Innowacyjne w Polsce podejście do ograniczenia umieralności na raka prostaty – Euractive

Innowacyjne w Polsce podejście do ograniczenia umieralności na raka prostaty – Euractive

Kraj ma nadzieję, że PRAISE-U – międzynarodowa inicjatywa zajmująca się badaniami przesiewowymi i wykrywaniem – pomoże zmniejszyć liczbę zgonów z powodu raka prostaty, najczęściej diagnozowanego nowotworu złośliwego u mężczyzn w Polsce.

W Polsce średnio codziennie u 48 mężczyzn diagnozuje się raka prostaty. W odpowiedzi na to pilne wyzwanie zdrowotne uruchomiono innowacyjną inicjatywę PRAISE-U, mającą na celu zgromadzenie 25 instytucji z 12 krajów europejskich w celu opracowania zaleceń dotyczących badań przesiewowych i wczesnego wykrywania raka prostaty.

Trzy lata Projekt PRAISE-USkrót od Inicjatywy na rzecz Świadomości Raka Prostaty i Badań Przesiewowych w Unii Europejskiej, której celem jest zmniejszenie umieralności na raka prostaty, stanowi istotny krok naprzód w globalnej walce z tą chorobą, w której Polska odgrywa kluczową rolę w jej działaniach.

Ciemne statystyki dotyczące raka prostaty

Rak prostaty, stanowiący 20,6% rozpoznań onkologicznych u mężczyzn w 2019 roku, jest nowotworem numer jeden wśród polskich mężczyzn. zgłoszone Komisja Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Jednak powaga tej choroby wykracza poza wskaźnik diagnozy. Umieralność z powodu raka prostaty w Polsce znacznie przewyższa średnią europejską. W Europie średni wskaźnik zgonów z powodu raka prostaty wynosi 165 na 100 000 osób. Natomiast Polska odnotowuje wysoki współczynnik umieralności, oscylujący w granicach 180-190 zgonów na 100 tys. mieszkańców.

Choć ogólna sytuacja w zakresie raka prostaty w Europie wykazuje powolny postęp, Polska stanowi wyjątek. W latach 2015–2020 w krajach UE ogółem liczba zgonów związanych z rakiem prostaty spadła o 7%. Z kolei w Polsce w tym samym okresie odnotowano alarmujący, 18% wzrost liczby zgonów z powodu tego nowotworu złośliwego.

Eksperci podkreślają, że kluczem do łagodzenia skutków raka prostaty jest wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie. Wykrycie choroby we wczesnym stadium jest istotne dla powodzenia późniejszego leczenia, gdyż jak stwierdzono w badaniu, szansa na wyleczenie sięga aż 90%.

READ  Opodatkowanie przeniesionych zysków – jak sprostać nowemu wyzwaniu w Polsce

Pomimo postępu wczesne wykrywanie raka prostaty pozostaje wyzwaniem, biorąc pod uwagę jego bezobjawowy wczesny rozwój. Ten cichy postęp stanowi istotną przeszkodę, ponieważ prawie 25% nowych diagnoz wykazuje już przerzuty.

Projekt PRAISE-U

Zajęcie się niewykorzystanym potencjałem badań w zakresie profilaktyki stanowi główne wyzwanie we wczesnym wykrywaniu chorób. Jednak przez wiele lat nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach utrzymywał się brak programów wczesnego wykrywania.

W odpowiedzi na te niedociągnięcia Komisja Europejska we wrześniu 2022 r. Obowiązkowe kraje UE Aby zainicjować programy badań przesiewowych.

Teraz nowy program PRAISE-U ma wreszcie wypełnić tę lukę. W Polsce projekt będzie realizowany przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Płuc i Hematologii we Wrocławiu (DCOPiH) we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Instytutem Badawczym (NIZP-PZH).

„Projekt PRAISE-U ma na celu zrewolucjonizowanie podejścia do profilaktyki raka prostaty dzięki algorytmowi zaprojektowanemu w celu identyfikacji maksymalnej liczby klinicznie istotnych guzów prostaty przy jednoczesnej minimalizacji wykrywania zmian niskiego ryzyka” – powiedział Pavel Zavatsky, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH . – stwierdził Euractive.

DCOPiH otrzymało 1 mln euro dofinansowania ze źródeł UE, co stanowi największą alokację projektu (w sumie 10 mln euro). W ramach projektu DCOPiH pełni rolę jedynego ośrodka pilotażowego w Polsce i największego w Europie, którego celem jest zatrudnienie około 3500 pracowników na Dolnym Śląsku.

Korzyści dla całej męskiej populacji

„Projekt PRAISE-U w pełni wpisuje się w cele określone w Narodowej Strategii Onkologicznej Polski na lata 2020-2030, która zakłada wprowadzenie nowych metod badań przesiewowych w kierunku raka prostaty” – powiedział Euractiv Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.

Wspólne wysiłki ekspertów, innowacyjne metodologie i strategiczna wizja programu torują drogę ku przyszłości, w której rak prostaty będzie można zdiagnozować na wczesnym etapie, ale skutecznie nim zarządzać, co znacznie odciąży systemy opieki zdrowotnej. Ogólne samopoczucie mężczyzn.

READ  Nowy port lotniczy w centralnej Polsce o krok bliżej do rzeczywistości - Airport World

„Algorytm opiera się nie tylko na ocenie poziomu PSA, ale także na analizie ryzyka rozwoju nowotworu, biorąc pod uwagę historię pacjenta i inne istotne czynniki. Ponadto ważnym elementem będzie analiza wyników wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego prostaty i, jeśli jest to wskazane, wykonanie biopsji fuzyjnej prostaty” – powiedział DCOPiH. Wyjaśnił Euractiv dr Krzysztof Dubikowski, kierownik Centrum Onkologii Nerki w Polsce.

Jeśli założenia projektu okażą się skuteczne, rutynowe badania przesiewowe w kierunku raka prostaty mogłyby rozpocząć się w 2028 roku.

Wyniki projektu posłużą do sformułowania rekomendacji dla Komisji Europejskiej, z uwzględnieniem specyfiki każdego państwa członkowskiego.

[By Dr Paulina Mozolewska, Edited by Vasiliki Angouridi | Euractiv.com]

Przeczytaj więcej z Euractiv

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *