NASA od zarania dziejów odkrywa maleńką czarną dziurę

NASA od zarania dziejów odkrywa maleńką czarną dziurę

Zdjęcie rentgenowskie najdalszej czarnej dziury, jaką kiedykolwiek odkryto.
Rentgen: NASA/CXC/SAO/Ákos Bogdán; Podczerwień: NASA/ESA/CSA/STScI; Przetwarzanie obrazu: NASA/CXC/SAO/L. Fratariego i K. Arkanda

  • NASA odkryła najdalszą czarną dziurę w historii, której początki sięgają niemal zarania dziejów.
  • Nie martw się: akreująca czarna dziura znajduje się 13,2 miliarda lat świetlnych od nas.
  • Supermasywna czarna dziura została odkryta w rzadkim przypadku z dzieciństwa.

NASA odkryła najdalszą czarną dziurę, jaką kiedykolwiek odkryto, i wykonała zdjęcia jej rozwoju, która u zarania dziejów osiągnęła niespotykany dotąd poziom niemowlęcy.

the Agencja kosmiczna ogłosiła W tym tygodniu połączył dane rentgenowskie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra, aby odkryć istnienie supermasywnej pierwotnej czarnej dziury po odkryciu odległej galaktyki.

NASA podała w komunikacie prasowym, że czarna dziura znajduje się 13,2 miliarda lat świetlnych od Ziemi i sięga czasów, gdy Wszechświat miał zaledwie 3% swojego obecnego wieku, czyli około 470 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Ponieważ światło przemieszcza się ze stałą prędkością, a odległe obiekty znajdują się w odległości miliardów lat świetlnych od nas, widzimy je takimi, jakie wyglądały w przeszłości.

Daje to badaczom możliwość zobaczenia wczesnych chwil Wszechświata po jego powstaniu.

NASA podała, że ​​ta czarna dziura została schwytana na etapie życia mniejszym niż jakikolwiek inny odkryty przez naukowców, w czasie, gdy wciąż rosła, a jej całkowita masa była podobna do masy galaktyki macierzystej.

Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie pomoże im dowiedzieć się, w jaki sposób takie czarne dziury mogły urosnąć do tak dużych rozmiarów tak szybko po zaraniu dziejów.

„Istnieją fizyczne ograniczenia dotyczące tego, jak szybko czarne dziury mogą rosnąć po utworzeniu, ale czarne dziury, które rodzą się najmasywniejsze, mają przewagę. To jak sadzenie drzewka, którego wyrosnięcie na pełnowymiarowe drzewo zajmuje mniej czasu niż stałoby się, gdyby miało urosnąć” – powiedział Andy Golding, badacz z Uniwersytetu Princeton. „Zaczęło się od nasionka” – powiedział współautor badania w komunikacie prasowym NASA.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *