Dyrektorzy naftowi mówią o szybkim przejściu na zieloną energię w obliczu boomu zysków

Dyrektorzy naftowi mówią o szybkim przejściu na zieloną energię w obliczu boomu zysków

Duże koncerny naftowe wykorzystały w tym tygodniu konferencję branżową, aby sprzeciwić się szybkiemu przejściu na ekologiczną energię, przy czym koncerny zajmujące się paliwami kopalnymi ośmieliły rosnący popyt i rekordowe zyski pomimo rosnących obaw związanych ze zmianami klimatycznymi.

Kierownictwo uczestniczące w dorocznym spotkaniu CERAWeek w Houston wyraziło pewność, że zużycie paliw kopalnych będzie nadal rosło, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak światowi przywódcy zobowiązali się na szczycie klimatycznym COP28 do rozpoczęcia „odchodzenia od paliw kopalnych” i potrojenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii do 2030 r. .

„Obecne otoczenie jest bardzo pozytywne dla przemysłu naftowego i gazowego” – powiedział dziennikowi Financial Times Alan Armstrong, dyrektor generalny Williams, największej amerykańskiej firmy zajmującej się rurociągami gazowymi.

„Jeśli cofniemy się w czasie cztery lub pięć lat temu, mówili: «Och, wszystko będzie oparte na odnawialnych źródłach energii i bateriach» – a teraz mówią: «Wow, wow, to będzie bardzo drogie. „”

Optymistyczne komentarze wygłoszone podczas wydarzenia, w którym uczestniczyła rekordowa liczba ponad 8 000 delegatów, pojawiły się w kontekście rekordowego wzrostu temperatur i rosnących obaw naukowych dotyczących konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W tym tygodniu Światowa Organizacja Meteorologiczna ONZ ogłosiła „czerwony alarm”, potwierdzając, że rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii. Wskazał na bezprecedensowe temperatury powierzchni i oceanów, cofanie się lodowców i podnoszący się poziom mórz. Jim Skia, szef Międzyrządowego Zespołu Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, powiedział w zeszłym tygodniu na konferencji Financial Times, że świat znajduje się na „nieznanym terytorium”.

Liderzy branży twierdzą jednak, że konsumenci nie chcą ponosić kosztów związanych z szybkim przejściem na energię wiatrową i słoneczną. Gwałtowny rozwój w budowie energochłonnych centrów danych AI, wzrost liczby ludności i masowa elektryfikacja oznaczają, że aby zaspokoić popyt, konieczne jest zwiększenie wszystkich form energii z wyjątkiem węgla, aby zaspokoić popyt.

READ  Telekomunikacja twierdzi, że próba mianowania nowych dyrektorów przez Edwarda Rogersa jest sprzeczna z prawem Kolumbii Brytyjskiej
Kierownictwo uczestniczące w dorocznym spotkaniu CERAWeek w Houston było przekonane, że zużycie paliw kopalnych będzie nadal rosło ©Reuters

„Trudna rzeczywistość” jest taka, że ​​świat „nie osiągnął jeszcze punktu, w którym duzi klienci są skłonni płacić za tę nową energię, a konsumenci mogą tak naprawdę nie chcieć” – powiedział Liam Malone, dyrektor działu poszukiwań i wydobycia ExxonMobil. Dowiedz się, ile to kosztuje.”

„Dopóki nie będzie gospodarki rynkowej i wszyscy nie zrozumieją, ile to kosztuje, konsumenci płacą za energię więcej, niż potrzebują – nie jest to po prostu takie skomplikowane” – stwierdził. „Można spierać się o środowisko przez cały dzień, a organizacje pozarządowe przez cały dzień, ale takie są fakty. Myślę, że ten przekaz zaczyna rezonować.”

Przemysł ciężki Shell w zeszłym tygodniu osłabił swój cel ograniczenia emisji dwutlenku węgla. BP, które w zeszłym roku obniżyło swoje cele klimatyczne, podczas konferencji zachwalało potencjał rozwoju swojej działalności związanej z wydobyciem ropy i gazu w amerykańskim basenie permskim.

W ostatnich miesiącach produkcja ropy i gazu w USA pobiła nowe rekordy, a kraj pompuje obecnie więcej niż jakikolwiek inny kraj w historii. Tymczasem rosnące ceny w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę zmusiły producentów na całym świecie do odnotowania w ciągu ostatnich dwóch lat rekordowych zysków.

„Musimy porzucić fantazję o wycofywaniu ropy i gazu i zamiast tego inwestować w takie, które odzwierciedlają realistyczne założenia dotyczące popytu” – powiedział delegatom na konferencji Amin Nasser, dyrektor generalny Saudi Aramco, największego na świecie producenta ropy.

Dyrektor generalny Saudi Aramco, Amin Nasser
„Ludzie muszą porzucić fantazje o wycofywaniu się z ropy i gazu” – powiedział na konferencji dyrektor generalny Saudi Aramco, Amin Nasser. © AFP za pośrednictwem Getty Images

Jednak niektórzy obecni na konferencji dyrektorzy ds. energii odnawialnej odrzucili narrację o paliwach kopalnych.

READ  New Brunswick zgłosił 14 nowych przypadków COVID-19 w niedzielę, a liczba aktywnych przypadków wzrosła do 128

Sandhya Ganapathy, prezes EDP Renewables North America, określiła komentarze dyrektorów ds. ropy i gazu jako „ograniczone” spojrzenie na rolę, jaką odnawialne źródła energii odegrają w przyszłości.

Mark Hutchinson, dyrektor generalny Fortescue Energy, odpowiedział na uwagi Nassera z Aramco, mówiąc: „Fantazja jest taka, że ​​przemysł naftowy i gazowy wierzy, że poprzez zwiększenie emisji na świecie sytuacja się poprawi.

„Przemysł naftowy i gazowy obnaża zęby. . . Teraz świat wie, że ci ludzie nigdy nie będą częścią rozwiązania.

Jednakże dyrektorzy ds. ropy i gazu wskazali na potrzebę niezawodnej energii elektrycznej do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię spowodowanego rozprzestrzenianiem się centrów danych potrzebnych dla sztucznej inteligencji.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna spodziewa się, że globalne zużycie energii w centrach danych przekroczy 1000 terawatogodzin do 2026 r., co stanowi ponad dwukrotność poziomu z 2022 r. i wzrost równy całkowitemu zużyciu energii w Niemczech w ciągu czterech lat.

„Te wspaniałe rzeczy, których dokonuje cywilizacja oraz innowacje, które rozwijamy, zależą od naszej branży”, powiedział Toby Rice, dyrektor generalny EQT, największego amerykańskiego producenta gazu ziemnego.

„Kiedy mówimy o centrach danych, nie będzie już mówienia: «OK, wykorzystajmy wiatr, użyjmy energii słonecznej» – to wymaga niezawodnej, stałej energii, którą mogą zapewnić jedynie węglowodory”.

W zeszłym roku Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewidywała, że ​​szczytowy popyt na ropę i gaz osiągnie przed końcem dekady, co zostało zakwestionowane przez grupę producentów OPEC+ i kilka dużych koncernów naftowych, które nie spodziewają się, że popyt osiągnie szczyt dopiero po latach 30. XXI wieku lub później.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej świat przyspiesza tempo wdrażania odnawialnych źródeł energii, zwiększając w 2023 r. o 50 procent więcej mocy w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym w ciągu najbliższych pięciu lat oczekuje się szybszego wzrostu.

READ  Poparcie dla strajkujących pracowników rośnie w obliczu inflacji i zysków przedsiębiorstw

Jednak IEA spotyka się z ostrą reakcją ze strony głównych koncernów naftowych i zwolenników Republikanów w Kongresie USA, a także grupy prawodawców Oskarżony W środę agencję oskarżono o przyjęcie „wprowadzającego w błąd i niepokojące” stanowiska w sprawie paliw kopalnych oraz o odejście od swojej podstawowej misji, jaką jest promowanie bezpieczeństwa energetycznego.

Z opublikowanego w tym tygodniu raportu Carbon Tracker wynika, że ​​największe na świecie koncerny naftowe i gazowe w dalszym ciągu nie realizują celów Porozumienia paryskiego w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, pomimo komunikatów korporacyjnych na temat wspierania przyszłości niskoemisyjnej.

Protestujący poza wydarzeniem w Houston zorganizowali udawany „marsz żałobny”, krytykując kadrę kierowniczą za zanieczyszczenie społeczności Zatoki Perskiej i wkład branży w zmiany klimatyczne.

„Nasza zależność od paliw kopalnych od dziesięcioleci rani, zabija i powoduje cierpienie społeczności i ludzi” – powiedział James Hiatt, aktywista z południowo-zachodniej Luizjany.

„Jesteśmy na krawędzi konieczności transformacji, jeśli nie chcemy zadawać zbiorowego cierpienia naszym dzieciom i ich dzieciom”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *