Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych nie będzie obecnie wypowiadał się w sprawie wniosku Trumpa o immunitet w sprawie wyborów w 2020 r

W piątek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił natychmiastowego wydania orzeczenia w sprawie twierdzenia byłego prezydenta Donalda Trumpa, że ​​nie można go ścigać za próbę obalenia porażki wyborczej w 2020 r., zezwalając sądowi niższej instancji na dalsze rozpatrywanie sprawy.

Sędziowie, którzy odrzucili nadzwyczajny wniosek specjalnego prokuratora USA Jacka Smitha, odmówili ominięcia sądu apelacyjnego niższej instancji w celu przyspieszenia wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie wniosku Trumpa o immunitet karny przed jego procesem, który ma się rozpocząć w marcu.

Sąd wydał decyzję bez wyjaśnień w krótkim, jednostronicowym postanowieniu. Żadna sprawiedliwość nie sprzeciwiała się otwarcie. Sędziowie mogą jeszcze zdecydować o rozważeniu tej kwestii później.

Rzecznik Smitha odmówił komentarza. Rzecznik Trumpa nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Prokuratorzy oskarżyli Trumpa, głównego kandydata Partii Republikańskiej do nominacji prezydenckiej w 2024 r., o próbę utrudniania Kongresu i oszukiwania rządu USA poprzez plany odwrócenia zwycięstwa Demokratycznego prezydenta Joe Bidena w wyborach w 2020 r.

Trump stwierdził, że sprawa powinna zostać oddalona ze względu na to, że byłym prezydentom nie mogą zostać postawione zarzuty karne za postępowanie związane z pełnionymi obowiązkami służbowymi.

Sędzia okręgowy USA Tanya Chutkan odrzuciła pozew 1 grudnia, co skłoniło Trumpa do złożenia apelacji do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla okręgu Dystryktu Kolumbii. Apelacja Trumpa doprowadziła do zawieszenia jego procesu, obecnie zaplanowanego na marzec.

Aby uniknąć opóźniania procesu Trumpa, 11 grudnia Smith wezwał Sąd Najwyższy do szybkiego działania – mimo że Sąd Okręgowy Waszyngtonu spieszy się z wydaniem orzeczenia w tej sprawie.

Jeśli Trump zostanie ponownie wybrany do Białego Domu 5 listopada, może starać się o ułaskawienie za wszelkie przestępstwa federalne.

Prawnicy Trumpa sprzeciwili się prośbie Smitha, mówiąc sędziom sądu, który złożył wniosek specjalnego prokuratora o ominięcie zwykłej procedury odwoławczej, że oznacza to „pośpiech w orzekaniu w sprawach bez lekkomyślnego zaniechania”.

READ  Blinken mówi, że odbył „szczerą” dyskusję z rosyjskim MSZ, a rosyjski minister spraw zagranicznych rozmawiał w piątek z Ławrowem

Trzech z dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego zostało mianowanych przez Trumpa, co skonsolidowało konserwatywną większość do 6 do 3.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *