Giełdy w Azji spadły, odzwierciedlając słaby początek 2024 r. na Wall Street

Giełdy w Azji spadły, odzwierciedlając słaby początek 2024 r. na Wall Street

TOKIO (AP) – Giełdy azjatyckie spadły w czwartek, śledząc słaby początek 2024 r. na Wall Street po ponownym otwarciu rynków japońskich.

W Tokio smutna atmosfera była wyraźna, gdy rynek publiczny rozpoczął się chwilą ciszy, zamiast uderzyć w dzwon, aby uczcić Nowy Rok po poważnym trzęsieniu ziemi, w wyniku którego zginęło co najmniej 77 osób, a dziesiątki zaginęły.

Na scenie urzędnicy w ciemnych garniturach pochylali głowy, zamiast kobiet w kolorowych kimonach. Japoński indeks Nikkei 225 spadł o 1,2% do 33 048,58 pkt.

Indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 0,6% do 16 542,19, a Shanghai Composite Index spadł o 1% do 2 938,35.

Australijski indeks S&P/ASX 200 spadł o 0,4% do 7.493,00. Indeks Kospi w Korei Południowej spadł o 0,8% do 2585,77.

Giełdy na Wall Street spadały, gdy powolny początek roku przedłużył się do drugiego dnia.

S&P 500 stracił 0,8% do 4704,81, choć wciąż pozostaje w granicach 2% rekordu ustanowionego dokładnie dwa lata temu. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 0,8%, z rekordowego poziomu 37 430,19. Indeks Nasdaq Composite Index doprowadził rynek do spadku o 1,2% do 14.592,21.

Niektórzy z największych zwycięzców zeszłego roku po raz kolejny zrezygnowali z części swoich zysków, aby wywrzeć presję na rynek. Na przykład akcje Tesli spadły o 4% po podwojeniu w zeszłym roku. Zarówno one, jak i sześć innych spółek technologicznych z „7 Wspaniałych”, odpowiedzialnych za większość zysków na Wall Street w zeszłym roku, nieco się cofnęły po ogromnych wzrostach.

Dwa raporty opublikowane w środę rano wskazywały, że cała gospodarka może spowalniać po silnym wzroście zeszłego lata, co, jak ma nadzieję Fed, powstrzyma inflację. Niebezpieczeństwo polega na tym, że może za bardzo zwolnić.

Jeden raport pokazał Pracodawcy w Stanach Zjednoczonych Podali, że na koniec listopada odnotowano prawie 8,8 mln ofert pracy, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem i najniższą liczbę od początku 2021 r. Z raportu wynika również, że w listopadzie pracę odeszło z pracy nieco mniej pracowników.

READ  WestJet ogłasza odejście CEO Eda Simsa na emeryturę

Fed spodziewa się właśnie takiego spowolnienia, które, jak ma nadzieję, ograniczy presję na wzrost inflacji bez konieczności masowych zwolnień.

„Te dane będą dobrą wiadomością dla decydentów” – powiedziała Rubeela Faruqi, główna ekonomistka USA w High Frequency Economics.

Drugi raport Instytutu Zarządzania Podażami pokazał, że sytuacja w amerykańskim przemyśle wytwórczym poprawia się nieco bardziej, niż oczekiwali ekonomiści, ale nadal znajduje się w fazie kurczenia się. Produkcja była ostatnio jednym z najbardziej dotkniętych obszarów gospodarki, podczas gdy rynek pracy i wydatki gospodarstw domowych w USA pozostały odporne.

Rentowności obligacji skarbowych spadły zaraz po tych raportach, a następnie spadały przez cały dzień. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych ostatecznie spadła do 3,91% z 3,94% pod koniec wtorku. Ogółem spadł od czasu osiągnięcia 5% w październiku, kiedy to wywierał silną presję spadkową na giełdę.

Traderzy w dużej mierze obstawiają, że pierwsza obniżka stóp procentowych może nastąpić w marcu i przypisują duże prawdopodobieństwo, że Fed obniży główną stopę procentową o co najmniej 1,50 punktu procentowego do 2024 r., wynika z danych CME Group. Stopa funduszy federalnych waha się obecnie od 5,25% do 5,50%.

Nawet jeśli Fed dokona idealnego lądowania, aby uniknąć wysokiej inflacji bez powodowania pogorszenia koniunktury gospodarczej, niektórzy krytycy twierdzą również, że w ostatnich miesiącach rynek akcji po prostu posunął się za daleko i za szybko w ostatnich miesiącach i co najmniej utknie w swojej działalności . Istnienie.

W handlu energią amerykańska ropa referencyjna wzrosła o 25 centów do 72,95 dolarów za baryłkę w handlu elektronicznym na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange. Cena baryłki wzrosła w środę o 2,32 dolara w związku ze wzrostem obaw o ryzyko rozprzestrzenienia się wojny między Izraelem a Hamasem na inne części Bliskiego Wschodu.

Ropa Brent, międzynarodowy standard, wzrosła o 14 centów do 78,39 dolarów za baryłkę.

READ  Netflix wprowadzi poziom reklam w Kanadzie 1 listopada

W handlu walutami dolar amerykański spadł do 143,28 jena japońskiego ze 143,29 jena. Cena euro osiągnęła 1,0928 dolara, w porównaniu z 1,0922 dolara.

___

Przyczynił się do tego pisarz biznesowy AP, Stan Choi.

Yuri Kageyama na X https://twitter.com/yurikageyama

Yuri Kajiyama, Associated Press

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *