Czy kosmicznych podróżników można nazwać astronautami?

Astronauci? Astronauci amatorzy? Kosmiczni turyści? Widzowie kosmosu? Rakietowi jeźdźcy? Jak nazywamy nowe pokolenie podróżników kosmicznych?

Cape Canaveral, Floryda – Ponieważ coraz więcej firm zaczyna sprzedawać bilety w kosmos, pojawia się pytanie: kto może nazywać się astronautą? To już złożony problem, który będzie narastał, gdy zamożni będą odbierać miejsca na statkach kosmicznych, a nawet całe wycieczki dla siebie i swojej świty.

Astronauci? Astronauci amatorzy? Kosmiczni turyści? Widzowie kosmosu? Rakietowi jeźdźcy? A może, jak Rosjanie mawiają od dziesięcioleci, uczestnicy lotów kosmicznych?

Nowy prezydent NASA Bill Nelson nie uważa się za astronautę, mimo że spędził sześć dni na orbicie Ziemi w 1986 roku na pokładzie promu kosmicznego Columbia – jako członek Kongresu.

Nelson powiedział niedawno Associated Press: „Zapamiętuję ten termin dla moich zawodowych kolegów”.

Twórca gier komputerowych Richard Garyot – który w 2008 roku przedarł się z Rosjanami na Międzynarodową Stację Kosmiczną – nienawidzi znaku turystycznego kosmosu. „Jestem astronautą”, oznajmił w e-mailu, stwierdzając, że trenował do misji przez dwa lata.

„Jeśli lecisz w kosmos, jesteś astronautą” – powiedział Michael Lopez Alegria z Axiom Space, były astronauta NASA, który będzie towarzyszył trzem biznesmenom do stacji kosmicznej w styczniu na pokładzie SpaceX. Podkreślił, że jego 55 milionów dolarów dla klientów planuje tam prowadzić badania i nie postrzegać siebie jako turystów kosmicznych.

Jest coś czarującego w tym słowie: Astronauta pochodzi od greckich słów oznaczających gwiazdy i morza. Oszałamiające zdjęcia „The Right Stuff” i oryginalnych astronautów Mercury 7 z NASA zapewniają świetny marketing.

Firma rakietowa Jeffa Bezosa, Blue Origin, już nazywa swoich przyszłych klientów „astronautami”. Sprzedaje na aukcji jedno miejsce na swój pierwszy lot kosmiczny z ludźmi na pokładzie, a celuje w lipiec. NASA ma nowy akronim: PAM dla specjalnej misji astronautów.

READ  Szanse na uderzenie asteroidy Bennu w Ziemię są niskie, ale wyższe niż wcześniej sądzono

Emerytowany astronauta NASA Mike Mullan nie uważał się za astronautę aż do pierwszego lotu promu kosmicznego w 1984 roku, sześć lat po tym, jak został wybrany przez NASA.

„Nie ma znaczenia, czy kupisz przejażdżkę, czy zostaniesz przydzielony” – powiedział Mulan, którego autobiografia z 2006 roku nosi tytuł „Riding Rockets”. Aby dołączyć do rakiety i osiągnąć określoną wysokość: „Nie jestem astronautą”.

Nadal jest to pożądane zadanie. Oferuje ponad 12 000 aplikacji dla następnej klasy astronautów NASA; W grudniu zostanie wybranych kilkanaście szczęśliwych.

A co z pasażerami podróżującymi po drodze, takimi jak rosyjska aktorka i filmowiec, która w październiku przyleci na stację kosmiczną? A może japoński miliarder, który staranował księżyc, który miał za nimi podążać z Kazachstanu w grudniu, a jego asystent produkcji dokumentował wszystko? W każdym przypadku za kapsułę Sojuz będzie odpowiedzialny zawodowy astronauta.

Nowoczesne kapsułki SpaceX są w pełni zautomatyzowane, podobnie jak Blue Origin. Czy zamożnych rycerzy i ich gości należy nazywać astronautami, nawet jeśli nauczyli się zasad na wypadek, gdyby musieli interweniować w nagłych wypadkach?

A może najważniejsze, gdzie zaczyna się przestrzeń?

Federalna Administracja Lotnicza ogranicza swoje komercyjne skrzydła astronautów do załóg lotniczych. Minimalna wysokość to 80 kilometrów. Jak dotąd nagrodzony siedem; Wśród nagrodzonych jest dwóch pilotów Richarda Bransona Virgin Galactic, którzy w sobotę odbyli kolejny testowy lot statku rakietowego tej firmy.

Inni definiują przestrzeń jako zaczynającą się od 100 kilometrów lub 62 mil nad poziomem morza.

Kapsułki Blue Origin zostały zaprojektowane tak, aby dotrzeć tak daleko i zapewnić kilka minut nieważkości przed powrotem na Ziemię, a dla kontrastu, obrót wokół kuli ziemskiej zajmuje półtorej godziny. Stowarzyszenie Space Explorers wymaga co najmniej jednej orbity Ziemi – w statku kosmicznym – aby uzyskać członkostwo.

READ  Wendy Williams prosi o „osobistą przestrzeń i spokój” po tym, jak zdiagnozowano u niej demencję

Astronaut Memorial Foundation honoruje wszystkich, którzy poświęcili życie dla amerykańskiego programu kosmicznego, nawet jeśli nigdy nie dotarli w kosmos, takich jak nauczycielka Challenger School Christa McAuliffe i pilot testowy, który zginął w katastrofie Virgin Galactic w 2014 r. Również w Space Mirror Memorial w Kennedy Space Center NASA: piloci Air Force X-15 i F-104, którzy byli częścią wojskowego programu kosmicznego, który nie został wystrzelony z Ziemi.

Według Garryota debata na temat astronautów trwa od lat 60. Jego nieżyjący już ojciec, Owen Garryot, był jednym z pierwszych naukowców, których nazwano astronautami zatrudnionymi przez NASA. Piloci testowi w biurze byli zdenerwowani dzieleniem się stanowiskiem.

Profesor historii z Uniwersytetu Fordham Asif Siddiqui, autor kilku książek o kosmosie, zauważył, że może być konieczne całkowite cofnięcie tego terminu, gdy setki, jeśli nie tysiące, osiągną kosmos. – Czy zamierzamy wezwać każdego z nich astronautów?

Mullane, trzykrotny pilot promu kosmicznego, sugeruje skorzystanie z astronauty pierwszej, drugiej i trzeciej klasy, „w zależności od charakteru Twojego udziału, czy wyciągniesz portfel i wypiszesz czek”.

Chociaż kliknięcie w stylu militarnym może zadziałać, były historyk NASA, Roger Lonnius, ostrzegł: „To bardzo szybko się komplikuje”.

Na koniec Mulan zauważył: „Astronauta nie jest słowem chronionym prawem autorskim. Zatem każdy, kto chce nazywać siebie astronautą, może nazywać siebie astronautą, niezależnie od tego, czy jest w kosmosie”.

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press jest wspierany przez Wydział Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego im. Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *