Co warto wiedzieć o całkowitym zaćmieniu słońca w przyszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie

Co warto wiedzieć o całkowitym zaćmieniu słońca w przyszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Renomowana agencja informacyjna

Korekta

Całkowite zaćmienie Słońca 8 kwietnia nadejdzie nad wybrzeżem Pacyfiku w Meksyku, przejdzie przez Teksas i Oklahomę, przetnie Środkowy Zachód, środkowy Atlantyk i Nową Anglię, zanim opuści wschodnią Kanadę do Oceanu Atlantyckiego. Źródło: obraz AP, plik

× Zamknąć

Całkowite zaćmienie Słońca 8 kwietnia nadejdzie nad wybrzeżem Pacyfiku w Meksyku, przejdzie przez Teksas i Oklahomę, przetnie Środkowy Zachód, środkowy Atlantyk i Nową Anglię, zanim opuści wschodnią Kanadę do Oceanu Atlantyckiego. Źródło: obraz AP, plik

Ameryka Północna ponownie zakryje słońce.

W poniedziałek całkowite zaćmienie Słońca dotrze na ląd wzdłuż meksykańskiego wybrzeża Pacyfiku i dotrze do Teksasu oraz 14 innych stanów USA, a następnie pojawi się nad Kanadą.

Będzie trwało prawie dwa razy dłużej i przy szerszej publiczności niż całkowite zaćmienie słońca od wybrzeża do wybrzeża w Stanach Zjednoczonych w 2017 roku.

Księżyc będzie blokował słońce przez maksymalnie 4 minuty i 28 sekund. Jest to zwykle scena, która zwykle ma miejsce w odległych zakątkach globu, ale tym razem przechodzi nad dużymi miastami, takimi jak Dallas, Indianapolis i Cleveland. Szacuje się, że na ścieżce całości żyją 44 miliony ludzi, a w promieniu 200 mil (320 kilometrów) żyje kilkaset milionów ludzi, co zapewnia największą w historii gromadę zaćmień na kontynencie.

Praktycznie każdy na kontynencie będzie mógł zobaczyć częściowe zaćmienie. Całość można obejrzeć także online. NASA oferuje kilka godzin Transmisja w Internecie Z kilku miast na całej trasie. Associated Press przyniesie Transmisja na żywo Do oglądania przyjęć i uroczystości.

Nie zapomnij okularów, aby bezpiecznie oglądać zaćmienie.

Wszystko zależy oczywiście od pogody. National Weather Service codziennie aktualizuje swoje dane Prognoza zachmurzenia Po drodze.

Oto więcej informacji na temat poniedziałkowego niebiańskiego przedstawienia:

Co to jest całkowite zaćmienie słońca?

W południe Księżyc znajdzie się idealnie w jednej linii między Ziemią a Słońcem, blokując światło słoneczne. Całkowite zaćmienie będzie trwać dłużej niż zwykle, ponieważ Księżyc będzie oddalony zaledwie 223 000 mil (360 000 kilometrów) od Ziemi, a więc jednego z najbliższych miejsc w tym roku. Im bliżej Ziemi znajduje się Księżyc, tym z naszej perspektywy jest on większy na niebie, co skutkuje szczególnie długim i intensywnym okresem ciemności zasłoniętej przez Słońce. Całość będzie trwać dłużej nad Meksykiem – 4 minuty i 28 sekund. W innych miejscach na trasie, na przykład w Syracuse w stanie Nowy Jork, całkowite zaćmienie będzie trwało tylko półtorej minuty.

Jaka jest droga zaćmienia?

Cień Księżyca przetnie ukośną linię z południowego zachodu na północny wschód przez Amerykę Północną, na krótko pogrążając społeczności wzdłuż ścieżki w ciemności. Cały pojazd wjedzie na kontynent w Mazatlan w Meksyku i wyjedzie w Nowej Fundlandii w Kanadzie. W międzyczasie 15 stanów USA, od Teksasu po Maine, będzie świadkami całkowitego zaćmienia, w tym części Tennessee i Michigan. Byłaby to powtórka w przypadku Cape Girardeau w stanie Missouri i Carbondale w stanie Illinois, które również znajdowały się w doskonałej lokalizacji na całkowite zaćmienie słońca w 2017 roku.

Kometa podczas zaćmienia?

Jeśli będziesz mieć szczęście, w okresie totalności możesz zobaczyć kometę i cztery planety. Jowisz będzie na lewo od Słońca, a Wenus na prawo. Saturn i Mars będą na prawo od Wenus, ale będą słabsze. Pozostałe trzy planety Układu Słonecznego będą w pobliżu, ale nie będzie można ich zobaczyć gołym okiem. Kometa 12P/Pons-Brooks przelatuje blisko Ziemi, jak to ma miejsce co 71 lat. Jest nadal słaba i podczas zaćmienia będzie znajdować się blisko Jowisza. Jednak według Anity Cochran z Uniwersytetu Teksasu w Austin do zobaczenia tej diabelskiej komety bez teleskopu potrzebna byłaby nagła eksplozja pyłu i gazu. Ale nie trać czasu na szukanie tego. „Jest wiele do zobaczenia, a mało czasu” – powiedziała w e-mailu.

Ostatnie całkowite zaćmienie słońca w Stanach Zjednoczonych?

W Stanach Zjednoczonych nie było całkowitego zaćmienia słońca od 21 sierpnia 2017 r., chociaż w październiku ubiegłego roku część kraju przecięło zaćmienie słońca w postaci „pierścienia ognia”. Księżyc był zbyt daleko, aby całkowicie zasłonić Słońce, pozostawiając jasny, płonący pierścień wokół naszej gwiazdy. Dramatyczny „Pierścień ognia” rozciągał się od Oregonu po Teksas, przebiegał przez Amerykę Środkową i Kolumbię, a następnie docierał do Brazylii. Kerrville w Teksasie, na zachód od San Antonio, znów znajduje się w centrum uwagi i spodziewa się kolejnej wypełnionej publiczności.

Kiedy będzie następny?

Po poniedziałku kolejne całkowite zaćmienie słońca nastąpi dopiero w 2026 roku. Dotknie jednak szczytu świata, rozciągając się na Grenlandię, Islandię i Hiszpanię. Następne wydarzenie w 2027 r. będzie obejmowało Hiszpanię i Afrykę Północną i potrwa łącznie oszałamiające 6 i pół minuty. Na kolejne całkowite zaćmienie słońca Ameryka Północna będzie musiała poczekać do 2033 roku, ale będzie ona ograniczona do Alaski. W 2044 r. w zachodniej Kanadzie, Montanie i Północnej Dakocie miejsca będą w pierwszym rzędzie. W 2045 roku Stany Zjednoczone po raz kolejny będą świadkami całkowitego zaćmienia słońca od wybrzeża do wybrzeża.

READ  Smok wznosi się z lądowiska 40 na przylądku Canaveral podczas 30. misji cargo SpaceX na stację kosmiczną – teraz lot kosmiczny

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *