Upłynął termin częściowego zwolnienia z CEBA

Upłynął termin częściowego zwolnienia z CEBA

Upłynął termin, w którym kanadyjskie firmy mogą spłacić pożyczki związane z pandemią i uzyskać częściową ulgę, a grupy biznesowe twierdzą, że może to oznaczać zamknięcie wielu firm.

Podczas pandemii COVID-19 setki tysięcy firm i organizacji non-profit otrzymało pożyczkę na konto Canada Emergency Business Account w wysokości do 60 000 dolarów.

Nawet jedna trzecia pożyczki może zostać umorzona, jeśli należność zostanie spłacona do dzisiaj, w przeciwnym razie dług zostanie zamieniony na pożyczkę trzyletnią z pięcioprocentowym oprocentowaniem rocznie.

Firmy mają również możliwość refinansowania pożyczki w instytucji finansowej, dając im czas do 28 marca na zawarcie umowy i nadal kwalifikując się do częściowego umorzenia.

„Koniec drogi” dla niektórych małych firm

Tymczasem część małych przedsiębiorstw, które mają trudności z dotrzymaniem czwartkowego terminu, twierdzi, że potrzebuje więcej czasu na spłatę swoich długów.

Jeremy Jacob, założyciel Village Bloomery we wschodnim Vancouver, twierdzi, że nie ustali czwartkowego terminu.

„To, co miało nam pomóc, teraz nas skrzywdzi, a dla wielu małych firm może to być koniec drogi” – powiedział Jacob.

Jacob twierdzi, że biorąc pod uwagę charakter jego sklepu z konopiami indyjskimi, prowadzenie go może być trudne.

„Jako mała firma mamy duże trudności z regulacją konopi indyjskich” – powiedział Jacob. „Około 30–50 procent naszej sprzedaży trafia do rządu, więc zrównoważony rozwój i rentowność stanowią duże wyzwanie”.

Znak Village Bloomery we wschodnim Vancouver, 18 stycznia 2024 r. (zdjęcie CityNews)

W oświadczeniu dla CityNews Kancelaria Wicepremiera i Ministra Finansów podaje: „Na dzień 15 stycznia szacujemy, że około 70 proc. beneficjentów CEBA spłaciło pożyczkę i skorzystało z częściowego umorzenia pożyczki”.

Jacob twierdzi, że pomimo opcji refinansowania nie pomaga to zbytnio w jego rodzaju działalności.

„Rozmawiałem z naszym bankiem na temat refinansowania pożyczki. Większość banków nie będzie prowadzić działalności gospodarczej i udzielać pożyczek firmom produkującym konopie indyjskie, więc naprawdę utknęliśmy między młotem a kowadłem” – powiedział Jacob.

READ  Akcje wypadają w ostatnich trzech dniach sesyjnych 2022 roku

Jacob twierdzi, że rząd federalny powinien zrobić więcej, aby pomóc małym firmom mocno dotkniętym pandemią.

„Mogą wybaczyć część kwoty niezależnie od statusu płatności, gdy uznają, że gospodarka zmieniła się dramatycznie” – powiedział.

„Kiedy wiemy, że miliardy dolarów przeznacza się co roku na duże dotacje do emisji dwutlenku węgla i kiedy wiemy, że nasz rząd wspiera zagraniczne wojny z naszych podatków, chcemy zobaczyć, jak odwdzięczamy się małym kanadyjskim przedsiębiorstwom, które przewodzą naszym społecznościom, budują nasze kultury i dbaj o ludzi.”

Zrzut ekranu strony głównej CEBA na stronie internetowej rządu Kanady.
Zrzut ekranu strony głównej CEBA w witrynie rządu Kanady z 18 stycznia 2024 r. (Zrzut ekranu)

Właściciel małej firmy Manu Hicken-Gaberria twierdzi również, że spłata pożyczki bez dodatkowych odsetek wymaga więcej czasu, ponieważ dodatkowe zakumulowane zadłużenie może zaszkodzić małym firmom.

„Rząd nie zrobił wystarczająco dużo, aby pomóc małym przedsiębiorstwom” – stwierdziła Hicken-Gaberia.

„W najbliższej przyszłości może nadejść potencjalne tsunami bankructw. To prawie tak, jakby nie rozumieli, jakie są tego konsekwencje. „

Jacob twierdzi, że rolą rządu jest wspieranie małych przedsiębiorstw, ale prosząc o te pożyczki, robią oni dokładnie odwrotnie.

„Patrząc na liczby, 98 procent firm w Kanadzie to małe firmy”.

Kanadyjska Federacja Niezależnych Restauracji i Biznesu Kanady wezwała do dalszego przedłużenia terminu.

Jednak premier Justin Trudeau powiedział w środę, że nadszedł czas, aby zakończyć programy pomocy finansowej związanej z pandemią.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *