bne IntelliNews – Spadek konsumpcji gospodarstw domowych spowoduje gwałtowne spowolnienie wzrostu PKB Polski w 2023 roku

bne IntelliNews – Spadek konsumpcji gospodarstw domowych spowoduje gwałtowne spowolnienie wzrostu PKB Polski w 2023 roku

PKB Polski w 2023 roku wzrośnie zaledwie o 0,2% (wykres), podał 30 stycznia urząd statystyczny GUS.

Wzrost gwałtownie spowolnił w porównaniu z silnym wzrostem na poziomie 5,3% w 2022 r. Głównym źródłem negatywnej niespodzianki była konsumpcja gospodarstw domowych, która w ubiegłym roku spadła o 1%, a w 2022 r. nastąpiła wzrost o 5,2% – twierdzą analitycy.

„Na konsumpcję istotny wpływ ma wysoka inflacja i stopy procentowe” – skomentował Bank Millennium w komunikacie GUS.

Prognozowana inflacja w Polsce w 2023 r. wyniesie 11,4%, czyli czterokrotnie więcej niż cel Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynoszący 2,5%. Po obniżce o 100 punktów bazowych we wrześniu i październiku stopy procentowe pozostały na najwyższym od dwóch dekad poziomie 5,75%.

W pozostałych krajach inwestycje przyspieszyły, osiągając wzrost o 8% w 2023 r. w porównaniu do wzrostu o 4,9% w roku poprzednim, jak wynika z danych GUS. Ogółem przewiduje się, że popyt krajowy spadnie w 2023 r. o 4,1%, po wzroście o 5,2% w 2022 r.

Obecnie oczekuje się, że w 2024 r. gospodarka wzrośnie o około 3%. „W danych z ankiety pojawiły się ostatnio zielone pędy i uważamy, że w nadchodzących miesiącach aktywność napędzana popytem krajowym ponownie wzrośnie” – stwierdziła Capital Economics w notatce.

„Ożywienie konsumpcji to tylko (krótki) czas” – stwierdził w komentarzu PKO BP.

„Nasza całoroczna prognoza zakłada 4% wzrost konsumpcji [in 2024] Biorąc pod uwagę oczekiwany silny wzrost płac realnych, ożywienie gospodarcze przekłada się na oszczędności i ma charakter konserwatywny. „Uważamy, że inwestycje pozostaną na ścieżce wzrostu, a luka w finansowaniu związana z końcem tradycyjnej perspektywy finansowej UE zostanie uzupełniona z unijnego funduszu naprawy po pandemii” – dodał PKO BP.

Analitycy twierdzą, że tylko w czwartym kwartale dynamika PKB mogła przyspieszyć do 1% r/r z 0,5% r/rw poprzednich trzech miesiącach. Wynik ten był niższy od oczekiwań, przede wszystkim ze względu na osłabienie konsumpcji gospodarstw domowych.

READ  Polski rząd nakłada grzywny za naruszenie europejskiego nakazu sądowego

Szczegółowe dane za IV kwartał zostaną opublikowane w połowie lutego.

Spowolnienie w 2023 r. oznacza, że ​​Narodowy Bank Polski raczej nie zmieni swojej polityki pieniężnej, ponieważ słaby popyt krajowy stopniowo osłabia dynamikę cen w grudniu, spychając dynamikę cen do niskiego dwucyfrowego poziomu.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *