rocznie.

Chociaż obecnie znanych jest kilka wydm gwiaździstych, w Szkocji odkryto tylko jedną starożytną, zachowaną w zapisie geologicznym w postaci piaskowca, datowaną na około 250 milionów lat temu. Ujawniając ich wewnętrzną strukturę, naukowcy stwierdzili, że ich odkrycia stanowią wskazówkę dla geologów, którzy mogą zidentyfikować więcej pozostałości piaskowca po starożytnych wydmach gwiezdnych.

Największe wydmy gwiaździste na Ziemi znajdują się na pustyni Badin Jaran w zachodnich Chinach. Wydmy gwiaździste można znaleźć także w takich miejscach, jak Morze Piaskowe Namib w Namibii, duże morza piaskowe w Algierii, takie jak Wielki Erg Wschodni i Wielki Erg Gharbi, oraz Pusta Dzielnica w Arabii Saudyjskiej. W Ameryce Północnej znajduje się ich wiele w Parku Narodowym Great Sand Dunes w Kolorado.

READ  Zdjęcie dnia: Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA dostrzegł galaktykę meduzy z jej gazowymi wąsami

„Tworzy niezwykły i oszałamiający krajobraz” – powiedział Bristow. „Z ziemi może to być przerażające, jak poruszające się góry piasku”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *