Chiny nadają nazwę swojej kapsule i statkowi kosmicznemu ze względu na nadchodzące misje załogowe na Księżyc

Chiny nadają nazwę swojej kapsule i statkowi kosmicznemu ze względu na nadchodzące misje załogowe na Księżyc

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

zaufane źródło

Korekta

Źródło: domena publiczna CC0

× Zamknąć

Źródło: domena publiczna CC0

W niedawnym ogłoszeniu Chińska Agencja Kosmiczna (CSA) ujawniła nazwy komponentów swojej nadchodzącej misji księżycowej. Kanadyjska Agencja Kosmiczna pracuje nad wysłaniem ludzi na Księżyc w ramach serii misji robotycznych. 22-tonowa kapsuła przewożąca astronautów na Księżyc nazywa się Mengzhuo (w tłumaczeniu „statek marzeń”), a lądownik nazywa się Lanyue (co oznacza „obejmujący Księżyc”). Zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, do 2030 roku wyślą na powierzchnię Księżyca dwóch ludzi i łazik.

Choć Kanadyjska Agencja Kosmiczna nie podała jeszcze daty misji, jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie drugim krajem, który wyśle ​​ludzi na powierzchnię Księżyca. Kapsuły zostaną wystrzelone na Księżyc na pokładzie nowej, superciężkiej rakiety nośnej o nazwie Long March 10.

Według chińskich mediów państwowych statek kosmiczny Mengzhou będzie wyposażony w moduł ponownego wejścia w przestrzeń kosmiczną, w którym będą mogli przebywać astronauci, a także będzie służył jako centrum kontroli. Ponadto powstanie moduł serwisowy, w którym zlokalizowane będą układy zasilania i napędu. Ogółem Mengzhou będzie miał 9 metrów długości i waży 22 tony.

Próbując zaangażować społeczeństwo w misję, nazwy pojazdów zostały wybrane przez grupę ekspertów spośród prawie 2000 pomysłów zgłoszonych przez społeczeństwo. Imiona też mają swoją historię. Słowo „lanyu” pojawiło się po raz pierwszy w wierszu napisanym przez Mao Zedonga (założyciela Chińskiej Republiki Ludowej) w 1965 roku. Symbolizuje ono chińskie aspiracje i pewność co do eksploracji wszechświata. Nazwa „Mengzhou” wiąże się z marzeniem narodu chińskiego o wylądowaniu na Księżycu.

Prezydent Xi Jinping podziela to samo marzenie, którego celem jest ożywienie narodu i zdobycie pozycji wybitnego narodu technologicznego. Aspiracje eksploracji Księżyca są porównywalne z aspiracjami wielu innych krajów, które chcą zwiększyć swoje możliwości kosmiczne. Może to prowadzić do odkryć naukowych, prestiżu narodowego i możliwości zidentyfikowania zasobów zasobów ułatwiających głębszą eksplorację kosmosu.

Wszystko to dzieje się w czasie, gdy Stany Zjednoczone również przygotowują się do spełnienia swoich księżycowych nadziei, w szczególności próbując wysłać człowieka na Księżyc w 2026 roku w ramach programu Artemis. Jeśli się powiedzie, NASA powróci na Księżyc ponad 50 lat od swojej pierwszej wizyty.

Chińska misja następuje po udanej serii bezzałogowych sond księżycowych Chang'e, które w 2019 r. stały się pierwszą misją, której udało się wylądować na niewidocznej stronie Księżyca. Seria jednak na tym się nie skończyła. Wystrzelenie Chang'e 6 zaplanowano na koniec tego roku, a jego celem jest pobranie pierwszych w historii próbek z niewidocznej strony Księżyca.

READ  Wszyscy pierwsi turyści SpaceX przygotowują się do podróży „Karawaną” w kosmos

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *