Film pokazuje płonącą małą asteroidę, która przemieszcza się po niebie wschodnich Niemiec

Film pokazuje płonącą małą asteroidę, która przemieszcza się po niebie wschodnich Niemiec

Mała asteroida weszła w ziemską atmosferę i spłonęła wczesnym niedzielnym rankiem, gdy wzniosła się w niebo nad wschodnimi Niemcami.

Filmy udostępniane przez cały dzień w mediach społecznościowych pokazywały świecący obiekt lądujący nad Europą wkrótce po tym, jak węgierski badacz Christian Sarnitsky, który samozwańczy „łowca asteroidów” odkrył go w obserwatorium na Węgrzech. Według Sarnitsky'ego najbardziej znane jest odkrycie mniejszych planet i innych obiektów kosmicznych zmierzających w stronę naszej planety, w tym dwóch asteroid, które spadły kolejno nad Francją w 2023 r. i nad Oceanem Arktycznym w 2022 r. Ziemia Nieboportal astronomiczny prowadzony przez naukowców i ekspertów w tej dziedzinie.

Mała asteroida spadła na niebo wschodnich Niemiec wczesnym rankiem w niedzielę 21 stycznia 2024 r.

Kamera na żywo Augustusplatz za pośrednictwem Denisa Vidy na X


Asteroida zaobserwowana wczesnym rankiem w niedzielę ma około 1 metr długości, powiedział dr Dennis Vida. Pracownik naukowy fizyki meteorów na Western University w Kanadzie i założyciel Globalny projekt meteorowyktórego celem jest lepsze monitorowanie meteorów przy wykorzystaniu globalnej współpracy kamer skierowanych w przestrzeń kosmiczną.

Vida udostępniła Jeden z wyraźniejszych filmów przedstawiających upadek asteroidy, które pierwotnie zostało uchwycone przez kamerę do transmisji na żywo ustawioną w niemieckim Lipsku, w poście na X, dawniej Twitterze. Vida napisała pod filmem, że asteroida „mogła zrzucić na Ziemię kilka meteorytów”, przechodząc przez atmosferę i rozpadając się. W e-mailu do CBS News wyjaśnił, że asteroida zaczęła się rozpadać około 50 kilometrów na zachód od Berlina.

EarthSky poinformowało, że asteroida początkowo nosiła nazwę Sar2736, zanim Centrum Małych Planet Międzynarodowej Unii Astronomicznej oficjalnie nadało jej nazwę 2024 BX1. Centrum Minor Planet, finansowane z grantu w ramach programu obserwacji obiektów bliskich Ziemi NASA, gromadzi dane o kometach i „nieregularnych naturalnych satelitach egzoplanetarnych”, w tym o ich różnych rozmiarach i lokalizacji, z obserwatoriów na całym świecie, jak wspomniało centrum. strona internetowa.

Zbiór danych centrum za 2024 BX1 zawiera dane wejściowe z kilku obserwatoriów w różnych krajach europejskich, takich jak Hiszpania, Chorwacja i Rumunia, a także Węgry i Niemcy.

Organ nadzoru asteroid NASA jako pierwszy zasygnalizował zbliżające się przybycie asteroidy Opublikowano w mediach społecznościowych Podzielono się nim w sobotni wieczór.

„Uwaga: mała, nieszkodliwa asteroida w kształcie kuli ognia rozpadnie się na zachód od Berlina, w pobliżu Nyonhausen o 1:32 czasu środkowoeuropejskiego. Obserwatorzy to zobaczą, jeśli będzie bezchmurnie!” Przeczytaj ten post.

Przewidywania agencji kosmicznej sprawdziły się i asteroida spadła po północy w Europę Środkową „Kula ognia” Astronomiczny termin określający spadającą gwiazdę, którą agencja definiuje jako „wyjątkowo jasne meteoryty, które są na tyle uderzające, że można je zobaczyć na bardzo dużym obszarze”.

READ  Nowy park o tematyce kosmicznej w Kent puszcza wodze fantazji

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *