Australia przekazuje 42 miliony dolarów krajom ASEAN na „otwarte i bezpłatne” Morze Południowochińskie | Wiadomości z Morza Południowochińskiego

Australia przekazuje 42 miliony dolarów krajom ASEAN na „otwarte i bezpłatne” Morze Południowochińskie |  Wiadomości z Morza Południowochińskiego

Pieniądze zostały przekazane po tym, jak prezydent Filipin powiedział australijskiemu parlamentowi, że „nie odda” ani „cala kwadratowego” Morza Południowochińskiego.

Australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong ogłosiła, że ​​pierwszego dnia specjalnego szczytu z członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Melbourne przekaże 64 miliony dolarów australijskich (41,8 miliona dolarów) na bezpieczeństwo morskie.

„Kraje w naszym regionie są uzależnione od oceanów, mórz i rzek, jeśli chodzi o źródła utrzymania i handel, w tym wolne i otwarte szlaki morskie na Morzu Południowochińskim” – powiedziała Wong w swoim przemówieniu na forum poświęconym współpracy morskiej w poniedziałek rano.

Wong nie określił, do których krajów trafią fundusze, ale „z zadowoleniem przyjął wysiłki” Indonezji, Malezji, Wietnamu i Filipin „na rzecz wytyczenia ich granic morskich”.

Malezja, Filipiny i Wietnam roszczą sobie prawa do części Morza Południowochińskiego, do którego Chiny roszczą sobie prawie pełne prawa.

„To, co dzieje się na Morzu Południowochińskim, w Cieśninie Tajwańskiej, podregionie Mekongu i w całym Indo-Pacyfiku, wpływa na nas wszystkich” – powiedział Wong.

Specjalny szczyt organizowany w Melbourne upamiętnia 50. rocznicę, odkąd Australia została „partnerem dialogu” Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), do którego należą kraje Azji Południowo-Wschodniej, a jego członkowie przeprowadzili w zeszłym roku pierwsze w historii wspólne ćwiczenia wojskowe.

Rządząca centrolewicowa Partia Pracy od dawna dążyła do zacieśnienia więzi z regionem, uznając jednocześnie bliskość Australii do Azji Południowo-Wschodniej.

Jednak na stosunki Australii z regionalnymi sąsiadami i jej interesy na Morzu Południowochińskim należy patrzeć także przez pryzmat bliskich stosunków Canberry ze Stanami Zjednoczonymi i jej członkostwa w pakcie bezpieczeństwa Australia-Wielka Brytania-USA znanym jako AUKUS.

W swoim przemówieniu Wong zacytowała wypowiedź prezydenta Indonezji Joko Widodo: „Mamy również obowiązek zmniejszyć napięcie, rozmrozić lód, stworzyć przestrzeń do dialogu i załatać różnice zdań” w regionie.

READ  Burmistrz Moskwy prosi niezaszczepione osoby starsze o pozostanie w domu przez najbliższe cztery miesiące w ramach nowych ograniczeń

Indonezja, wraz z Malezją, należą do sojuszników Australii w regionie, którzy wyrazili obawy, że inwestycja Canberry o wartości dziesiątek miliardów dolarów w nuklearne okręty podwodne potencjalnie przyczynia się do nuklearnego wyścigu zbrojeń w Azji Południowo-Wschodniej i szerzej rozumianym regionie Azji i Pacyfiku.

Filipiny „nie oddają ani centymetra kwadratowego”

W zeszłym tygodniu w przemówieniu przed australijskim parlamentem prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. stanowczo przedstawił stanowisko swojego kraju na Morzu Południowochińskim w obliczu eskalacji napięć z Pekinem w związku z ich konkurencyjnymi roszczeniami.

„Nie pozwolę, aby jakiekolwiek obce mocarstwo próbowało zająć choćby jeden cal kwadratowy naszego suwerennego terytorium” – powiedział Marcos.

Filipiny zgłosiły kilka incydentów z Chinami na Morzu Południowochińskim, oskarżyły swoją straż przybrzeżną o przeprowadzanie niebezpiecznych manewrów i złożyły przedstawicielstwa dyplomatyczne w Pekinie w związku z jej działaniami.

„Wyzwania, przed którymi stoimy, mogą być ogromne, ale nasza determinacja jest równie ogromna. Nie poddamy się” – powiedział.

Prezydent Marcos Junior przemawia w czwartek przed Izbą Reprezentantów w siedzibie parlamentu w Canberze [David Gray/AFP]

Ale chociaż niektórzy przedstawiciele Australii pochwalili oświadczenia Marcosa, co najmniej jedna członkini australijskiego parlamentu, senator Janet Rice, publicznie zakwestionowała dziedzictwo Marcosa i została wydalona za trzymanie transparentu z napisem „Zatrzymaj łamanie praw człowieka”.

Marcos Jr. jest synem byłego bojownika, przywódcy Filipin Ferdynanda Marcosa, który został obalony w wyniku powstania ludowego w 1986 r. i uciekł na wygnanie.

Kobieta trzyma tabliczkę z napisem Stop łamaniu praw człowieka
Senator Partii Zielonych Janet Rice trzyma sztandar, gdy Marcos Jr przemawia do członków i senatorów w czwartek w siedzibie parlamentu w Canberze w Australii [Mick Tsikas/AAP Image via AP]

W zeszłym tygodniu na ulicach parlamentu aktywiści zorganizowali protesty przeciwko widocznemu brakowi kontroli przez Australię sytuacji w zakresie praw człowieka jej sojuszników, pośród trwających protestów dotyczących wsparcia Australii dla wojny Izraela w Gazie. Więcej protestów zaplanowano w okolicach szczytu ASEAN w tym tygodniu.

Przemówienie Wonga zawierało również odniesienie do australijskiego finansowania odporności na zmianę klimatu w ramach partnerstwa Mekong-Australia, ponieważ wielu Australijczyków i sąsiednich krajów Pacyfiku kwestionuje zwiększoną militaryzację w czasie kryzysu klimatycznego.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *