„Broń barbarzyńska” z czasów rzymskich znaleziona w polskich lasach

„Broń barbarzyńska” z czasów rzymskich znaleziona w polskich lasach

W lesie we wschodniej Polsce odnaleziono piętnaście żelaznych broni należących do „plemion barbarzyńskich” w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Znalezisko, określone przez lokalne muzeum jako „ekscytujące”, obejmuje groty włóczni, topory i trzy niezidentyfikowane jeszcze przedmioty.

Przedmioty odnaleziono w bagnistej części lasu w pobliżu miasta Hrubieszów. Początkowo trudno było określić, jakie to były przedmioty, ze względu na niezwykle silną korozję, która obejmowała metal, który następnie był zmieszany z piaskiem i błotem.

„Kilka kilogramów zabłoconego, zardzewiałego żelaza zabezpieczono, wywieziono z lasu, oczyszczono z jego natury i odnaleziono” – powiedział lokalnej agencji prasowej Lublin112 Dariusz Kobsiowski, miejscowy konserwator zabytków.

Gdy zaczęli je czyścić, zespół, który odkrył obiekty, szybko zorientował się, że mają one charakter archeologiczny i skontaktował się z muzeum miejskim w Hrubiso.

„Mamy do czynienia głównie z bronią używaną przez plemiona barbarzyńskie w czasach Cesarstwa Rzymskiego, być może z kulturą przeworską” – podało muzeum w oświadczeniu.

Była to nazwa kultury, która żyła na terenach dzisiejszej Polski pomiędzy III wiekiem p.n.e. a V wiekiem naszej ery. Ich nazwa wzięła się od polskiego miasta Przeworsk, w pobliżu którego odnaleziono pierwsze artefakty utożsamiane z tą kulturą.

„To niewątpliwie jedno z najciekawszych odkryć ostatnich lat” – stwierdziło muzeum, dodając, że na obszarze, w którym odkryto znalezisko, nie są znane żadne stanowiska archeologiczne.

Na podstawie liczby znalezionych razem przedmiotów oraz faktu, że w pobliżu nie znaleziono żadnych fragmentów kości ani naczyń ceramicznych, „wszystko wskazuje na to, że ktoś celowo zebrał te elementy, zapakował je do worka lub innego pojemnika, a następnie wrzucił do bagna” – dodał. muzeum twierdzi. .

Piętnaście sztuk broni znalezionej w lesie zostanie teraz dokładniej zbadanych i ustalony zostanie dokładny ich wiek i pochodzenie. Wiosną badacze planują przeprowadzić szczegółowe badania miejsca, w którym je znaleziono.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Vestas i Port Gwinei przygotowują się na morską bryzę w Polsce

Główny autor obrazu: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *