Syn zakładnika Gazy emocjonalnie powraca do ojczyzny ojca, Polski

Syn zakładnika Gazy emocjonalnie powraca do ojczyzny ojca, Polski

Yuval Doncic nie mógł powstrzymać łez.

W niedzielę Izraelczyk poleciał do Polski, ojczyzny swojego ojca Aleksa, który został wzięty jako zakładnik przez bojowników Hamasu podczas ataku na Izrael 7 października.

Z okazji Dnia Pamięci o Holokauście Yuval dołączył do izraelskiej delegacji uczestniczącej w corocznym marszu upamiętniającym ofiary obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zlokalizowanego w południowym mieście Auschwitz.

Jej ojciec, z którym nie miała kontaktu od miesięcy, poświęcił swoje życie przekazywaniu pamięci o Holokauście. Jest edukatorką, która wraz z obozowiczami szkoli przewodników.

„Marzę o tym, żeby tu wrócić z ojcem, który wyjaśni mi każde miejsce” – mówił Yuval, spacerując ulicami pobliskiego Krakowa.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Urodzony w Polsce 75-letni Alex Danczyk wyemigrował do Izraela w 1957 roku. W zeszłym roku został aresztowany przez bojowników Hamasu w swoim domu w kibucu Nir Os, w pobliżu granicy z Gazą.

Izrael wziął odwet za atak z 7 października.

Część zakładników uwolnionych podczas zawieszenia broni pod koniec listopada dołączyła do izraelskich delegacji podczas poniedziałkowego Marszu Żywych.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Co roku tysiące Żydów i nie-Żydów z całego świata uczestniczy w wydarzeniu na terenie byłego obozu zagłady wybudowanego przez nazistowskie Niemcy po okupacji Polski.

W latach 1940–1945 w obozach zginęło milion europejskich Żydów, około 80 000 nieżydowskich Polaków, 25 000 Romów i 20 000 żołnierzy radzieckich.

Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Gdy grupa przemierza ulice byłego krakowskiego getta żydowskiego, Yuval wpada w płacz, gdy przewodnicy izraelskiej delegacji wspominają o jego ojcu.

Ubrany w koszulkę z wizerunkiem Alexa mentor z Izraela wyjawia, że ​​ojciec Yuvala szkolił go w Izraelu.

„Był moim nauczycielem i nauczył mnie prowadzić grupy w Polsce” – powiedział Zohar Wloski, lat 56, po uścisku Yuvala.

Inny przewodnik, Adi Daton, chwycił książkę, którą Alex napisał po hebrajsku o Krakowie. 40-latek powiedział: „Alex nauczył nas wszystkich”.

„Należę do pokolenia mentorów, którzy prowadzą grupy za pomocą jego książek, ale ze świadomością złożoności jego relacji z rodzinną Polską i krajem Izrael” – powiedział Tatton.

Podczas tegorocznego Dnia Pamięci o Holokauście, który obchodzony jest od niedzielnego wieczoru do poniedziałku, Tatton zwraca uwagę, że istnieją zasadnicze różnice między Holokaustem a atakami z 7 października.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

Mówi jednak, że rozumie, że członkowie izraelskiej delegacji mogą pod pewnymi względami czuć się jak ocaleni z Holokaustu.

Yuval odrzuca to porównanie. „Każde wydarzenie ma swoją specyfikę” – mówi.

Yuval nosi żółtą wstążkę, symbol solidarności z zakładnikami przetrzymywanymi przez Hamas, a także nieśmiertelnik z napisem „Przyprowadź ich teraz do domu”.

Według danych izraelskiej agencji AFP, wojna wybuchła w Gazie po bezprecedensowym ataku Hamasu na Izrael z 7 października, w wyniku którego zginęło ponad 1170 osób, głównie cywilów.

Bojownicy wzięli także około 250 zakładników, z których 128 według szacunków Izraela przebywało w Gazie. Armia podała, że ​​35 z nich zginęło.

Według ministerstwa zdrowia terytorium kontrolowanego przez Hamas co najmniej 34 683 osoby, głównie kobiety i dzieci, zginęły w Gazie w odwetowych atakach Izraela, który obiecał zniszczyć Hamas.

7 października w Nir Oz około 75 osób, w tym Alex, zostało wziętych jako zakładników.

„Minęło 212 dni od jego porwania i 150 dni, odkąd nie ma o nim żadnych wiadomości” – powiedział Yuval.

– Mam tylko nadzieję, że nic mu nie jest.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *