ZŁAMANIE: Franz Welser-Möst kończy karierę w Cleveland

ZŁAMANIE: Franz Welser-Möst kończy karierę w Cleveland

Normana Lebrechta

11 stycznia 2024 r

Austriacki dyrygent ogłosił dzisiaj, że 27 czerwca po wygaśnięciu kontraktu ustąpi ze stanowiska dyrektora muzycznego Cleveland. Będzie rządził firmą przez 25 lat, czyli dłużej niż jakikolwiek inny dyrektor muzyczny.

Welser-Most (63 lata) niedawno przeszedł leczenie raka i być może ponownie rozważa swoją przyszłość.

„Jestem niezwykle wdzięczny za niezwykłą podróż, jaką odbyłem z Cleveland Orchestra od czasu, gdy po raz pierwszy przybyłem do Severance ponad 30 lat temu” – powiedział dzisiaj. „To zarówno wyjątkowy, jak i pełen emocji moment, gdy zastanawiam się nad tym, co przeżyliśmy osiągnąć razem. Ale być może najważniejsza jest dla mnie wspólna pasja.”, inspirująca kreatywność i trwałe przyjaźnie, które miałem zaszczyt budować z naszymi muzykami, publicznością i fanami na całym świecie. Miasto Cleveland, jego ludzie, a zwłaszcza ta niesamowita orkiestra, na zawsze będą zajmować szczególne miejsce w moim sercu.

„Kiedy zastanawiamy się i zaczynamy celebrować niesamowity kunszt i dziedzictwo pozostawione przez Franza Welsera-Mösta, wspaniałego muzyka, drogiego przyjaciela i głównego architekta Cleveland Sound w XXI wieku, wiemy, że będzie nam bardzo brakować jego pasji, intelektu i ciekawości i głęboką muzykalność” – powiedział Andre Grimelli, prezes i dyrektor generalny orkiestry. Jednakże czujemy ulgę, że mamy przed sobą kolejne trzy i pół roku wyjątkowego tworzenia muzyki pod przewodnictwem Franza jako dyrektora muzycznego, a potem wiele innych możliwości. Jego przywództwo radykalnie przekształciło tę organizację, zaszczepiając w Cleveland Sound odporność i poetykę, która była natychmiast rozpoznawalna.

READ  Rob Brydon przyznaje, że „boli”, gdy ludzie pytają, dlaczego wybrał Barbie

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *