Eksperci ostrzegają przed wzrostem temperatur pomimo wystąpienia zjawiska El Niño

Eksperci ostrzegają przed wzrostem temperatur pomimo wystąpienia zjawiska El Niño

Podczas gdy Kanadyjczycy przygotowują się na letnie temperatury, synoptycy twierdzą, że słaby cykl El Niño nie oznacza ulgi od upałów.

Przejście od El Niño do La Niña, naturalny wzorzec pogodowy, który przesuwa wyższą niż przeciętna temperaturę oceanów na równikowym Pacyfiku do bardziej neutralnego poziomu, mogło oznaczać chłodniejsze lata w poprzednich pokoleniach, ale zmiana klimatu spowodowana przez człowieka powoduje, że temperatury Według Centrum Prognoz Klimatycznych amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) tendencja wzrostowa będzie kontynuowana.

Aktualna prognoza temperatury dla Ameryki Północnej powoduje upał. Oczekuje się, że tego lata w większości Kanady temperatury będą wyższe niż zwykle – twierdzi kanadyjski rząd Raporty.

Jak donosi The Weather Network, okresy zimna mogą sprawić, że wschodnia Kanada, a zwłaszcza Ocean Atlantycki, stanie się wyjątkiem, powodując łagodne lub ponadprzeciętne warunki panujące w innych częściach Kanadyjczyków.

El Niño w 2023 r. będzie „jedną z najsilniejszych burz w historii, o znaczących skutkach globalnych” – mówi Hossein Bonakdari, profesor nadzwyczajny inżynierii lądowej na Uniwersytecie w Ottawie.

„Ocieplenie wód powierzchniowych na Oceanie Spokojnym doprowadziło do zmian w globalnych wzorcach pogodowych, w tym zwiększonych opadów w Ameryce Południowej, suszy w Azji Południowo-Wschodniej i wzrostu temperatur w Ameryce Północnej” – stwierdził w grudniowym oświadczeniu.

Bonakdari wyjaśnił, że El Niño dotyka głównie zachodniej Kanady, gdzie jego skutki zmniejszają się w miarę przemieszczania się prądu strumieniowego na wschód.

Chociaż na La Ninie panują zazwyczaj chłodniejsze i bardziej wilgotne warunki, rosnące globalne temperatury mogą przyczynić się do powstania nieprzewidywalnych warunków pogodowych.

Po łagodnej zimie z niższymi poziomami śniegu prognozy wskazują również, że bardziej suche i cieplejsze warunki mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka pożarów, co skłoniło ekspertów ds. polityki publicznej do wezwania do podjęcia działań zapobiegających pożarom po lecie 2023 r., kiedy to odnotowano rekordowy sezon pożarów lasów.

READ  Jak wycofanie się Rosji wpłynie na Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Według Met Office, brytyjskiej krajowej służby pogodowej, średnia globalna temperatura w 2024 roku będzie wynosić od 1,34°C do 1,58°C powyżej średniej z okresu przedindustrialnego (1850–1900).

Met Office podaje, że to jedenasty rok z rzędu, w którym temperatury osiągnęły co najmniej jeden stopień powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *