Brytyjski astronom Royal mówi: Zamiast ludzi, wysyłaj roboty w przestrzeń kosmiczną

Brytyjski astronom Royal mówi: Zamiast ludzi, wysyłaj roboty w przestrzeń kosmiczną

LONDYN (Reuters) – Brytyjski astronom Royal Martin Rees powiedział, że wysyłanie ludzi w przestrzeń kosmiczną, podczas gdy roboty mogą wykonać tę pracę równie skutecznie, jest stratą publicznych pieniędzy i że eksplorację kosmosu należy pozostawić miliarderom i tym, którzy są skłonni sami zapłacić za podróże .

„Jestem sceptyczny co do tego, czy załogowy lot kosmiczny jest tego wart” – powiedział Rees w wywiadzie dla członków Senatu brytyjskiego parlamentu.

„Teraz, gdy roboty mogą robić rzeczy, które ludzie musieli robić 50 lat temu, argument za wysyłaniem ludzi jest coraz słabszy”.

Astronomer Royal jest obecnie tytułem w dużej mierze honorowym. Zostało założone przez króla Karola II w 1675 roku, aby doradzać królowi, a wcześniej było zajmowane przez kilku najwybitniejszych brytyjskich uczonych.

Podróże kosmiczne powinny być przeznaczone wyłącznie dla osób skłonnych zaakceptować „bardzo wysoki poziom ryzyka” i powinny być opłacane prywatnie, a nie przez podatników, powiedział Rees.

Brytyjskie programy kosmiczne tradycyjnie skupiały się na badaniach kosmicznych, a nie na misjach załogowych.

Helen Sharman była pierwszą Brytyjką w kosmosie, kiedy w 1991 roku dołączyła do radzieckiej misji Soyus TM-12.

Jej śladem 24 lata później przybył Tim Peake, który poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako członek zespołu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W Wielkiej Brytanii urodziło się także czterech obywateli amerykańskich, którzy brali udział w misjach NASA.

Rees, który w 1995 roku został mianowany astronomem królewskim, powiedział, że nie zgadza się z ambicjami Elona Muska dotyczącymi kolonizacji Marsa, ale pochwalił jego osiągnięcia zarówno w dziedzinie rakiet, jak i samochodów elektrycznych.

„Wykonał znacznie lepszą robotę niż duże konglomeraty, które pracowały dla NASA przy produkcji wydajnych rakiet wielokrotnego użytku, dzięki czemu wysyłanie rzeczy w przestrzeń kosmiczną będzie tańsze” – powiedział.

READ  Food Connect Colorado szuka nowej przestrzeni

(Raport: Paul Sandel, redakcja: William James)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *