bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce w grudniu nadal spada

bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce w grudniu nadal spada

Inflacja bazowa w Polsce, mierząca wzrost cen z wyłączeniem żywności i energii, spadła w grudniu do 6,9% rok do roku (wykresNarodowy Bank Polski (NBP) podał 16 stycznia.

W grudniu inflacja bazowa spadła dziewiąty miesiąc z rzędu, gdyż w nadchodzących miesiącach oczekuje się szybszego wzrostu inflacji w Polsce. Urząd Statystyczny GUS podał na początku tygodnia, że ​​dynamika CPI spowolniła w grudniu o 0,3 pkt. proc. do 6,2% r/r.

Spadająca inflacja oraz trwające – jeśli już dobiegające końca – spowolnienie gospodarcze, skłoniło NBP do obniżenia we wrześniu i październiku referencyjnej stopy procentowej o 100 pb do 5,75%.

„W nadchodzących miesiącach liczymy się z dalszymi niewielkimi spadkami inflacji bazowej, która na koniec I kwartału wyniesie ok. 5% r/r. Następnie oczekuje się, że do końca roku utrzyma się ona blisko tego poziomu, „ – stwierdził w komentarzu Santander Bank Polska.

Nie oczekuje się, aby Narodowy Bank Polski łagodził politykę pieniężną w najbliższym czasie, oczekując na marcowe nowe prognozy wzrostu CPI i PKB.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie oczekuje się, że NBP obniży stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 4,65% do 2024 r., z pewnymi zastrzeżeniami, szczególnie co do ścieżki realnej inflacji – oraz jeśli rząd zdecyduje się rozszerzyć środki kontroli cen żywności i energii elektrycznej.

W ujęciu m/m inflacja bazowa wzrosła w grudniu o 0,3%, przy niezmienionym poziomie m/m w poprzednim miesiącu, pokazały także dane NBP.

READ  Polska i kraje bałtyckie skłoniły Merkel-Macron do rozmów z Putinem

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *