Exxon zamierza do roku 2030 stać się czołowym dostawcą litu do pojazdów elektrycznych

Exxon zamierza do roku 2030 stać się czołowym dostawcą litu do pojazdów elektrycznych

(Bloomberg) — Exxon Mobil Corp. planuje stać się jednym z największych dostawców litu do pojazdów elektrycznych, co będzie pierwszym od dziesięcioleci znaczącym wyjściem naftowego giganta poza paliwa kopalne.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Exxon będzie wydobywał metal z podziemnych zbiorników solanki w formacji Smackover w południowym Arkansas przy użyciu nowej metody zwanej bezpośrednią ekstrakcją litu, która nie jest obecnie powszechnie stosowana. Exxon zamierza wyprodukować swój pierwszy lit do 2027 r. i zwiększyć produkcję do równowartości miliona samochodów elektrycznych rocznie do 2030 r.

Ten poziom produkcji osiągnie około 100 000 ton rocznie, powiedział w poniedziałkowym wywiadzie Dan Ammann, prezes Exxon ds. rozwiązań niskoemisyjnych. Dzięki temu Exxon stanie się jednym z dziesięciu największych producentów na świecie.

„Produkujemy lit lokalnie, zamiast importować go z Chin i innych krajów” – powiedział Aman. „Zrobimy to, wywierając znacznie mniejszy wpływ na środowisko i zbudujemy dochodowy, szybko rozwijający się biznes”.

Chociaż lit nie jest geologicznie rzadki, jak inne metale stosowane w akumulatorach, takie jak kobalt i nikiel, wydobycie wysokiej jakości ilości na dużą skalę stanowi poważne wyzwanie.

Exxon uważa, że ​​DLE ma kilka zalet w porównaniu z obecnie stosowanymi technikami wydobycia skał twardych i basenów ze słoną wodą, w tym wykorzystanie gruntów na mniejszej powierzchni. Aman widzi także podobieństwa między DLE a pompowaniem ropy, co sprawia, że ​​firma „jest całkiem pewna podejścia do produkcji”.

Przeczytaj więcej: Wyścig o najszybszy lit trwa od Arkansas po Argentynę

Sukces DLE może zmienić zasady gry w produkcji litu na całym świecie. Otworzyłoby to ogromne zasoby srebrzystobiałego metalu w Ameryce Północnej, zmniejszając potrzebę importu. Może być także tańsza i bardziej ekologiczna niż tradycyjna produkcja w Ameryce Południowej, gdzie znajduje się prawie połowa światowych zasobów.

READ  Kontrakty terminowe na akcje są płaskie po tym, jak główne średnie odnotowały kolejne tygodniowe straty

Aman powiedział również, że firma oceni rozwój produkcji litu na całym świecie w miarę rozwoju rynku.

Naukowcy z firmy Exxon pod kierownictwem dr Stanleya Whittinghama wynaleźli akumulator litowo-jonowy w latach 70. XX wieku, torując drogę ładowalnemu źródłu zasilania, obecnie powszechnie stosowanemu we wszystkim, od laptopów po wielkoskalowe magazynowanie energii. W tamtym czasie Exxon poczynił również szeroko zakrojone inwestycje w wydobycie uranu i technologię nuklearną w ramach inicjatywy mającej na celu wyjście poza paliwa kopalne.

Exxon nie podał konkretnych prognoz nakładów inwestycyjnych. Pierwsza jednostka litowa będzie kosztować „setki milionów” dolarów, a wydatki prawdopodobnie osiągną „miliardy” do 2030 r., powiedział Amann.

Projekt pomoże Exxon zdobyć znaczący udział w rynku, który do 2030 r. ma wzrosnąć czterokrotnie, a także złagodzić straty wynikające z oczekiwanego zmniejszenia popytu na benzynę i olej napędowy w nadchodzących dziesięcioleciach. Naftowy gigant prowadził rozmowy z Tesla Inc. i Ford Motor Co. , Volkswagen AG i innych producentów samochodów, którzy w tym roku będą starali się budować biznes wokół metalu, jak podał w lipcu Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą.

Aman stwierdził, że rozmowy z klientami były „bardzo pozytywne” i nie potwierdziły tożsamości potencjalnych kontrahentów. „Ludzie są podekscytowani widokiem firmy wielkości i potencjału ExxonMobil wchodzącej na tę przestrzeń, na którą obecnie składają się głównie małe i średnie firmy”.

Przeczytaj więcej: Exxon uważa, że ​​lit wydobywany ze słonej wody jest bardziej ekologiczny niż wydobycie

Ceny litu typu spot spadły w tym roku ze względu na spowolnienie gospodarcze w Chinach i obawy dotyczące przystępności cenowej pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jednak długoterminowy obraz wygląda zdrowo. BloombergNEF spodziewa się, że do końca dekady światowy popyt na lit wzrośnie prawie pięciokrotnie.

Occidental Petroleum i SLB, największy na świecie dostawca usług naftowych, również oświadczyły, że badają produkcję litu na bazie solanki.

READ  Trzecia osoba została oskarżona w rzekomym programie mającym na celu oszukanie rządu milionów funduszy pomocy na COVID-19

— Z pomocą Yvonne Yu Lee.

(Aktualizacja zakresu oczekiwanego wzrostu w drugim akapicie, a komentarze dyrektora generalnego zaczynają się w trzecim akapicie.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *