Carney i Poilievre pojawiają się w walce o duszę Davos

Carney i Poilievre pojawiają się w walce o duszę Davos

Kiedy w Davos zakończyła się konferencja Światowego Forum Ekonomicznego, było jasne, że mieszkańcy Davos byli otoczeni przez wichrzycieli z Davos.

Treść artykułu

Zanim w piątek zakończyła się doroczna konferencja Światowego Forum Ekonomicznego, było jasne, że jest to rok, w którym awanturnicy z Davos odsunęli na bok mężczyzn z Davos.

Na czele tych zakłócaczy znajdował się Javier Miley, prezydent Argentyny, którego własne przemówienie na konferencji połączyło ponure ostrzeżenia dotyczące przyszłości Zachodu z optymistycznym świętowaniem wolnorynkowego kapitalizmu.

Reklama 2

Treść artykułu

Treść artykułu

Gdy uczestnicy zgromadzili się w Davos, aby wysłuchać dyskusji panelowych na temat tworzenia miejsc pracy, wykorzystania sztucznej inteligencji i modernizacji gospodarki w celu walki ze zmianami klimatycznymi, Miley trafił na pierwsze strony gazet ze swoimi ostrzeżeniami przed „zwiększaniem regulacji, które tworzą spiralę spadkową, aż wszyscy będziemy biedni”.

W swoim przemówieniu Miley przestrzegła świat przed pełzaniem w stronę socjalizmu, uznając kolektywizm w jakiejkolwiek formie za pierwotną przyczynę problemów Zachodu. Prezydent Argentyny entuzjastycznie zakończył swoje przemówienie.

„Niech żyje wolność, do cholery!”

Następnego dnia Mark Carney, znakomity gubernator Kanady, dołączył do panelu poświęconego polityce pieniężnej i stwierdził, że jego byli koledzy zasługują na „bardzo wysokie oceny” za niedawne osiągnięcia w walce z inflacją po pandemii.

Populistycznej prawicy, która w ostatnich latach powróciła na Zachód i skierowała swój gniew na Davos, argument Carneya musiał wydawać się jeszcze dziwniejszy.

Redakcja zaleca

Treść artykułu

Reklama 3

Treść artykułu

Lider federalnych konserwatystów Pierre Poilievre przechwalał się, że dostrzegł problem inflacji na początku 2022 r., na długo przed bankierami i ekonomistami, których chwalił Carney. Poilievre ostro skrytykował także obecnego prezesa Bank of Canada Tiffa Macklema, którego Poilievre obiecał zwolnić, jeśli nadarzy się taka okazja. Poilievre nie jest fanem Światowego Forum Ekonomicznego ani niczego podobnego Partia odnosi się Takich jak „wyjazdy wysokofalutynowe” na doroczne zgromadzenie lub polityka, która „nie jest zgodna z polityką ciężko pracujących rodzin kanadyjskich”.

READ  GOP Trumpa: Partia zacieśnia więzi z byłym prezydentem

Od lat Carneya nękają pogłoski, że chce zastąpić premiera Justina Trudeau na stanowisku przywódcy liberałów, co może doprowadzić do ostatecznej rozgrywki z Poilievre’em. To postawiłoby Poilievre’a, członka nowego pokolenia wichrzycieli w Davos, przeciwko panu Davos.

Jeżeli wcześniej doszło do starcia między dwoma mężczyznami, Na wirtualnym posiedzeniu Komisji Finansów w 2021 r, nic nie wskazuje na to, że będzie to konkurs w złym humorze. Posiedzenie komisji było burzliwe i wzbudziło co najmniej 10 punktów porządku obrad ze strony innych parlamentarzystów. Poilievre oskarżył sprzeciw Carneya wobec kanadyjskich rurociągów (przy jednoczesnym wspieraniu inwestycji w zagraniczne rurociągi, gdy pełnił funkcję szefa Brookfield Asset Management) jako policzek wymierzony „elicie Davos w najgorszym wydaniu”.

Reklama 4

Treść artykułu

Choć Poilievre’a oskarżano o propagowanie teorii spiskowych na Światowym Forum Ekonomicznym, jego krytyka Carneya brzmi bardziej jak krytyka wygłoszona w 2004 roku przez Samuela Huntingtona, politologa z Harvardu, który spopularyzował określenie „człowiek z Davos”.

Poilievre opisuje Carneya jako globalną elitę, która postrzega świat jako gospodarczy plac zabaw, a lojalność narodową jako obciążenie lub w najlepszym wypadku nieistotne.

Chociaż większość ludzi ma silne uczucia patriotyczne, Huntington opisał Człowieka z Davos, który postrzegał siebie jako „obywatela świata” i utożsamiał się ze światem jako całością, w przeciwieństwie do większości ludzi, którzy opisują ciepłe uczucia patriotyczne wobec swojego kraju.

„Ci transnacjonaliści, którzy stanowią mniej niż cztery procent narodu amerykańskiego, nie potrzebują lojalności narodowej, postrzegają granice narodowe jako przeszkody, które szczęśliwie znikają, a rządy krajowe jako relikt przeszłości, którego jedyną użyteczną funkcją jest ułatwianie globalnego procesów.” Dla elity” – napisał Huntington.

Pierre’a Poilievre’a.
Lider konserwatystów Pierre Poilievre może zmienić zdanie w sprawie bojkotu Światowego Forum Ekonomicznego, aby móc dołączyć do awanturników w Davos. Zdjęcie: Adrian Wilde/The Canadian Press/File

Wszystko się zmieniło w ciągu dwudziestu lat, odkąd Huntington napisał swoje studium o ludziach z Davos. Kiedy London School of Economics dokonuje przeglądu działalności w 2022 r Przeanalizowano Po stosach komunikatów prasowych ze Światowego Forum Ekonomicznego odkryłem, że wzrost i rozwój gospodarczy wychodzą z mody. Słowa takie jak „globalny”, „międzynarodowy” i „uniwersalny” również odchodzą do przeszłości. Zamiast tego Światowe Forum Ekonomiczne zajmowało się skończonością i kruchością Ziemi, a słowa takie jak „zanieczyszczenie” i „natura” wzrosły czterokrotnie.

READ  Do 28 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych lawiny pod tunelem Tybet Wiadomości środowiskowe

Reklama 5

Treść artykułu

To właśnie tę nową wersję Davos przywódcy tacy jak Miley chcą zburzyć. Według brytyjskiego dziennika argentyński libertarianizm może w pewnym stopniu pokrywać się z ideami z Davos sprzed 20 lat, ale na konferencji, na której pojęcia „różnorodność”, „rasa” i „równość” pomnożyły się pięciokrotnie w ciągu sześciu lat Poczta. Analiza przeglądu biznesowego Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Rzeczywiście, neoliberalne idee dotyczące handlu światowego, które Huntington usłyszał w Davos na początku XXI wieku, prawdopodobnie spotkały się z sympatią zarówno Miley, jak i Poilievre, fanów wolnorynkowego amerykańskiego ekonomisty Miltona Friedmana.

Obydwaj mężczyźni zostali porównani, nieco błędnie, do byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, ale jako długoletni libertarianie są do siebie bardziej podobni. Filozofia Miley dryfuje nawet w stronę anarchokapitalizmu, rodzaju skupionego libertarianizmu, którego sam Friedman się wystrzegał.

Jednak jedną wspólną cechą Trumpa, Poilievre i Milleya jest głęboka nieufność do idei krążących w Davos i ludzi, którzy nimi handlują. Poilievre zapowiedział, że jeśli zostanie premierem, nie pozwoli swojemu rządowi podróżować na doroczną konferencję w Davos, tak jak robili to ministrowie poprzedniego rządu konserwatystów.

Biorąc jednak pod uwagę reakcję mediów na występ Miley, która wywołała pochwały ze strony konserwatywnych mediów i ciekawość ze strony mediów głównego nurtu, Poilievre może winić siebie za to, że nie rozważył wyjazdu do Davos, aby osobiście dołączyć do nowej fali anarchistów z Davos.

Poczta Narodowa

[email protected]

Na naszej stronie internetowej znajdziesz najświeższe informacje, ekskluzywne informacje, długie lektury i prowokacyjne komentarze. Proszę dodać zakładkę Nationalpost.com i zapisać się na nasz biuletyn polityczny First Read, tutaj.

Treść artykułu

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *