Kryzys związany z wirusem koronowym mocno ucierpiał na „trzymającej pizzy”. Zyski złotego spadają o ponad 4 miliardy dolarów

W rzeczywistości wiele wskaźników ekonomicznych w Polsce radzi sobie dobrze. Jednak na poziomie wielu branż i konkretnych firm nie jest już tak różowo. Oczywisty spadek wyników obserwuje się wśród innych dużych korporacji kontrolowanych przez państwo.

pieniądze Przeanalizował kilkanaście sprawozdań finansowych za 2020 rok, z których 14 największych skarbów skarbu państwa odnotowało spadek w 10 swoich wynikach w porównaniu do 2017 roku, w tym 5, które nawet nie wypracowały zysku. Ogólny bilans całej grupy był dodatni, ale zyski spadły o 28%, nieco powyżej 4,3 mld zł.

Jest kryzys, a nie zysk

Najgorzej wypadły firmy energetyczne. Darren i Aenea stracili po ponad 2 miliardy dolarów. Tak jak poprzednio jest to drugi rok z rzędu, jednak strata to tylko ułamek odsetka wyników ujemnych za 2020 rok. Z drugiej strony Aneya poniosła stratę w ciągu jednego roku, która przywraca zysk z poprzednich trzech lat.

Wyniki branżowe nie ograniczają się do COVID-19. Byli też problemem Pisanie miliardowych rachunków związanych ze stratą aktywów. Często wiąże się to z „zieloną rewolucją”, która wymusza wśród firm przechodzenie z energetyki węglowej na odnawialne. Powiązane zmiany już teraz wiążą się z ogromnymi kosztami.

bDRajZjh

Zobacz też: Inflacja w Polsce przyspiesza. Dane potwierdzają, że wydatki rodzinne znacznie wzrosły

Problemy dotknęły Jastrasapską Uzdrowisko Vaklova (JSW), które obniżyło rok do 1,5 mld zł. Od kilkunastu do 25 proc. Przychody ze sprzedaży węgla i & nbspox są niskie, m.in. Ze względu na niski koszt surowców. W pierwszej fazie epidemii kopalnie dotknęły również masowe choroby górnicze, zmuszając na pewien czas do wstrzymania prac.

bDRajZji

Przedstawiciele Lotusa wyjaśniają spadek liczby jako „historycznie przedłużający się spadek na rynku surowców i produktów naftowych, dużą zmienność cen, spowolnienie gospodarcze oraz brak równowagi w relacjach podaży i popytu w warunkach epidemii COVID-19”.

Pod względem alokacji przewoźnik kolejowy PKP Cargo wykazał najmniejszą stratę (224 mln zł) w porównaniu do innych firm. Należy jednak zaznaczyć, że jest to równe zyskom, jakie firma wypracowała w ciągu ostatnich dwóch lat i jest to najgorszy wynik od co najmniej dekady.

„PKP Cargo szczególnie odczuła skutki wiosennego zamknięcia, w którym wiele branż przemysłowych znacznie ograniczyło produkcję i znacząco zmniejszyło zapotrzebowanie na usługi transportowe” – wyjaśnia administracja w raporcie rocznym.

Zarabiają pomimo infekcji

Wszystkie instytucje skarbu państwa miały mniej więcej problemy związane z kryzysem koronawirusowym. Na szczęście większość z nich może pochwalić się zyskiem, nawet jeśli nie przed epidemią.

bDRajZjj

Sektor finansowy jest tego najlepszym przykładem. PKO PPL zarobił 2,6 mld dol., PJU PLN niecałe 2 mld dol., A Pecca 1,1 mld dol. Wiele, 35-50 procent wyników jest złych. Rok temu. Skutki epidemii obejmowały prawie zerowe stopy procentowe i poważnie ograniczyły szanse na zarobienie pieniędzy przez duże korporacje. Problemy finansowe wielu obywateli stały się problemem dla banków, które są bardzo trudne do ściągnięcia np. W ratach kredytowych.

Nastąpił niewielki spadek wyników w przypadku chemicznej gruba azodi, która skutecznie obroniła się przed COVID-19.

Przykładem dla innych jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, która może nie zarabiać tyle co państwowe giganty, ale poprawia zyski o prawie 50%. (Zwroty giełdowe podobnie wzrosły w 2020 r.), Co potwierdza, że ​​rynki finansowe bardzo szybko dostosowały się do nowej rzeczywistości.

bDRajZjk

Transfer z Rosji i powrót do PGE

W tym trudnym dla wszystkich okresie spółka wygrała spór z rosyjskim Gospromem, który jest rekompensatą za wzrost cen gazu. Przeliczył około 5,7 mld zł na konto PGNiG. A & nbspto raz zwiększyło wyniki. W ten sposób roczny zysk wzrósł o & nbsp435%.

Warto również wspomnieć o & NbspPGE. Biorąc pod uwagę problemy sektora energetycznego, spółka zakończyła rok relatywnie niewielkim zyskiem w wysokości 110 mln zł (który wykorzystał na zyski kilku miliardów slotów w ostatniej dekadzie). Doprowadziło to jednak również do znacznej poprawy w stosunku do całej decyzji „Holding Pie” na 2019 r., Gdyż FGI miał wyjątkowo zły rok – prawie 4 zł straty, obniżając dane.

Dlatego też wyniki Holding Pie nie byłyby tak złe, jak mogłyby być, gdyby nie pozytywny wpływ obu firm. Nie zmieni to jednak faktu, że urzędnicy większości przedsiębiorstw państwowych i nadzorujący je minister Jacek Sachin chcą zapomnieć o 2020 roku i liczyć na lepszy 2021 rok.

bDRajZjC

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *