Astronauta NASA podczas swojej pierwszej misji bezpiecznie przybywa w kosmos

Astronauta NASA podczas swojej pierwszej misji bezpiecznie przybywa w kosmos

Astronauta NASA Loral O’Hara oraz astronauci Roscosmos Oleg Kononenko i Nikolai Chub bezpiecznie dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz.

Cała trójka wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 11:44 czasu wschodniego (8:44 czasu wschodniego) w piątek 15 września i dotarła do placówki orbitalnej znajdującej się 250 mil nad Ziemią zaledwie trzy godziny później.

Po zadokowaniu i wejściu na stację kosmiczną przez właz nowoprzybyłych powitało siedmiu mieszkańców znajdujących się obecnie na pokładzie obiektu. Niedługo potem oficjalne konto Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w mediach społecznościowych opublikowało zdjęcie (poniżej) całej 10-osobowej załogi, z O’Harą widoczną po prawej stronie zdjęcia.

Właz statku kosmicznego Sojuz został otwarty dzisiaj o godzinie 17:16 czasu wschodniego, zwiększając populację stacji kosmicznej do 10 w niecałe sześć godzin po wystrzeleniu statku z załogą z Kazachstanu. https://t.co/nIVdAprSJF

– Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (@Space_Station) 15 września 2023 r

Urodzona w Teksasie O’Hara odbywa swoją pierwszą misję orbitalną i następne sześć miesięcy spędzi mieszkając i pracując na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podczas gdy jej dwaj rosyjscy koledzy pozostaną na pokładzie stacji przez cały rok.

To pracowity czas dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod względem rotacji załogi. Pod koniec ubiegłego miesiąca powitał czterech astronautów Crew-7 ze SpaceX, a następnie pożegnał się z czterema astronautami Crew-6. Za nieco ponad tydzień astronauta NASA Frank Rubio oraz astronauci Siergiej Prokopyev i Dmitry Petlin powrócą na Ziemię na pokładzie innego statku kosmicznego Sojuz pod koniec pobytu, podczas którego Rubio ustanowi nowy rekord długości czasu spędzonego na orbicie. Astronauta NASA w 371 dni.

Misja Rubio miała trwać tylko sześć miesięcy, ale została przedłużona po tym, jak pod koniec ubiegłego roku podczas dokowania na stacji kosmicznej w jego statku kosmicznym Sojuz doszło do wycieku płynu chłodzącego. Roscosmos uznał, że uszkodzony statek kosmiczny stwarza znaczne ryzyko dla lotów załogowych, co skłoniło go do zmiany terminu lotu powrotnego Rubio do czasu zorganizowania kapsuły zastępczej.

READ  Lekarze informują o skutkach zdrowotnych astronautów, którzy utknęli w kosmosie na rok

W rzeczywistości O’Hara i jej dwaj rosyjscy koledzy mieli lecieć na stację sześć miesięcy temu, ale konsekwencje związane ze zmianą harmonogramu opóźniły ich misję aż do teraz.

Zalecenia redaktorów
Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *