Asteroida, która będzie badana na Uniwersytecie w Winnipeg

Asteroida, która będzie badana na Uniwersytecie w Winnipeg

Nie jest to typowa skała, ale replika asteroidy liczącej 4,5 miliarda lat, badanej obecnie na Uniwersytecie w Winnipeg.

Niewielka próbka z kosmosu sięga początków Układu Słonecznego. Nazywała się Bennu i była bliską Ziemi asteroidą, której dotarcie do statku kosmicznego NASA zajęło dwa lata.

„Byłem zdenerwowany, ale cieszę się, że próbka jest teraz pod ręką i mam tutaj pojemnik na próbkę” – powiedział dr Ed Clothes, profesor geografii i dyrektor Centrum Badań Ziemi i Planet.

„W 2016 roku pomyślałam: «O mój Boże, nigdy nie odzyskamy tej próbki», ale teraz, w 2024 r., pomyślałam: «No cóż, poszło za szybko.» Jestem naprawdę podekscytowana, że ​​cała ta praca I wszystko te lata, które spędziliśmy na misji, zakończyły się sukcesem i teraz mamy tutaj próbki, które przygotowujemy do analizy.

Doktor Ed Clothes trzyma wypełniony azotem srebrny pojemnik zawierający pozostałości asteroidy sprzed 4,5 miliarda lat. On i jego zespół z Uniwersytetu w Winnipeg mają nadzieję dowiedzieć się więcej o kolorze i składzie asteroidy oraz ustalić, czy życie na Ziemi powstało w wyniku uderzenia asteroidy. (Źródło obrazu: Alex Carba City News.)

Dr Clotis kieruje zespołem badaczy, którzy analizują pobraną podczas tego próbkę Misja NASA OSIRIS-REx W 2016 r.

Kanada zapewniła statkowi kosmicznemu instrument na potrzeby tej misji, dzięki czemu otrzymała możliwość zbadania części asteroidy. To dopiero trzecia misja w historii, podczas której zwrócono fragment asteroidy, co czyni go niezwykle rzadkim, mówi dr Clotis.

„Asteroidy krążące w przestrzeni kosmicznej to w zasadzie pozostałości Układu Słonecznego – kawałki pozostałe po uformowaniu się wszystkich planet i księżyców. To nietknięte pozostałości, więc dają nam naprawdę dobry obraz tego, co wydarzyło się w Układzie Słonecznym w Początki.”

Czarny proszek skalny waży około 200 miligramów i należy zachować szczególną ostrożność, aby próbka nigdy nie była wystawiona na działanie atmosfery ziemskiej.

READ  Zobacz 5 planet po zachodzie słońca, na niebie lub za pośrednictwem wideo
Replika asteroidy sprzed 4,5 miliarda lat. Czarny proszek skalny zawarty w zamkniętym azotem srebrnym pojemniku waży około 200 miligramów, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, aby próbka nigdy nie była wystawiona na działanie atmosfery ziemskiej. (Źródło obrazu: Alex Carba City News.)

Próbkę umieszcza się w tym srebrnym pudełku wypełnionym azotem. Doktor Clotis i jego zespół mają nadzieję dowiedzieć się więcej o kolorze i składzie asteroidy oraz ustalić, czy życie na Ziemi powstało w wyniku uderzenia asteroidy.

„Te asteroidy mogą nam powiedzieć coś o tym, jak Układ Słoneczny powstał 4,5 miliarda lat temu, ale istnieje również zainteresowanie, że niektóre z tych asteroid mogły zasiać życie na Ziemi. Wiele z tych asteroid zawiera cząsteczki organiczne, a my jesteśmy zbudowani z substancji organicznych cząsteczek” – wyjaśnił dr Clotis. Pobierając próbkę tej asteroidy, możemy przyjrzeć się, jaki rodzaj chemii istniał we wczesnym Układzie Słonecznym.

Próbka asteroidy sprzed 4,5 miliarda lat znajduje się w tym srebrnym pojemniku uszczelnionym azotem. (Źródło obrazu: Alex Carba City News.)

Doktor Clotis i jego zespół z Uniwersytetu w Winnipeg będą pobierać próbkę przez dwa tygodnie, a wyniki opublikują wiosną. Próbka asteroidy zostanie rozesłana do sześciu uniwersytetów w całej Kanadzie.

„Chiny planują kolejną misję pobrania próbek asteroid, w której również uczestniczymy, a która prawdopodobnie doprowadzi do zwrotu próbek w 2027 r. Jest to jednak pierwszy powrót próbek, w jakim braliśmy udział”.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak NASA bada próbki Kliknij tutaj.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *