Argentyna głosuje w ekscytujących wyborach, z lekką preferencją dla liberałów

Argentyna głosuje w ekscytujących wyborach, z lekką preferencją dla liberałów

BUENOS AIRES (Reuters) – Wyborcy w Argentynie udali się w niedzielę do urn w gorącej, spornej turze wyborów prezydenckich, przedstawiając dwie bardzo różne wizje przyszłości kraju i wyborców wściekłych na trzycyfrową inflację i rosnące ubóstwo.

W wyborach zmierzą się peronistyczny minister gospodarki Sergio Massa, który przewodniczy najgorszemu kryzysowi gospodarczemu w kraju od dwóch dekad, przeciwko radykalnemu libertariańskiemu outsiderowi Javierowi Maili, który przed głosowaniem był nieznacznie faworyzowany w sondażach opinii publicznej.

Miley zapowiada terapię szokową gospodarczą, począwszy od zamknięcia banku centralnego po pozbycie się peso i cięcie wydatków – reformy, które mogą być bolesne i odbiły się echem wśród wyborców wściekłych z powodu kryzysu gospodarczego, ale wzbudziły strach przed oszczędnościami w innych krajach.

Ponieważ wielu Argentyńczyków nie przekonało żadnego z kandydatów, niektórzy określili wybory jako wybór „mniejszego z dwóch”: strachu przed bolesną kuracją gospodarczą Miley lub złości na Massę z powodu kryzysu gospodarczego. Wielu Argentyńczyków twierdzi, że w ogóle nie będzie głosować.

W pierwszej turze głosowania w październiku Massa uzyskał 36,7% głosów, wobec ok. 30% na Milliego. Od tego czasu Liberał zyskał poparcie społeczne ze strony zajmującej trzecie miejsce Patricii Bullrich, chociaż nie jest pewne, że wszystkie jej głosy przeniosą się na niego.

Ktokolwiek wygra, wstrząśnie krajobrazem politycznym Argentyny, jej planem gospodarczym, handlem zbożami, litem i węglowodorami oraz stosunkami z Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Brazylią i innymi krajami.

„Żaden z kandydatów nie daje mi pewności co do przyszłości” – powiedziała Josefina Valente, 63-letnia emerytka, oddając swój głos w Buenos Aires w niedzielny poranek. „Przyszedłem głosować z obowiązku, abyśmy mogli raz na zawsze zmienić kraj”.

Dotychczasowa historia wyścigu dotyczyła awansu Miley, 53-letniej ekonomistki i byłej komentatorki telewizyjnej, która służyła jako bufor dla gniewu wyborców i groziła wysadzeniem w powietrze status quo i zniszczeniem tego, co nazywa „ klasa” obywateli. Elita polityczna.

READ  Trudeau mówi, że pogrzeb królowej będzie świętem federalnym 19 września

W niedzielę Miley potępiła prowadzoną przeciwko niemu „kampanię strachu”, ale wyraziła co do niej zaufanie.

„Teraz pozwolimy, aby przemówiły urny wyborcze” – powiedziała Miley po oddaniu głosu w Buenos Aires. „Miejmy nadzieję, że jutro będzie więcej nadziei i koniec dekadencji”.

„To bardzo ważne wybory, które wyznaczają kierunek rozwoju naszego kraju na najbliższe cztery lata” – powiedział Massa dziennikarzom po oddaniu głosu w prowincji Buenos Aires.

Zwycięzca obejmie urząd 10 grudnia i zastąpi ustępującego centrolewicowego prezydenta Peronistę Alberto Fernandeza.

„Zamierzam się zmienić”

W sondażach Miley ma niewielką przewagę, ale większość wskazuje na zacięty i niepewny wyścig. Massa (51 l.), doświadczony handlarz samochodami zajmującymi się polityką, zdobył głosy dzięki obniżkom podatków i kampaniom podkreślającym radykalne plany Miley dotyczące cięć wydatków rządowych.

„Przeraża mnie polityka Miley, dlatego głosuję na Massę, a nie z przekonania. Jak to mówią, lepiej znać zło” – powiedziała w niedzielę 42-letnia nauczycielka Susana Martinez.

Miley, który na wiecach nosił piłę łańcuchową symbolicznie w ramach planowanych cięć, opowiada się za prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych oraz zmianami w służbie zdrowia i edukacji. W ostatnich tygodniach odłożył piłę łańcuchową na półkę, chcąc poprawić swój wizerunek i przyciągnąć centrowych wyborców.

Jego zwolennicy opisują go jako jedynego kandydata zdolnego do obalenia rządu peronistów i zakończenia wieloletniego kryzysu, który dotknął drugą co do wielkości gospodarkę Ameryki Południowej.

„Na takich warunkach nie można głosować na obecny rząd, a pusty głos tylko go poprze” – powiedział Santiago Nerea, 34-letni księgowy. „Miley jest jedyną realną opcją, abyśmy nie skończyli nieszczęśliwi. ”

READ  Tajfun Taoktai: Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad 90 po potężnej burzy, która nawiedziła Indie | Indie

Ktokolwiek zostanie prezydentem, będzie musiał stawić czoła pustym kasom rządu i banku centralnego, upadającemu programowi zadłużenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego na kwotę 44 miliardów dolarów, inflacji zbliżającej się do 150% i oszałamiającej liczbie kontroli kapitału.

Decydującym czynnikiem może być złość wyborców wywołana kryzysem, biorąc pod uwagę, że Massa zarządza gospodarką od ponad roku.

Biznesmen Samuel Gwenston (76 l.) powiedział: „Obydwaj obiecują lepszą przyszłość, ale przy odmiennej polityce. Massa miał swoją szansę i nic nie zrobił, więc dokonam zmiany”.

Obaj staną przed głęboko podzielonym Kongresem, w którym żaden blok nie zdobędzie większości. Zwycięzca będzie musiał uzyskać wsparcie od innych frakcji, aby móc kontynuować prace nad ustawodawstwem. Koalicja Mailiego nie ma też wojewodów ani burmistrzów.

Głosowanie rozpoczęło się o ósmej rano (11:00 GMT), lokale wyborcze zostaną zamknięte około szóstej wieczorem (21:00 GMT), a pierwsze oficjalne wyniki mają pojawić się po kilku godzinach.

(Raporty Nicolasa Misculina i Waltera Bianchi – przygotowane przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) (Dodatkowe raporty Candelarii Grimberg, Jorge Otaoli i Lucili Segal – przygotowane przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Tekst: Adam Jordan. Redakcja: Rosalba O’Brien, Andrew Heavens i Will Dunham

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *