Na granicy z Ukrainą utknęło około 3 tysiące ciężarówek z powodu blokady polskich kierowców

Na granicy z Ukrainą utknęło około 3 tysiące ciężarówek z powodu blokady polskich kierowców

KIJÓW (Reuters) – Około 3000, głównie ukraińskich ciężarówek, w tym przewożących paliwo i pomoc humanitarną, utknęło w niedzielę po polskiej stronie granicy z powodu blokady nałożonej przez polskich kierowców ciężarówek na ponad 10 dni – podały władze ukraińskie.

Polscy kierowcy ciężarówek na początku tego miesiąca zablokowali drogi prowadzące do trzech Przejścia graniczne Ukraina protestuje przeciwko temu, co postrzega jako bierność rządu w zakresie utraty interesów na rzecz zagranicznych konkurentów od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ukraińscy urzędnicy poinformowali w zeszłym tygodniu, że Kijów i Warszawa po raz kolejny nie osiągnęły porozumienia w sprawie zaprzestania protestów.

„Od ponad 10 dni ukraińskim kierowcom odmawia się wjazdu na polską granicę. Tysiące ludzi jest zmuszonych do życia w trudnych warunkach, przy ograniczonej żywności, wodzie i paliwie” – powiedział w X, dawniej wicepremier Ukrainy Oleksandr Kubrakow. znany jako Twitter.

Poinformował, że ciężarówki były cofane na dystansie ponad 30 km w stronę przejścia Jehudin, ponad 10 km w stronę Rawy Ruskiej i ponad 16 km w stronę przejścia Krakiewicza.

Wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkach powiedział, że „w wielu przypadkach” ciężarówki przewożące paliwo i pomoc humanitarną – których przejazd miał być zapewniony bez przeszkód – utknęły w kolejkach.

„Przekazaliśmy informacje o tych sprawach naszym polskim kolegom… Czekamy na odpowiedź” – poinformował Derkach na swoim Facebooku.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować tego raportu.

W niedzielę Derkac wraz z zespołem ze swojego ministerstwa dostarczył żywność, wodę i lekarstwa kierowcom, którzy utknęli na przejściach Krakevec i Rawa-Ruska. Dodał, że przygotowywana jest kolejna dostawa wsparcia dla kierowców, którzy utknęli na przejściu Dorohosk.

Dodał: „Sytuacja jest tam nie mniej niebezpieczna, ponieważ w kolejce stoi ponad 1200 ciężarówek”.

W weekend państwowa agencja informacyjna PAP podała, że ​​od początku tygodnia zamknięte może być także najbardziej ruchliwe przejście polsko-ukraińskie w Medica. Przejście Medica znajduje się po drugiej stronie granicy od ukraińskiego przejścia Shehini.

READ  Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022: 10 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w Pekinie | Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022

Protest w Medica oznacza, że ​​od tego tygodnia cztery lub połowa polsko-ukraińskich przejść granicznych może zostać zamknięta.

Według ukraińskiego Ministerstwa Infrastruktury przez osiem istniejących przejść granicę z Polską przekracza miesięcznie od 40 do 50 000 ciężarówek, czyli dwukrotnie więcej niż przed wojną. Większość towarów przewożona jest ukraińską flotą transportową.

Ukraińska straż graniczna twierdzi, że obecnie przez polską granicę na zakazanych punktach kontrolnych przejeżdża obecnie zaledwie kilka pojazdów na godzinę.

Drogowe dostawy żywności na Ukrainę spadły o 2,7% w pierwszych 13 dniach listopada z powodu trudności na polskiej granicy spowodowanych strajkiem kierowców, podali w zeszłym tygodniu ukraińscy brokerzy zboża.

Spike Brokers, który regularnie śledzi statystyki eksportu, podał, że przejazd pojazdów przez punkty kontroli celnej na granicy z Polską spadł do 4 000 ton towarów dziennie w porównaniu do szczytowego poziomu 7 500 ton dziennie w poprzednim miesiącu.

(Reportaż: Pavel Polityuk w Kijowie i Lydia Kelly w Melbourne – Przygotowanie przez Mahometa do biuletynu arabskiego – Redakcja: Muhammad Al-Yamani) Redakcja: Emilia Sithole-Mataris i Lisa Shoemaker

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *